EKONOMİ

Devalüasyon Nedir?

Bir önceki yazımızda swap nedir swap neden yapılır sorularına cevap bulmaya çalışmıştık. Bugünkü yazımızda ise Devalüasyon nedir ve devalüasyonu ortaya çıkara sebeplerden bahsetmeye çalışacağım. Son zamanlarda döviz kurunda yaşanan hareketlilik ve kurlarda dikey yönlü artışlar bu kavram tanımının merak edilmesine yol açmıştır.

Sabit kur sistemlerinde ödemler dengesi cari açık veren ülke/lerin yerel paralarının. Diğer ülkelerden dış satım alma gücünün devlet idarelerince düşürülmesi eylemine devalüasyon denir. Başka bir ifade ile devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybetmesidir. Değer düşmesi, bu olay sonucunda yerli mallarının değer kaybı olurken ithal edilen mallar gereğinden daha fazla değer kazanmış olur. İhraca teşvik edilip ihracatın devamlılığının sağlanması için ulusal para birimi değeri, belli bir ülke döviz kuru esas alınarak ayarlanmaktadır. Devalüasyonun uygulanabilirliğinin olması için, devalüasyon sonrası iç pazar tüketim malları fiyatının artırılmaması gerekmektedir. İthalat ihracat dengelerinin sağlanması ve ithalatın kısıtlanmaması gerekmektedir.

Bir ekonomide ithalat, ihracatın üzerinde ise o ekonomide dış ticaret açığı bulunmaktadır. Bu durumda devalüasyon ile, ilgili ülkenin satın alma gücü zayıflar, Eskiye oranla ithalat ihracak dengesinde tersi yönde hareketlilik olması sağlanmaya çalışılır. Ülke para biriminin diğer dövizler karşısında değerinin azalmasıyla, satın alma gücü zayıflar. İthal malların fiyatı alım yapacak ülke için artmış olur, ülkenin dış ülkelere ihraç edeceği ürünlerin fiyatı ise düşmüş olur. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde para ihtiyacı ülkedeki toplam kıymetlerden ürünlerden fazladır. Normalde ülkenin toplam kıymetleri kadar paranın piyasada olması gerekir.

Devalüasyon’un Nedenleri

  • İthalatın azaltılıp ihracatın artırılması amacıyla devalüasyona gidilir.
  • İhracata özendirip avantajlı hale getirilmesi amacıyla devalüasyon yapılır.
  • Yurt içinde üretilen malların fiyat artışlarına karşı, dövizlerin alım gücünde de aynı oranda artırılması amacıyla devalüasyona gidilir.
  • Enflasyon artışının baskılanamadığı zamanlarda, Uluslararası Para Fonunun etkisi ile devalüasyona gidilir.

Devalüasyon’un Sonuçları

devalüasyonun sonuçları
devalüasyonun sonuçları
  • İthalat ihracat oranındaki dengesizlik oluşur.
  • Ülke parasının diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybetmesi
  • İthalat ihracat dengesizliğinde yaşanan cari açık artar.
  • İthalat ihracat dengesizliğinden kaynaklanan alım gücünün zayıflaması,
  • İthal malların değerinin yükselmesi
  • İhraç malların değerinin düşmesi

Devalüasyon Neden Yapılır?

Devalüasyonun asıl amacı ihracatı artırıp ithalatı azaltmaktır. Artan ithalat ile ülke ticaretini canlandırılıp cari açığı düşürmek asıl hedef olarak düşünülmektedir.

Türkiye’de Devalüasyon Tarihleri ve Oranları:

7 Eylül 1946 tarihinde % 54,3 oranında,
4 Ağustos 1958 tarihinde % 68,9 oranında,
10 Ağustos 1970 tarihinde % 40 oranında,
21 Eylül 1977 tarihinde % 9,1 oranında,
1 Mart 1978 tarihinde % 23 oranında,
10 Haziran 1979 tarihinde % 43,7 oranında,
24 Ocak 1980 tarihinde % 32,7 oranında,
5 Nisan 1994 tarihinde % 51 oranında,
22 Şubat 2001 tarihinde % 28,4 oranında, devalüasyon gerçekleştirilmiştir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Swap Nedir? başlıklı makalemizde Swap İşlemlerinin Tercih Sebebi?, Swap Nedir? ve Swap Oranları Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu