EKONOMİ

Broker (Komisyoncu) nedir?

Broker

Taraflar arasında aracı olarak iş ve işlemleri yürüten; emlak danışmanlığı,  ticari işlemleri koordine eden ve müşterinin alım satım işlemlerini gerçekleştiren Broker nedir? Hangi işleri yapar, nasıl olunur, kimler ile ne tür işler yapar ve kim tarafından atanır sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Komisyoncu kavramını duyunca aklımıza emlak, sigorta, borsa gibi farklı konular çıkmaktadır. Alım satım işlerine aracılık edip bu işlerden kazanç sağlayan kişi veya kurumlardır. Bir nevi aracı komisyoncu olarak bilinirler. Bunlar belli bir kurum bünyesinde ya da bireysel olarak da çalışabilirler.

Broker Kimdir?

Alım satım işlemlerine aracılık eden ve bu işlemlerden aldığı komisyon ile kazanç sağlayan kişi veya kurumdur. İşleri kendi adına fakat taraf olduğu kişi ya da kurumlar hesabına yapan işletmeciler olarak bilinmektedir. Son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşan bu işletmeler üniversitelerin ilgili bölümlerinde mezun olmaktadır. Brokerler geniş alanlarda iş yapar bu bilindik bu alanlar; Finans piyasaları, emlak işleri, lojistik ve sigortacılık işlemler olmak üzere farklı sektörlerde aracı olarak çalışmaktadırlar. Aracılık hizmeti sağlayan kişi veya kuruluşlar işlemleri kayıt eder, yönlendirmeleri ile yatırım danışmanlığı da sağlarlar.

Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin çoğunda alım satım işlemleri ve ticaret genellikle brokerlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Borsa ve Forex’de yatırımları olan kişi ya da şirketlerin işlemlerini kısa sürede yapan brokerlar, yatırımcıların alım satımlarını güvenli bir şekilde gerçekleştirmek zorundadır. Sürekli piyasaları takip eden brokerlar, hisse senetleri, yatırım fonları ve diğer yatırım araçlarıyla ilgili müşterilerine bilgi verir.

Broker Nasıl Olunur?

Üniversitelerin ekonomi ile ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra; SPK yönetmeliği şartlarını taşıyan kişiler Borsa İstanbul (BİST) vermiş olduğu eğitime katılıp sertifika aldıktan sonra bu mesleği yapabilirler.

Brokerda Olması Gereken Özellikler

Brokerda Olması Gereken Özellikler
Brokerda Olması Gereken Özellikler
 • Yatırımcının beklentilerini karşılayabilmeli,
 • Araştırma ve raporlama yeteneğine sahip olmalı,
 • Analiz yapma yeteneğine sahip olmak,
 • Detay odaklı çalışabilmeli,

Brokerın Sorumlulukları

 • Alıcı ve satıcı arasındaki ilişkileri iyi yönetmeli,
 • Müşteri adına uygun anlarda alım ve satım işlemlerini yapmak,
 • Müşterini yatırım portföyünü yönetmek,
 • Müşterinin alım satım ve risk durumunu analiz etmek,
 • Borsada meydana gelebilecek sinyalleri müşterisine haber vermeli,
 • Hisse senedi ve tahvil alım satımı konusunda müşteriye danışmanlık hizmeti vermeli,
 • Ticaret piyasalarının ve satın almaların performansını analiz etmeli,
 • Gizlilik ve müşterinin mahremiyetini gözetmeli.

Borsa Brokeri Nedir?

Aracı kurumun iş ve işlemlerini Borsa İstanbul’a ileten kişi ve ya kurumdur.

Sigorta Brokeri Nedir?

Sigortalanan ya da sigortalayan şirket ya da kurum arasındaki görüşmeleri yapan, sözleşme öncesi anlaşmaları yapan, sözleşmeyi hazırlayıp ya da hazırlatıp iki taradı birleştiren, sözleşme halinde hasar gerçekleştiği zaman tazminatın ödenmesi ve ödenmemesi işlemlerini tarafsız bir şekilde değerlendirip iki tarafın anlaşmasını sağlayan kişi yada kurumdur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Faktoring Nedir? başlıklı makalemizde Factoring Türleri:, Factoring’in Dezavantajları ve Faktoring Maliyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu