BANKALAREKONOMİ

Borsada Destek ve Direnç Noktaları Nedir?

Destek Ve Direnç Noktaları

Borsa ve Forex Piyasalarında yatırım yapan yatırımcıların destek ve direnç noktaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bu noktalar temel analiz göstergeleri için önemli veri oluşturmaktadır. Yatırım yapıp kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar, her yerden değilde sayısal veriler ışığında yatırım yapmalıdır. Sayısal verilerden avantajlı durumlar tespit edilip birikimler kazanca dönüştürülebilmektedir.

Teknik analizlerin en önemli konularından biri de destek ve direnç noktalarıdır. Bu kavramlar ekonomik piyasalarda arz ve talep durumlarını göstermektedir. Özel durumlarda alıcı ve satıcı dengesinin kurulduğu ve arz talep durumuna göre yön değiştirdiği alış satış seviyelerini göstermektedir. Fiyatın bu noktaları geçtiği zamanlar da ise; fiyatların sert ve hacimli şekilde yön hareketini belirler. Bu durum destek ve direnç kırılması olarak adlandırılmaktadır.

Destek noktası, fiyatı düşen bir yatırım aracının tutunmakta olduğu seviyeyi, satıcıların isteksiz yatırımcıların ise bu fiyat seviyesini alım için uygun gördüğü noktaları göstermektedir. Direnç noktaları ise yükselmekte olan yatırım araçlarının geçmekte zorlandığı fiyat seviyelerini göstermektedir. Bu noktada alıcılar isteksiz satıcılar ise fiyatların satış için uygun olduğunu düşünüp satış yaparlar.

Destek Ve Direnç Noktaları Nedir?

Destek ve Direnç, teknik analizde anlamak için kolay ama uygulama için zor bir kapsam temelli olup en çok kullanılan tekniklerinden biridir. Geçmişte fiyatların geri dönüp veya en azından yavaşlayarak tepki verdiği fiyat bölgelerini tespit eder ve bu seviyelerdeki önceki fiyat hareketleri gelecekte olacaklarla ilgili ipucu sunar.

  • Fiyatların değişiminin zor olduğu durumlarda kullanılır.
  • Destek seviyeleri fiyatların belirli bir seviyenin altına düşmeden durmalarını sağlar.
  • Direnç seviyeleri ise fiyatların istenen seviyenin üstüne çıkmasına engel olur.
  • Teknik analizleri anlamak için önem taşırlar.

Destek ve Direnç Nasıl Bulunur?

Destek ve Direnç Nasıl Bulunur

  • Önceki taban ve tavan noktaları
  • Mum grafikleri
  • Hareketli ortalamalar
  • Trend çizgileri
  • Bollinger Bantları
  • Fibonacci düzelimleri

Volatilitesi düşük olan yani gün içindeki fiyat değişimi çok yüksek olmayan ürünün takibinde ise ana destek direnç noktalarını göz önüne alarak değişim izlenebilir. Destek ve direnç noktası olarak sadece bir nokta belirlenmektedir. Bu seviyeler için bir fiyat aralığı belirlenir, Destek ve direnç belirlenmesinde yatırımcının yatırım vadesi yorum ve deneyimi ön plana çıkmaktadır. bu yüzden sadece bir doğrudan söz etmek mümkün olmamaktadır. Bu noktaların kırılamayacağı değil de bu seviyelerin aşılması durumunda neler yapılabileceği önem arz etmektedir.

Destek- direnç seviyelerinde de orta ve uzun vade seviyeleri daha güvenilir olurken gün içi seviyelerde daha çok ara destek-ara direnç dediğimiz noktalar izlenir. Tüm teknik analiz yöntemlerinin kısa vade, özellikle gün içi fiyat değişimlerindeki faydası risk taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Stopaj Nedir? başlıklı makalemizde Hangi Ödemelerde Stopaj Yapılması Gerekir?, Stopaj Nasıl Hesaplanır ve Oranları Nelerdir? ve Stopaj Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu