AltınYATIRIM

Altın Neden Yükselir?

Merhaba arkadaşlar ilk yazımızda altının düşmesine etki eden etmenleri yazmıştık, bir sonraki yazımız olan bu yazımızda altın neden yükselir? Altının yükselmesine etki eden faktörlerden bahsedeceğiz.

Yatırım ve takas aracı olan değerli madenler ve para nasıl değer kazanır ? Altın ons dolar bazında altına nasıl etki eder ve altın nasıl yükselir? Kolay bir maden olması, ısı ve elektrik iletkenliği, asit ve bazlara karşı dayanıklılığı gibi  özelikleriyle ilk çağlardan bu yana insanların ilgisini çekmiştir. Uğruna savaşlar yaşanan imparatorlukların yıkılmasına sebep olmuştur. Bu eşsiz maden günümüzde sanayi üretiminin ve finansal piyasaların değişmez bir parçası haline gelmiştir. Peki Altı neden yükselir? 

1980’li yıllardan sonra para piyasaların hızla büyüdüğü yıllar olup altın fiyatlarını düşürmüş ve altına olan ilgiyi azaltmıştır. Ancak 2000’li yıllar ve sonrasında ekonomik piyasalarda yaşanan sıkıntılar. Gözle görülen belirsizlik ortamının da etkisiyle altın yatırımcıların ilgisini çekmeye başlamıştır. Küresel krizlerin yaşandığı son dönemlerde altın fiyatları rekor seviyelerde yükselmeye başlamıştır.

1944 yılında Amerika Bretton-Woods’da yapılan konferansta altın ve dolar bazlı kararlar alınmıştır. Ülke paraları için sabit kur esası belirlenmiştir. Anlaşmaya katılan bütün ülke paralarının değerinin, dolar temel esas alınması kabulüne onay verilmiştir. Dolar altın ile dönüşebilirliği koruyan tek ulusal para birimi olmuştur. Anlaşmaya göre 1 ons altın 35 $ olarak karar alınmıştır.

Altın Neden Yükselir?

Altının yükselmesine etki eden en önemli faktör ABD doları tahvil gelirleridir. Bunun yanı sıra enflasyon, petrol gelirleri ile altın fiyatları ons bazlı yükselir. Altının üretim rezerv miktarı talebinin sınırlı olması, ikame alternatif başka bir madenin bulunmaması kıymetli maden olma özelliğini korumasına neden olmaktadır.

Altın neden yükselir? sorusu herkesçe merak edilip araştırılmaktadır. Bizde bu soruya farklı alternatifler ve altının yükselmesine etki eden faktörlerden bahsedeceğiz.

Altın fiyatları, piyasaların gidişatına dair bilgi verdiğinden sadece altın alım satımına ilgi duyanlar için değil, her yatırımcı için önem arz etmektedir. Altın fiyatlarına etki eden faktörler.

Altının Yükselmesini Etkileyen Faktörler

Altının Yükselmesini Etkileyen Faktörler
Altının Yükselmesini Etkileyen Faktörler

Küresel Krizler ve Riskler

Altın ve değerli maden fiyatları finansa piyasalarına ve devletlere olan itimat azaldığında yükselme trendine girer.

Enflasyonda Dalgalanma

Yatırımcıların altına yönelmesinin en önemli sebeplerinde biride enflasyon dalgalanmaları yer alır. Çünkü değerli madenler ve altın, enflasyon ve dolar kurundaki dalgalanmalara karşı bir korunma sağlar. Enflasyondaki artış döviz kurunda ve borsada düşüş yaşatacağından altının yükselmesine yol açar.

Dolar Değerinde Farklılıklar 

ABD doları, günümüz rezerv para birimi olarak kullanılmaktadır. Farklı ülkelerin uluslararası işlemler için ellerinde tuttukları anapara dolardır. Altın fiyatları ile dolara olan talep arasında negatif bir ilişki bulunmaktadır. Doların güçlendiği dönemlerde altın fiyatları düşer. Tam tersi doların zayıfladığı dönemlerde de altın fiyatları artmaktadır.

Merkez Bankalarının İstikrarsızlığı

Merkez bankalarının başarısızlıkları ve düzensiz para politikalar, altın alımının güvenli bir yatırım olarak görülmesini sağlar. Para politikalarındaki istikrarsızlık artığında insanlar altına ve değerli madenlere yönelir. Talep artışı da altının değerini artırır.

Faiz Oranları ve Faizde Dalgalanmalar

Faiz ve dolar onsu arasında ters ilişki bulunmaktadır. Faizlerin düşürülmesi altın ons ve altının artmasına sebep olmaktadır.

Kürsel Para Talepleri 

Küresel takas aracı olarak kullanılan paraya olan talebi artırdığı zaman faiz oranlarında düşüşe yol açacağından altın fiyatlarında artışa yol açmaktadır. Küresel para arzı enflasyonu da etkilediğinden altın fiyatına olumu yansımaktadır.

Merkez Bankalarının ve FED’in Rezervleri

Merkez bankaları hem altın hemde doları bünyelerinde tutmaktadır. Altına olan taleplerini artırdıkça altın fiyatları da artar.

Sarraflar ve Diğer Sektörler

Altın sadece güvenli bir yatırım aracı değil aynı zamanda kuyumculuk sektöründe ve sanayi alanlarında da kullanılmaktadır. Belirtilen sektörlerde ki talep artışına bağlı olarak altın fiyatları da artmaktadır.

Altın Üretimi

Değerli maden rezervleri ve altın üretimi altın fiyatlarını etkilemektedir. Altın üretiminin az olduğu dönemlerde altın fiyatları artmaktadır.

Arz ve Talep Yoğunluğu

Herhangi bir mal ve hizmete olduğu gibi değerli maden ve altına olan arz ve talep bu mal ve hizmetin fiyatının yükselişini etkilemekte ve altın fiyatını da artırmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Altın Neden Düşer ? başlıklı makalemizde Altın, Altın Neden Düşer ve Altının Düşmesini Etkileyen Faktörler hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu