EKONOMİ

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası

Finans piyasalarında her gün piyasa koşullarının tanınması için farklı terimler farklı kavramlar ortaya çıkmaktadır. En fazla dile getirilen kavramlar ayı ve boğa piyasalarıdır. Dünkü yazımızda düşüş trendlerinin görüldüğü ve ekonomik piyasaların uzun bir süre negatif seyredeceği piyasalar olan ayı piyasasından bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise; Piyasaların genel olarak nasıl bir süreç içerisinde olduğu yani yükselme durumunun nasıl olacağını tanımlayan boğa piyasası nedir? Süreç nasıl devam eder sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Finans piyasalarında karşılaşan iki tür sistem bulunmaktadır. Ayı ve Boğa Piyasaları, piyasanın hareket yönünü tayin etmek için kullanılır. Piyasada işlem yapacak kişilerin piyasalara güveninin tam olduğu ve piyasa hareket yönünün sürekli yukarı doğru ilerleyeceği durumuna verilen isimdir. İsmini Bull olarak seçilmesinin nedeni ise Boğanın rakibini boynuzları ile aşağıdan yukarı doğru hızla kaldırması, piyasa hareketinin de aynı buna benzer şekilde yukarı doğru hızla yükselmesidir. Sadece Finansal Piyasada değil Sermaye Piyasasında da görülmektedir. Piyasanın genel iyimserlik havasını da temsil etmektedir.

Boğa Piyasası Nedir?

Piyasaların belli bir süre agresif bir şekilde yukarı yönde hareket edeceğini ifade etmektedir. Piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcılara  alım fırsatının verildiği ve kar edeceği dönemdir. Boğa piyasasının başlaması için, teknik olarak ilgili piyasanın en düşük seviyesinden %20 yükselmiş olması beklenir.  Aynı şekilde piyasaya boğalar hakim olduğu zaman da fiyatlar aşırı yükselişe geçecektir.

Boğa Piyasasının Özellikleri

Arz-Talep Dengesi; Bazı yatırımcılar menkul kıymet almak isterken, bazıları ise satmak istemektedir. Sonuç olarak, yatırımcılar uygun sermaye elde etmek için rekabet ettikçe hisse fiyatları artacaktır.

Yatırımcı Psikolojisi: Piyasa davranışları, bireylerin bu davranışı nasıl algıladıklarından etkilendiğinden yatırımcı psikolojisi ve hissiyatı piyasanın yükselip yükselmeyeceğini de etkiler. Borsa performansı ve yatırımcı psikolojisi birbirlerine bağımlıdır. Boğa piyasasında yatırımcılar isteyerek kar elde etmeyi istemektedir.

Ekonomik Faaliyetteki Değişim: Bu piyasalarda insanlar harcayacak paraya sahip olduklarından ve harcamaya istekli olduklarından ekonomiyi harekete geçirerek güçlendirirler.

Pazar Değişimlerini Ölçmek: Piyasanın boğa mı yoksa ayı mı olduğunu belirleyen temel unsur, sadece piyasanın belirli bir olaya verdiği karmaşık tepki değil, aynı zamanda uzun vadede nasıl bir performans gösterdiğidir. Küçük hareketler sadece kısa vadeli bir eğilimi veya pazar düzeltmesini temsil eder. Bir boğa veya ayı piyasası olup olmadığını anlamak için uzun bir süre beklemek gerekir.

Boğa Piyasasının Aşamaları

1.Aşama-Toplama: Zararda olan ve cesareti kırılmış yatırımcılar tarafından satışı gerçekleştirilen değeri çok ucuz malların büyük yatırımcılar tarafından toplanmaya başladığı aşamadır. Henüz belirgin bir yükseliş trendi hâkim değildir ve genel olarak piyasaya ilgi hala azdır.

2.Aşama-Alım Dalgası: Toplama aşamasının ardından piyasada artık iyileşme belirtilerinin net bir şekilde fark edilmeye başlandığı ve küçük yatırımcıların da artık alım dalgasına dâhil olduğu, işlem hacimlerinin arttığı aşamadır.

3.Aşama-Doygunluk: Hacim artışıyla piyasa belirli bir doygunluğa ulaşmıştır ve piyasada alıcı oldukça azalmıştır. Boğa Piyasasının sonuna gelindiğini gösterir, ardından sert düşüş dalgasının başlaması beklenebilir.

Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer
Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer

Piyasada belli bir müdahale olmaz ve Boğa Trendi aynı şekilde devam ederse bunun sonucunda Piyasa da bir balon etkisi görülene kadar devam eder. Bu trendin ne kadar süreceği piyasanın yapısına göre değişmektedir. Bazen sürü psikolojisi ile uzun süre devam edebilir. Bu konuda temel analiz ile beraber teknik analiz de kullanılabilir.

Boğa Tuzağı Nedir?

Bazen boğa piyasalarının bittiği yani tersine döndüğü sıralarda kısa vadeli ciddi yükselişler kaydedilir. Bu sırada birçok yatırımcı piyasanın yükseliş trendine girdiğini varsayarak alıma geçer. Bu olaydan sonra satıcılar piyasada ağırlığını koyar ve düşüş trendine geri dönülür. Yatırımcılar piyasaların düşmesinin verdiği şaşkınlıkla satışa geçemezler. Bu olaya boğa tuzağı veya boğa piyasası tuzağı denilir.

Boğa Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Sektör veya belli bir yatırım aracı grubunun en az yüzde 80’inin uzun bir süre boyunca yükselmesi durumunda boğa eğiliminden bahsedilebilir. Ayrıca piyasa endekslerinin en az yüzde 15 oranında yükselmesiyle bu durum söz konusu olabilir.

Yüksek istihdam, artan harcanabilir gelir ve iş karı gibi göstergeler ile ekonominin güçlenmesi de boğa eğilimine işaret etmektedir. Yükselen yatırımcı güveni boğalara işaret ederken, herhangi bir ekonomik göstergenin yarattığı etkiden daha fazlasını yaratır.

Boğa eğilimleri, gayri safi yurt içi hasılaya ve işsizlik oranındaki düşüşe paralel olarak gerçekleşmektedir. Çoğu zaman da şirket karlarındaki artış ile çakışmaktadır. Toplam piyasa talebi genellikle hisseler için önemli olurken, menkul kıymetlere olan arz ve talep artmaktadır. Talep güçlü olurken, arz zayıftır.

Yatırımcılar az miktarda satış yaparken, daha çok alım yoluna gideceklerdir. Bu eğilim hakimken yatırımcılar, kar etmek için piyasada kalmaya istekli olacaklardır. Bu eğilimden yararlanmak isteyen yatırımcılar ise yükselen fiyatlardan yararlanmak ve zirveye ulaştıklarında satmak için erken satış yapmalıdır. Eğer daha fazla yükselmesi beklenirse büyük bir risk alınmış olur.

 

 

Kaynak: https://finanswebde.com/

http://piyasarehberi.org/sozluk/boga-piyasasi

 

 

Bir önceki yazımız olan Ayı Piyasası Nedir? başlıklı makalemizde Ayı Piyasası Nasıl Oluşur?, Ayı Piyasası Nedir? ve Ayı Piyasası Örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu