AltınYATIRIM

Altın Neden Düşer ?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere altın neden düşer, altını olumsuz yönde etkileyen temel faktörler neler bunlardan bahsedeceğiz. Bir değişim aracı olarak para Lidyalı’lar tarafından kullanılmaya başlandı. Öncesinde insanlar günlük ihtiyaçlarını takas-trampa işlemleri ile gidermeye çalışırdı. Paranın takas aracı olarak kullanılmaya başlanmasıyla para çeşitlilik kazanıp döviz ve farklı kurlarla temel hizmet aracı haline gelmiştir. Para beraberinde değerli madenlerin piyasaya girişini hızlandırmıştır. Değerli maden olarak kullanılan altın vb. kripto paralar da günümüzde değişim aracı olarak farklı sektörlerde kullanılmıştır. Bu açıklamadan sonra altın, döviz, kripto paralar vb. değerli madenler neden düşer.

Altın Neden Düşer ?

Değerli bir maden olarak altın, altın onsun düşmesi ile beraber dolar endeksli olarak düşüş yaşar. Altın onsun düşüşü ise Amerika merkez bankası FED’in ani faiz indirimleri ve Amerikan bankalarının ellerinde bulunan kendi takas araçlarını piyasalara sürmeleri ile düşüş gözlenir. Bunlarla birlikte Amerika ve diğer ülkelerde yaşanan olumlu gelişmeler dolar ve Altın onsu düşürdüğünden altında düşüş gözlenir.

Altının Düşmesini Etkileyen Faktörler

Altının Düşmesini Etkileyen Faktörler
Altının Düşmesini Etkileyen Faktörler

Fed konuşmaları

Fed, Federal Rezerv Sisteminin kısa adıdır. Fed’in asıl görevi ülkemizdeki merkez bankası ile aynı görevi görmektedir. Bu görevler; dolar basmak, basılan doları serbest piyasa ekonomisine pazarlayan tek yetkili kuruluştur. FED, ABD yasaları ile korunmaktadır. Yıl içerisinde sekiz kez toplanan federal açık piyasa komitesi yıl içerisinde dolar ve değerli madenlerin geleceğini belirler. FED’in görevi geçmiş dönemlere yakın olan faiz oranları ile genel bazda ulusal ve uluslararası enflasyon değerlerini minimum kazanç haline getirmektedir. Bu sebeplerden dolayı altının düşmesini etkileyen faktörler arasında en önemli nedenlerden birinin fed konuşmaları olduğunu anlayabiliriz.

Para politikaları

ABD ekonomisinin durumu ve para politikasının geleceği, faiz politikalarındaki indirime işaret etmesiyle altında devam eden faizli varlıkların fırsatı azalır. Fırsatın azalması ile alış yönünde tepki verme eğilimi olur. Altın yerine faiz bazlı varlıklar ve tahviller maliyeti düşük olduğundan altın fiyatları düşüş eğiliminde olur.

Atına gösterilen arz, talep durumu

Genel anlamda arz ve talep ekonomisi, değerli madenler ve diğer takas araçlarını etkiler. Mal ve hizmetlere olan talep fiyatları yüksek değerlere çekmekte tam tersi durumlarda ise örneğin zayıf ve durgun talepler mal ve hizmet akışını yavaşlattığından altının aşağı yönlü düşmesine yol açmaktadır.

Ekonomik veriler

Altının düşmesini etkileyen faktörlerden biri ise amerikanın ekonomik verileridir. İşsel raporlar, ücret tarifeleri, üretim girdileri ve GSYİH düşmesi geniş tabandaki etmenler ekonomik verileri FED’in para ve değerli madenler politikasını faiz kararlarını belirlemeye yardımcı olurken altın fiyatlarının düşmesini de etkileyebilir

Enflasyon durumu

Altın neden düşer sorusunun önemli cevaplarından biri de enflasyon durumudur. Altın fiyatlarını da etkileyen enflasyon aslında mal ve hizmetlerin yüksek bedelleridir. Herhangi bir garantisi olmayan yükselen veya düşen enflasyon seviyeleri altının daha düşük değerlere inmesine yol açmaktadır.

Paraların ani hareketleri

ABD doları altın fiyatı ve ons türünden olduğundan en etkileyici faktördür. Yükselen ABD doları altın fiyatlarının düşmesine yol açar. ABD ekonomisinin büyümesiyle altın fiyatları aşağı yönde bir eğilim gösterir. ABD ekonomisi ve altın arasında ters bir ilişki bulunmaktadır.

Ekonomik belirsizlikler

Geniş belirsizlikler altın fiyatlarını aşağı düşürür. Küresel büyümeler, psikolojik faktörler olumsuz yönde olduğu takdirde altın fiyatlarında bir düşüş meydana gelir.

Banka stratejileri

Para talebini arttırmaya yönelik gayrimenkul alımına olan talep merkez bankası stratejilerini ifade eder. Finans kurumlarının parayla doldurulması merkez bankalarının para arzını arttırmaya teşvik ettiğinden, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası para kaynağını ve faiz oranını aşağı yönde düşürdüğü zaman altın buna bağlı olarak düşüş yaşar.

Devletlerin kaynak durumları

Ellerinde altın tutan ülkelerin başında gelen ABD ile birlikte, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan ve Japonya merkez bankaları ilk sıralarda gelmektedirler. Bu ülkelerin bankaları aldıklarında daha fazla altın satmaya başladıkları zamanlarda altın fiyatları düşüş göstermektedir.

Güncel Altın Değerlerini Sitemiz Üzerinden Takip Edebilirsiniz.

 

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu