EKONOMİ

Brüt Takas Nedir?

Brüt Takas

Sermaye Piyasası Düzenleme Kurumunun belirlediği şartlar neticesinde bazı hisse senetlerinin takas işlemleri olarak bilinen farklı uygulama olan; Brüt takas nedir? Uygulama nasıl yapılır, işlemler nasıl yapılır ve işlem ne kadar sürer sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Borsa İstanbul, Takasbank ve aracı kurumların yatırımcıları korumak amacıyla birlikte yürüttükleri çalışmanın amacı tedbir niteliğindedir. SPK gerek gördüğü durumlarda bazı hisse senetlerini BİST’te işlem gören tahvilleri belirli zamanlarda süreli ya da süresiz bu uygulamaya tabii tutarlar. SPK bazı hisse senetlerini bu uygulama dahil ederek piyasasını etkilemeyen fiyat hareketleri ve spekülatif hareketleri önlemek amacıyla takas, alım ve satım işlemlerine kısıtlama getirmektedir.

Brüt Takas Nedir?

SPK ‘nın Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşlar işbirliğiyle, yatırımcıları korumaya yönelik çalışmalar kapsamında, hisse senedinin takasında netleştirmenin kaldırılması kararı alarak uyguladığı bir çeşit tedbir niteliğindeki işleme verilen isimdir. Bu hisse senetlerinde alım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir.

  • Hisse senetlerinin brüt takas uygulamasına girmesi ve çıkarmasına SPK karar verir. Uygulama süresini de yine aynı kurum belirler.
  • İşlem uygulanan hisse senetleri online alınıp satılamaz. Şahsi başvuru ya da telefonla alınıp satılabilir.
  • Günlük alım satım işlemi yapılamaz. (bugün alım emri verilen hisse en erken sonraki gün satılabilir.)
  • Brüt takas uygulanan hisse senetleri nakit alınır taksitli alım satım yapılamaz.
  • Bugün ya da yarın boşa çıkan nakitle alım yapılamaz (t2) gün geçmesi gerekir.

Takasbank tarafından netleştirme uygulaması kaldırılan paylarda brüt takas uygulaması yapılmakta, aracı kurum ve yatırımcı bazındaki takas alacakları Takasbank tarafından takas süresinden sonra dağıtılmaktadır. Brüt takas uygulaması kapsamına alınan paylarda alım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit; satım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir.

Brüt Takasa Giren Hisse Yükselme Trendine Girer Mi?

Brüt Takasa Giren Hisse Yükselme Trendine Girer Mi
Brüt Takasa Giren Hisse Yükselme Trendine Girer Mi

Yatırım yapılmasını engelleyecek bir durum söz konusu değildir. Spekülasyon ve manipülasyonların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Borsa yatırımcısının kararını etkilememesi gerekir. Çünkü hisse senedinde artış ve azalışlar normal seyrinde devam eder.

Hisse senedinin takas süresi SPK tarafından belirlenir. Takas uygulama süresi değişkenlik göstermektedir. Kısa ya da uzun süreli olabilir. Böyle bir durumun yaşanması belirsizlikleri beraberinde getirdiği için hisse senedi üzerinde baskılama olmaktadır. Hisse senedinin işlem hacmi ve talep miktarı azalacağı için hisse senedinin düşmesi muhtemeldir. 18,05,2020 tarihinde 32 şirket brüt takas uygulamasına girmiştir. Bu hisse senetleri KAP duyuruları sayfasından görülebilmektedir.

 Bu uygulamaya dahil edilmeyen hisse senetleri normal olarak, toplam hisse adedi ve tutar bazında netleştirme işlemine tabi tutulur. Brüt takasa dâhil edilen ve netleştirme uygulaması kaldırılan hisse senetlerinde Takasbank tarafından brüt takas uygulaması yapılır.

 

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizde Emekli Maaşı Ne Kadar? ve Emekli Maaşları Hangi Tarihlerde Ödenir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu