EKONOMİ

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası

Ekonomik piyasaların düşüş trendine girdiği, düşüş yönünde hareket ettiği spekülasyonların düşüş yönünde olduğu ekonomik bir kavram olan ayı piyasası nedir? Borsada bu piyasası nasıl oluşur sorularına bu makalemizde yanıt bulmaya çalışacağım.

Finansal durgunluğun yatırımcı nezdinde yarattığı kötümser hava ayı piyasasını tetikler. Ekonomide düşüşlerin yaşandığı, durgunluğun görüldüğü, ekonominin küçüldüğü ve yatırımcı beklentilerinin negatif olduğu dönemlerde piyasalardan çekilerek varlıkların fiyatlarının gerilemesine ve ayı piyasasının oluşmasına imkan verir.

Bu piyasalarda ekonomik durum negatif yönlüdür. Fiyatlar düşmekte veya gelecekte kesin olarak düşecektir. Varlıkların fiyatları düştükçe hisselerin yatırımcıya yansıyan masrafı artacağı için hisse fiyatları düşecek, ayrıca yatırımcıların güvenleri de düşme eğiliminde olacaktır.

Ayı Piyasası Nedir?

18.yüzyılda Londra’da ortaya çıkan İngilizcesi Bearish Market, piyasalarda fiyatların sürekli aşağıya yönde seyrettiği piyasaları tanımlamaktadır. ABD’de piyasalarda bu terimin daha sık kullanılmaya başlanmış ve bu kavram küresel piyasalarda daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Ayı piyasası, yatırımcının piyasa ile ilgili beklentilerinin kötümser olduğu, ekonominin daraldığı ve işsizliğin arttığı genel ekonomik durumu ifade eder. Ayı piyasasında geleceğe yönelik olarak kötümser beklentiler hakimdir, giderek daha sayıda az yatırımcı alış yaptığı için varlık fiyatları süreklilik arz eden bir düşüş sürecine girerler.

Bu piyasa yaklaşan ekonomik durgunluk veya negatif büyüme sürecinin öncü habercisi olarak görülmektedir. Ekonomik durgunluk beklentisi işsizliğin artmasını körükler ve kötümser beklentiler daha az yatırımcının piyasaya girmesine neden olur. Piyasalar arz ve talep dengesi ile bilinmektedir. Bu piyasalarda arzın yani satıcıların fazla ama bunun karşısında tüketicilerin az olduğu piyasalar olarak tanımlanabilir.

Zayıflayan bir ekonominin belirtileri;

  • İş imkanları azalır.
  • Vatandaşların gelirlerinde azalma
  • İş sektörlerinde kararsızlıkların artması
  • Ticarette batmalar, düşüşler ve iflaslar başlar.
  • Borsada satışların ve opsiyonların kullanımında artışlar görürlür.
  • Devlet endekslerinde ve bazı vergi oranlarında beklenmedik değişiklikler görülmesi

Ayı Piyasası Nasıl Oluşur?

Ayı Piyasası Nasıl Oluşur
Ayı Piyasası Nasıl Oluşur

Bu piyasasının oluşması için ekonomik büyüme beklentisinin negatife dönmesi ve şirketlerin satışlarının ve kar durumlarının azalması ve küçülmek zorunda kalacakları beklentisini güçlendirir. Şirketlerin küçülmesi işsizliği artırarak diğer makroekonomik dengelerde uzun süreli bozulmaya yol açacağı ve bunun sonucunda ekonominin küçüleceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesiyle piyasada yatırım yapanların sayısı giderek azalır. Yatırımcılar varlık almak yerine satmayı tercih ederler.

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırımcılar ayı piyasasında kendi yatırım öngörülerine bağlı olarak bazı stratejileri benimserler, bu stratejiler;

Açığa Satış: Yatırımcıların ellerinde olmayan hisse senedini satarak aynı hisse senedini daha düşük fiyattan satın alıp pozisyon açığını kapatmak ve satış ile alış arasındaki farktan kar elde etmek amacıyla uyguladıkları bir yatırım stratejisidir.

Teknik Analiz:  Kısa vadeli yatırımlarda ise yatırımcılar trendin destek ve direnç noktalarına göre alış satış emirlerini girerek düşükten alıp yüksekten satarak kar elde edebilirler.

Uzun Vadeli Yatırım: Yatırımcılar ayı piyasasında düşük fiyatttan aldıkları hisseleri veya başka varlıkları, ayı piyasası son erene kadar ellerinde tutup düşüş trendinin sona ermesini bekler ve fiyatlar yeniden yükselmeye başladığında aldıkları fiyattan daha yüksek bir fiyata satarak kar elde ederler.

Portföy Çeşitlendirilmesi: Yatırımcılar yatırım portföylerini çeşitlendirerek risklerini çeşitli varlıklar arasında payaştırırlar. Piyasanın beklentileri yönünde hareket etmemesi durumunda portföylerindeki diğer varlıklarla zararlarını hedge edebilirler.

Ayı Piyasası Örnekleri

ABD’de başlayan ancak etkileri tüm dünyada hissedilen ayı piyasası dönemleri:

  • Büyük Buhran: ABD hisse senetleri piyasasında 1929 yılında yaşanan çöküş en uzun süreli ayı piyasasının başlamasına neden oldu. ABD’de hakim olan ayı piyasasının etkileri uzun yıllar tüm dünya piyasalarında hissedildi.
  • Dot.com Krizi: ABD’de teknoloji hisselerinin hızla değer kaybettiği ve dot.com balonu olarak adlandırılan kriz 1999 -2000 arasında binlerce teknoloji şirketinin iflas etmesiyle başladı. Bu kriz birkaç yıl süren ayı piyasının başlangıcını hazırladı.
  • Konut Piyasası Krizi: ABD’de 2008 yılında, yoğun olarak verilen ve geri dönmeyen yüksek riskli konut kredilerinin neden olduğu konut piyasası krizi kısa sürede tüm dünya finans piyasalarını etkisi altıa aldı. Etkileri 10 yıldan fazla süren kriz nedeniyle tüm dünyada hissedilen uzun süreli ayı piyasası hakimiyetine yol açtı.

 

Bir önceki yazımız olan Tevkifat Nedir? başlıklı makalemizde Tevkifat Çeşitleri Nelerdir?, Tevkifat Nedir? ve Tevkifat Uygulanabilecek İşlemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu