YATIRIM

Arbitraj Nedir

Arbitraj

Ekonomi, ekonomik gelişmeler, değerli madenler, döviz, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve ekonomik kavramlar hakkında yazılar makaleler üretmeye çalışıyoruz. Bugünkü yazımızda yine ekonomik bir kavram olan; yatırım kanallarında kullanılan, risksiz kar sağlama yöntemi arbitraj (Tahvi) hakkında yazmaya çalışacağım. Arbitraj nedir nasıl yapılır? Sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Yatırım kanaları içerisinde en az risk bulunduran ve spekülasyondan etkilenmeyen yatırım aracıdır. Kazançları vergiden muaf tutulmaktadır. Arbitraj fırsatı devlet tahvili ya da mevduat faizlerinin sağladığı risksiz getiri oranından fazla kazanç sağlamıyorsa amacına uygun değildir. Tahvil, kazanç garantisi olan ürün ve piyasalarda yapıldığından diğer kurum, kuruluş ve bankacılık işlemlerine göre az risk taşıması ve hızlı sonuç vermesi nedeniyle avantajlı işlemler arasında yer almaktadır. Teknolojik gelişmeler ve internetin ulaştığı alanlar değerlendirildiğinde her ortamda yapılması fırsatı vermektedir. Özellikle büyük fonlarda oluşan fırsatlar makas açılmadan değerlendirme imkanı verdiğinden anında getiri fırsatına dönüşmektedir.

Arbitraj Nedir?

Risksiz kar elde etmek amacıyla, bir varlığın farklı piyasalardaki fiyatları arasındaki eşitsizlikten yararlanılarak, söz konusu varlığın daha düşük fiyatlandığı piyasadan satın alınıp daha yüksek fiyatlandığı piyasada eş zamanlı olarak satılması işlemidir. Arbitraj yoluyla riskiz kar sağlamak oldukça cazip görünmekle birlikte sanıldığından çok daha zordur. Değer kazanmış döviz, hisse senedi, tahvil gibi değerli kağıtları satarak daha karlı gördüğü ya da yüksek kar getirme olasılığı bulunan başka değerli kağıtları satın almaya denir.

Günümüzde kullanılan ileri iletişim teknolojisi sayesinde para ve sermaye piyasalarında bilgi akışı çok hızlı olduğu için oluşabilecek fırsatları manuel olarak yakalamak ve bu fırsat kaybolmadan çok hızlı bir şeklide alım satım işlemlerini tamamlamak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle işlemler için özel olarak geliştirilen algoritmik yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlar, iki ayrı piyasada işlem gören bir varlığın fiyatında arbitraj fırsatı oluştuğunu tespit ettiklerinde, aynı anda bir piyasaya alım diğer piyasaya da satım emri göndererek tahvil işlemini otomatik olarak gerçekleştirirler. Bu türden özel arbitraj yazılımları, sürekli olarak arbitraj fırsatları bulmaya çalışan arbitrajcılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Her ne kadar günümüzün piyasa koşullarında algoritmik yazılımlar kullanmadan manuel olarak bu işlemleri gerçekleştirmek zor olsa da özellikle volatilitenin arttığı zamanlarda ortaya çıkabilecek fırsatları özel yazılımlara başvurmadan da yararlanmak mümkün olabilir.

Arbitrajlar Nasıl Ortaya Çıkar?

Günümüz piyasa koşullarında, piyasadaki tüm oyuncuların mevcut haber, bilgi ve verilere kolaylıkla erişebildiği ve aynı varlığın fiyatının tüm piyasalarda eşit olduğu varsayılır. Ancak piyasaların etkin olmaması durumlarında zaman zaman aynı varlık farklı piyasalarda farklı fiyatlardan alınıp satılabilir. Böyle durumlarda arbitraj fırsatı ortaya çıkar. Fırsat oluştuğu anda ilgili varlığın aynı anda bir piyasadan alınıp başka bir piyasaya satılması işlemi hemen tamamlanmalıdır. Aksi takdirde oluşan fiyat eşitsizliği piyasadaki diğer oyuncular tarafından fark edilecek fiyatlar kısa bir süre içinde eşitlenecek fırsat ortadan kalkacaktır.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Emtia, hisse senetleri ve döviz gibi varlıkların spot veya vadeli işlem piyasalarında satılan türev ürünlerinin fiyatlarında arbitraj fırsatları oluşabilir. Arbitraj için en uygun piyasalar altın ve döviz piyasalarıdır. Hemen hemen her ülkede birden fazla altın borsası bulunur. Uluslararası piyasalarda dolar üzerinden belirlenen altının fiyatı yerel borsalarda o ülkenin para birimi cinsinden belirlenir. Örneğin Türkiye’de Borsa İstanbul’da TL üzerinden fiyatlandırılan altın kontratı ve Almanya’da Euro üzerinden fiyatlandırılan altın kontratı spot kurdan dolara çevrilir ve arada oluşan fiyat farkından arbitraj fırsatı ortaya çıkabilir.

Arbitraj İşlemlerini Kimler Yapar?

Portföy yönetimi, koruma fonları, zenginlik yönetimi gibi işleri yapan şirketlerin hazırlamış olduğu bilgisayar yazılımları sayesinde, piyasada oluşan arbitraj imkanları tespit edilmekte ve piyasa dengeye gelene kadar otomatik olarak alım veya satım işlemleri yapılmaktadır.

Kripto Para Piyasasında Kullanılabilir Mi?

Kripto Para Piyasasında Kullanılabilir Mi
Kripto Para Piyasasında Kullanılabilir Mi

Kripto para piyasasında da uygulanabilir. Birden fazla yerli ve yabancı kripto borsası bulunmaktadır.  Tüm para birimlerinin ticaretinin yapıldığı piyasalara göre değerleri değişmektedir. Fakat kripto para piyasası nispeten daha yeni bir piyasa olduğu için bu hareketleri yaparken daha dikkatli ve planlı olmakta fayda var.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Her yatırım hareketinde olduğu gibi, arbitraj da riskler taşımaktadır. İyi ve karlı bir yöntemdir fakat yatırımcının alt yapısının güçlü ve geçmişinin nispeten uzun olması bunda etken oynar.

  • Yeni ya da az deneyimli bir yatırımcıysanız, bu yöntemi uygularken küçük miktarlarla yatırım yapmak tercih edilmelidir.
  • Piyasalar iyice araştırılıp analiz edilmeli
  • Gerekli yerler ve kişilerden destek alınmalı.
  • Risk durumu göz önünde bulundurularak aşırıya kaçınılmalı

Yazılanlara dikkat edildiği takdirde, arbitraj veya diğer yöntemleri uygularken kar elde edilebilir kazanç sağlanır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kripto Para Nedir? başlıklı makalemizde Dijital ve Kripto Paralar, Kripto Para Nedir? ve Kripto Para Tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu