EKONOMİ

CDS Nedir?

CDS

Dünyada ilk kez 1995 yılında ABD’de bulunan yatırım bankası JP Morgan Chase tarafından kullanılan; 2008 yılındaki kürsel ekonomik krizde sonra en popüler yatırım aracı haline gelen portföy olarak bilinmektedir. CDS, Credit Default Swap kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ise Kredi Temerrüt Takasıdır.

Tahvil vb. bir yatırım aracı bulunan kişi ya da kişilerin, vadesi dolan alacaklarının belli bir ücret karşılığında ödenmeme riskini ortadan kaldıran finansal bir araçtır. CDS için kredi temerrüt swapı veya takası da denir. Kredi temerrüt swapları, gelişmekte olan piyasa bonoları, ipoteğe dayalı menkul kıymetler, kurumsal bonoları için kullanılabilir.

CDS Nedir?

Kredi Temerrüt riski anlamında kullanılan, en basit tanımı ise sigorta satın alma işlemi olarak değerlendirilebilir. bir ülke hazinesinin ya da özel bir şirketin yapmış olduğu yurtdışı borçlanma senedine karşılık alacağı sigortadır. Kredi temerrüt takası, risk primi, temerrüt takası sözleşmeleri, batık borçlar için sigorta primi, kredi iflas takası primi veya  kredi temerrüt faizi gibi anlamları da bulunmaktadır.

Credit Default Swap Sözleşmesi: Yatırımcıların başka bir yatırımcıyla kredi riskini takas etmelerini sağlayan türev sözleşmedir.

Kredi Temerrüt Risk Sözleşmeleri: Sabit getiriye sahip ürünlerin risklerini azaltmak için kullanılan, sabit gelirli ürünlerdeki kredi risklerini artırmak için kullanılmaktadır.

Kredi Temerrüt Risk Sözleşmeleri: Tezgah üstü piyasalarda işlem görür.

Credit Default Swap Ne İşe Yarar?

Credit Default Swap Ne İşe Yarar

Bir sigorta poliçesi olmasından ötürü, alınacak olan sigorta primi karşılığında riskler sigortalanmaktadır. Ülkeler ve şirketler adına sigortalama işlemleri yapılmaktadır. Kredi notu ve güvenliği yüksek yatırım kuruluşları tarafından CDS’lerin alım ve satımı yapılabilir. CDS’ler en fazla faiz ve yatırım yapma durumlarını etkiler.

CDS Nasıl Yorumlanır?

Sadece tahvil benzeri yatırım araçlarının sigortalama işlemleri için kullanılmaz, bunun yanında ülke risklerini belirten göstergeler olarak da kullanılmaktadır. Ülke riskleri ülkede bulunan siyasi partilerin izlediği politikalar tarafından değişmektedir. Ülkelerin CDS primleri, vade sürelerine göre farklılıklar göstermektedir.

CDS Satın Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yatırımcının riskini minimize etmek için Credit Default Swap satın aldığını ancak yatırım yaptığı tahvilin ihracatçının kredi derecesi düşmesine rağmen temerrüde düşmeden ödediğini varsayalım. Bu durumda yatırımcının Credit Default Swap satın almak için ödediği tutarlar kayıp hanesine yazılır. Ancak tersi durumda yani yatırımcının Credit Default Swap satın almadığını ve borçlunun temerrüde düştüğünü varsayalım bu durumda yatırımcının zararı çok daha büyük olacaktır. Dolayısıyla yatırımcının portföyünde bulunan tahvillerin ihraçının temerrüde düşme olasılığı ne kadar yüksekse Credit Default Swap satın alma isteği de o kadar fazla olur. Buradan hareketle bir ihraççının kredi riski ne kadar yüksekse CDS’leri o kadar çok talep görür ve CDS primler yükselir.

Bir önceki yazımız olan Dünya Ticaret Örgütü Nedir (WTO-DTÖ)? başlıklı makalemizde Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Ticaret Örgütünün Amaçları Nelerdir? ve Dünya Ticaret Örgütünün İşlevleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu