EKONOMİ

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?

İşçinin kendisi ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen asgari geçim indirimi (AGİ) nedir, kimlere hangi şartlarda verilir? AGİ’den kimler faydalanamaz sorularına bu makalemizde yanıtlar bulmaya çalışacağız.

İşçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür. AGİ toplumdaki aile fert sayısına göre değişiklik göstermektedir. 2007 yılından önce vergi iade zarfları bulunmaktaydı. Çalışanlar yıl boyu alışverişlerinde topladıkları fiş ve faturaları zarfa yazıp iş yerlerine verip vergi iadesi alıyorlardı. 2007’den itibaren vergi iadesi kaldırılarak yerine AGİ uygulaması getirildi. İşverenler, çalışanların ücretleri üzerinden hesapladıkları vergiyi, AGİ kadar daha az ödüyorlar vergi dairesine. Hesaplanan AGİ’yi de çalışana net ücretlerine ilave olarak ödüyorlar. AGİ’nin hesabı ise asgari ücret üzerinden yapılmaktadır. AGİ’den kaynaklı çalışana ödenecek yıllık tutar; yıllık asgari ücretin yarısına yüzde 15 oranı uygulanarak bulunuyor.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?

Kişinin medeni durumuna, sahip olduğu çocuk sayısına göre miktarında değişiklik gösterebilmektedir. 16 yaşından itibaren sigortalı çalışan insanların asgari geçimini sağlayacak kısmı hesaplanıp, toplam gelirden çıkarılması ile vergiden muaf bırakılmasıdır.

Kanuni bir hak olduğu için şirketlerin vermemesi söz konusu değilidir. İşverenin aracı olduğu devlet ile çalışan arasında destek amaçlı sağlanan bir durumdur.

AGİ Asgari Ücrete Dahil mi?

Asgari ücret tutarına kişinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre Asgari geçim indirimi dahil edilir.

Medeni Hal ve Çocuk Sayısı AGİ’yi Nasıl Etkiler?

İşçiler, medeni durumlarını, çocuk sayılarını ve eşinin gelir durumunu Aile Durumu Bildirimi ile çalıştığı kurumun ilgili birimine bildirerek bu yardımdan faydalanabilir. AGİ’yi etkileyen faktörler; Doğum, ölüm, evlilik, boşanma vb. durumlardır.

Asgari Geçim İndirimi Kim Tarafından Verilir?

İşverenin vergisinden düşürülen devlet tarafından sağlanan yardımdır.

Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır?

16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarına;

 • Mükellefin kendisi için %50
 • Çalışmayan ve geliri olmayan eş için %10
 • Birinci ve ikinci çocuk için çocuk başına %7,5
 • Üçüncü çocuk için %10
 • Dördüncü ve daha fazla çocuk için %5’er
  indirim uygulanır. Uygulanan indirim matrahı oluşturur ve gelir vergisinin ilk dilimine geldiği için %15’lik orandan işlem görür. %15 ile çarpılan indirimli gelir 12’ye bölünerek her ay ödenen AGİ bulunmuş olur. Bu oranların toplamı ise %85’i geçemez.

Asgari Geçim İndirimi’nden Kimler Yararlanabilir?

Asgari Geçim İndirimi’nden kimler Yararlanabilir
Asgari Geçim İndirimi’nden kimler Yararlanabilir

Gerçek usulde vergilendirilen herkes asgari geçim indiriminden faydalanabilir.

Boşanmış Kişiler Çocukları için AGİ’den yararlanabilir mi?

Çocuğa hangi taraf bakıyorsa AGİ’yi o alır.

Asgari Geçim İndirimi’ni Kimler Alamaz?

 • Kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar.
 • Özel hizmetlerde çalışan şoförler.
 • Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri.
 • Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar.
 • Gerçek ücretlerinin tespitine imkan olmaması sebebiyle, Danıştay’ın müspet mütalaasıyla, Maliye Bakanlığınca bu kapsama alınanlar.
 • Ücret geliri elde etmeyen diğer gerçek kişiler.
 • Dar mükellefiyet kapsamında ücret geliri elde edenler. (İkametgahı Türkiye’de olmayan ve bir takvim yılında 6 aydan az süre ile Türkiye’de ikamet edenler)
 • Başka bir kanun hükmü (3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanunu, 4490 Sayılı Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu, 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu vb.) uyarınca ücretlerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayanlar yararlanamazlar.

AGİ Ödenmezse Ne Olur?

AGİ’yi ödemeyen işveren İş Kanunu ve Vergi Usul Kanununa uymadığı için suç işlemiş sayılır. Bu durumda Maliye Bakanlığı re’sen veya ikmalen tarhiyat yaparak işverene vergi ziyaı cezası kesecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Konkordato Nedir? başlıklı makalemizde Kimler Konkordato Talebinde Bulunabilir?, Konkordato Başvurusu için Gerekli Belgeler ve Konkordato Ne Kadar Süre ile İlan Edilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu