BANKALAR

Bankacılık Sistemi Nedir?

Bankacılık Sistemi

Farklı şekillerde çalışan bankalar topluluğunun düzen ve yapısal ilişkileri olan bankacılık sistemi nedir? Bankalar kaça ayrılır işleyişleri nasıl ve bankalar hangi hizmetleri vermektedir? Bugünkü yazımızda belirtiğim konulara açıklık getirmeye çalışacağım.

Bankalar, mevduat kabul eden bu mevduatları en etkin şekilde kredi işlemlerinde kullanan veya esas görevlerinden olan düzenli bir şekilde faizli kredi veren kredi alan finansal kuruluşlardır. Sermaye, kredi ve para gibi konularda her türlü işlemi yapan/düzenleyen özel kişilerin ve kamusal kuruluşların işletmelerin parasal ihtiyaçlarını karşılayan kuruluşlardır. En basit tanımı ile bankalar; Kredi alıp kredi veren, faizle para alıp veren, kambiyo, iskonto işlemlerini yapan kasalarında değerli belge, eşya ve para bulunduran bunlar dışında da kalan finansal işlemleri yapan kuruluşlardır.

Bankacılık Sistemi ve Bankaların Görevleri Nelerdir?

Farklı alanlarda hizmet veren bankalar topluluğunun yapısal düzen ve ilişkilerine denir. Bankaların kuruluş amaçları her ne kadar farklı olsa da yerine getirmeleri gereken ortak görevleri bulunmaktadır.

  • Aracılık Hizmetleri: Bankalarda tasarrufu bulunan kişi ve kuruluşlardan toplanan para döviz ve fonları talep eden kişilere aktarmak,
  • Akıcı Kaynak Sağlama: Para ve değerli envanterlerin ihtiyacı olmayan kişilerden ihtiyacı olan kişilere aktarma,
  • Maddi Envanterlerin Rasyonel Kullanımını Sağlamak: Müşterilerini bilinçlendirip ihtiyaçlarını giderip finansal piyasalarda nakit akışını sağlıklı bir şekilde yönlendirmek,
  • Kaynak Kullanımını Sağlıklaştırma: Bankaların ekonomik kalkınmaya katkıda bulunabilmesi için, yeni bir değer, yeni bir servet yaratmakla beraber, topladıkları kaynakların belirli yörelere, sektörlere, kişilere aktarılması ile ülke kaynaklarının dağılımını da yönlendirecek,
  • Fon Dönüşümlerini Sağlamak: Müşterilerinin fonlarını uzun vadeli fonlara dönüştürerek ekonomiye yatırım finansı sağlamak,
  • Kaydi Para veya Banka Parası Yaratma: Bankaların müşterilerine olanak sağlaması, kredi vermesi, çek kullandırma ve kredi kartı uygulamaları ile bankaya para yaratmaktadır.
  • Ticareti Geliştirme:  Bankacılık sistemi, geliştirdiği, uyguladığı çeşitli ödeme ve kredilendirme yöntemleri finansal kiralama, factoring, forfaiting gibi finansman teknikleri, teminat mektupları, belgeler karşılığında ödeme, akreditif gibi ödeme yöntemleri ile ulusal ve uluslararası ticaretin artmasına katkıda bulunmaktadır.
  • Para Politikasını Geliştirme: Merkez bankalarının para politikasına ilişkin olarak kullandıkları reeskont faiz hadleri, açık piyasa işlemleri; karşılık oranları gibi tüm araçlar, ancak gelişmiş bir bankacılık sistemi aracılığı ile ekonomi üzerinde etkili olmaktadır.

Banka Türleri Nelerdir?

Banka Türleri Nelerdir
Banka Türleri Nelerdir

1- Sermaye Türlerine Göre Bankalar; Bu bankalar ikiye ayrılır, milli sermayeli ve yabancı sermayeli bankalardır.

2- Yaptıkları İşlere Göre Bankalar; Bu bankalar beşe ayrılır, Emisyon Bankaları, İş ve Ticaret Bankaları, Tasarruf Bankaları, Ziraat ve Sanayi Bankaları, Yatırım ve Kalkınma Bankalarıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kime Ait? başlıklı makalemizde Hazinenin İş Bankasındaki Payı Ne Kadar?, İş Bankası Devlete Mi Ait? ve İş Bankası Kime Ait?İş Bankası Kime Ait? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu