EKONOMİ

Borsada Devre Kesici Nedir?

Borsada Devre Kesici

Borsada yatırım yapan yatırımcıların borsanın riskli bir iş olduğunu bilmektedir. Bu risklerden korunmak adına işlemlerin güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlayan araçlar vardır. Bunlardan biri olan borsada devre kesici nedir? Bu makalemde borsada işlem yapan yatırımcıların kaybını önlemek adına devre kesici hakkında yazmaya çalışacağım.

Borsada işlem yapan yatırımcı anaparasını güvenli bir ortamda değerlendirmek istemektedir. Borsa İstanbul, tam da bunun için önlemler alarak çeşitli kural ve düzenlemeler getirmiştir. Hisse senedi alım satımlarında yaşanan ya da yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne geçilmiştir. Hem piyasalar hemde yatırımcılar koruma altına alınmıştır. Özellikle bazı yatırımcılar risk teşkil eden borsada yatırım yapmaktan kaçmakta ve birikimlerini uzak tutmaktadır. Bu uygulama kaygıları azaltan bir düzenlemedir.

Borsada Devre Kesici Nedir?

Borsa İstanbul ile Nasdaq borsası işbirliğiyle, tüm piyasaların tek bir platform üzerinden hizmet vermesi amaçlanmıştır. 21 Eylül 2015 tarihi itibari ile hisse senedi araçları, BISTECH uygulamasına geçmiş ve yatırım araçları tek işlem platformu üzerinden alınıp satılmaya başlamıştır. Bu uygulama ile birlikte ülkemiz borsasında da değişiklikler yapılmıştır. Bunlardan biri de devre kesici olup, daha çok hisse senedi fiyatlarında meydana gelen anlık dalgalanmaları engellemek için kullanılmaktadır.

Geçici bir süre, hisse senedi fiyat değişikliğinde dengenin sağlanması için sürekli işlemden çıkarılmasını sağlar. Bunun için senedin fiyat seviyelerinin eşik değerini aşmış olması gerekmektedir. Bu durumda devre kesiciler ortaya çıkar ve fiyatın geri çekilmesini durdurarak düzenleme işlemi yapar. Hisse senetlerinin değerlerinde yaşanan aşırı fiyat değişiminin giderilmesi için Borsa İstanbul yetkilileri tarafından eşik değeri belirlenir. Bu durum, özellikle anlık fiyat değişimlerinde yaşanır. Geri çekilme hareketlerinin devam etmemesi için devre kesici sistemi araya girer ve kıymetli evrak gelen emirler ile durdurur. Kısa bir müddet senedin alım/satımı durdurulur. Ardından tekrar işleme alınır ve emir toplama seansında alım/satımlar gerçekleştirilir.

Gün sonunda, borsada tek fiyattan işlem gören, emirlerin toplandığı saatlerde de devre kesici uygulaması kullanılabilmektedir. Genellikle bu uygulama, hisse senetlerinin üzerinde kullanılır. Kapanışa yakın yapılması ve senedin düzeltme hareketine girmesi aslında yatırımcılar için avantajlı bir uygulamadır ve oldukça da faydalıdır. Bunun sebebi, devre kesici sayesinde satış emirlerinin ertelenmesidir.

Devre Kesici Nasıl Çalışır?

Devre Kesici Nasıl Çalışır
Devre Kesici Nasıl Çalışır
  • Uygulama yanızca kesintisiz işlem bölümlerinde devreye girer.
  • Seans bitimlerinde devreye girer, tek bir fiyat üzerinde işlem yapılmamaktadır.
  • Borsa İstanbul eliyle belirlenen eşik değerden işlem yapılır.
  • Eşik değerinde belirli kuralları vardır.
  • Belirlenen fiyat, hisse senedinin derecesidir.
  • Seans açılışında belirlenen fiyat verilen emirlerle senedin işleme alındığı son fiyat incelenmektedir.
  • Devre kesici uygulamaya girdiği an, hisse senedinde beş dakika süresince emir toplama adımı gerçekleştirilmektedir.
  • Bu zaman zarfında emirler bir araya getirilir ve tek bir fiyat bundan ardından geçen iki dakikalık sürede belirlenmektedir.

Borsada Devre Kesici Uygulaması Ne İşe Yarar?

Devre kesici uygulamasının ani fiyat değişimlerinin engellenmesi amacıyla uygulandığını belirtmiştik. Özellikle düşük değerdeki hisse senetlerinde gerçekleşen ani değişimler bu uygulama sayesinde engellenmektedir. Bu uygulama olmasa yatırımcılar kısa sürede büyük kayıplar yaşamaktaydı. Saniyelik gerçekleşen durumlarda yatırımcı satış yapamadan büyük zararlara uğrayabilirdi. Devre kesici böyle durumlarda araya girerek yatırımcıyı korumaktadır. Beş dakikalık emir toplama süresi yatırımcılar için büyük avantaj sağlamaktadır.

BISTECH nedir?

Borsa İstanbul ile Nasdaq Omx sistemini Türk piyasalarına uyarlarken kullandığı sistemin/markanın ismidir.

Bir önceki yazımız olan Ödemeler Dengesi Nedir? başlıklı makalemizde Ödemeler Dengesi İlkeleri, Ödemeler Dengesi Nedir? ve Ödemeler Dengesinin Kalemleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu