Uncategorized

BIST 100 Nedir?

BIST 100

Borsa İstanbul’da işlem gören; piyasa değeri ve işlem hacmi olarak en yüksek 100 hisse senedi performansını ölçen temel gösterge birimi BIST 100 nedir? Borsa yatırımcılarının piyasalar hakkında bilgi edinmesini sağlayan bu önemli gösterge hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Belirtilen BIST 100, BIST 30 ve BIST 50 endekslerine dahil payları da kapsamaktadır. Türk borsasının işlem kodu olarak kabul gören endeksin kodu ise; XU100’dür. Bütün büyük yatırımcılar tarafından takip edilip işlem yapılan endekstir. En büyük nedeni borsanın yükselmesi düşmesi ve yorumlanması bu endekslere göre yapılmaktadır. Bu senetler borsanın temel performansını sergilemektedir.

BIST 100 Endeksi Nedir?

Ülkemiz borsasının temel göstergesi olan Borsa İstanbul’da en fazla işlem gören, piyasa değeri olan ve işlem hacmine sahip endeksler olarak tanımlanmaktadır. İstanbul Borsasında işlem gören diğer endeksler ise bu endeksin alt endeksleri olan BIST 30 ve BIST 50 endeksleri de yer almaktadır. Bunlarda en fazla işlem gören 30 ve 50 hisse senedi olarak adlandırılmaktadır. Piyasalarda yatırımcılar tarafından en fazla tercih edilen hisse senetleridir. Ülkemizde bilinen en büyük ve tanınmış şirketlere aittir.

Borsa İstanbul’da işlem gören bu hisseler yılda 4 kez analiz edilerek bu endeks içerisinde yer alırlar. Piyasa kıymeti ve günlük averaj işlem hacmine nazaran büyükten küçüğe sıralanarak her iki sıralamada da üst sıralarda yer edinen hisse senetleri endekse dahil edilir. Dönemsel değişimler, ilgili endeks süreci başlamadan minimum 10 gün ilkin duyuru edilir.

BIST 100 Nasıl Belirlenir?

BIST 100 Nasıl Belirlenir
BIST 100 Nasıl Belirlenir

Endekse dahil edilecek şirketler Borsa İstanbul yönetimince 3 farklı periyotta incelenerek belirlenir. Yıldız pazarında işlem gören şirketler arasından tercih edilmektedir.

Endeks Değerleme Dönemi

Borsa İstanbul yönetimi; Kasım, Şubat, Mayıs ve Ağustos aylarının son işlem gününden geriye doğru 6 ay, Yıldız Pazar’da işlem gören şirketlerin günlük ortalama işlem hacimlerini ve düzeltilmiş fiyatlarını inceler.

Endeks Değerleme Günü

Endeksin değerleme günü, Kasım, Şubat, Mayıs ve Ağustos aylarının son işlem günüdür. Adayların pay sayısı ve (FDP) Fiili Dolaşımdaki Pay Oranları,  kıstas alınarak büyükten küçüğe sıralanmaktadır. Her iki kıstasta üst basamaklarda yer alan hisse senetlerinden BIST 100 endeksine eklenmesi uygun görülenlerin duyurusu endeks döneminde yapılır.

BIST 100 Endeks Dönemi

Endeks Dönemi; Borsa İstanbul yönetimince, senede 4 defa Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemlerinde yapılan periyodik gözden geçirme sonucu, BIST 100 endeksine alınması uygun görülenlerin yapılacak olan dönemsel değişikliklerin geçerli olacağı dönemi ifade eder. Endeks üzerinde yapılacak dönemsel güncellemeler, ilgili endeks dönemi başlamadan 10 gün öncesinden duyurulur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Devletten Bebeklere Bez ve Mama Yardımı Nedir? başlıklı makalemizde Bez ve Mama Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?, Bez ve Mama Yardımı Nedir? ve Bez ve Mama Yardımı Ödeme Tarihleri ve Miktarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu