BANKALAR

Batık Kredi Nedir?

Batık Kredi

Bankaların 2-3 yıl hukuki takipten sonra tahsil edemedikleri alacakları olan batık kredi nedir? Bankacılık sektörü ülkemizdeki ekonomik sektörün %80’ini oluşturmaktadır. Geçmişten günümüze kadar verilen kredilerin alınamaması veya farklı yollarla batan bankalar hakkında yazmaya çalışacağım.

5 Nisan 1994 ekonomik krizi nedeniyle devalüasyon ülkemizde döviz fiyatları ortalama 2-3 katına çıkmış ve gecelik faizlerde 00’a kadar yükselmişti. Bu dönemde devletin olan bir çok banka tasfiye olarak diğer devlet bankalarıyla birleşerek tasfiye sürecine girdi. Bu dönemde de özel bankalardan kapanan ve farklı bankalarla birleşen bankalarda oldu.

En son 19 Şubat 2001 tarihinde Cumhurbaşkanlığı makamında başlayan krizle doğan ekonomik krizle beraber batan bir çok özel banka oldu.

Son zamanlarda ülkemizde görülen ekonomik krizle birlikte firma ve şirketler iflas eşiğine gelip konkordato ilan etmiştir. Esnafın almış olduğu kredileri geri ödeyememesinin en büyük yansıması bankalara olmaktadır.

Bankalar alamadıkları alacaklarını Varlık Yönetim şirketlerine devretmektedir. Varlık Yönetim şirketlerini, Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK) denetler ve faaliyetlerini düzenlemektedir. Bankaların tahsil edemedikleri alacaklarını bu şirketlere devretmesinin sebebi, ek yükten ve bilançolarında yer alan batık krediden kurtulmaktır. Bankalar kredi anapara maliyetinin %30’a kadar olan kısmını bu şirketlere devreder. Bu devirden sonra banka ile borçlu arasındaki borç ilişkisi biter. Yasal haklar Varlık Yönetim Şirketlerine geçer.

Batık Kredi Nedir?

Vadesi gelmiş borçlu tarafından ödenmeyen, takibe alınmış, borçluya ödemesi için bildirimde bulunulmuş olmasına rağmen ödenmeyen kredilere geri dönmeyen krediler denir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, batık kredilerin toplamı Kasım 2018-Kasım 2019 arasındaki son bir yılda yüzde 41 artmıştır. Batan kredi miktarı ise 142 milyar TL’dir. Batık KOBİ kredisi miktarı ise son bir yılda yüzde 50 artış göstermiştir. Batık KOBİ kredileri ise Kasım 2019 itibarıyla 60 milyar 382 milyon TL’ye çıkmıştır. Takipteki KOBİ sayısı ise 337 bin 210’a ulaşmıştır.

İflas etmemek için direnen yüz binlerce işletme için tek çareyi daha fazla borçlanmakta aramaktadır. Ancak pek çok işletme de borçlarını ödeyemediği için faaliyetlerine son verme tehlikesi altında kalmıştır. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, Türkiye’de sadece 2019’da 114 bin 977 esnaf iflas etmiştir. Son dokuz yılın en yüksek rakamına ulaşan iflaslar, 2018 yılına göre yüzde 8,2 artmış durumdadır.

1994-2005 yılları arasında batan bankaların devlete maliyeti 31,4 milyon dolar seviyesindedir.

Batık Bankalar Listesi; Demirbank, Sümerbank, Pamukbank, İmar Bank, Esbank, Türkiye Ticaret Bankası, Bank Ekspres, Yurtbank ve Dışbank olmuştur.

Batık Bankalar Listesi
Batık Bankalar Listesi

Bir önceki yazımız olan Offshore (Kıyı) Banka Hesabı Nedir? başlıklı makalemizde Geleneksel Bankalar ve Offshore Bankalar Arasındaki Farklar, Neden Vergi Cenneti? ve Offshore Bankacılığı Yasal Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu