Uncategorized

Devletten Bebeklere Bez ve Mama Yardımı Nedir?

Bez ve Mama Yardımı

Daha önceki makalemizde bebekler için doğum yapan annelere verilen maddi destek hakkında yazmıştım. Bugünkü yazımızda ise; sosyal devlet gereklerinden olan ve ailelere verilen diğer yardımların bebek yardımının bez ve mama yardımı kısmı hakkında yazmaya çalışacağım.

Nüfus artışını teşvik amacıyla devletin belirlediği şartları taşıyan annelere devlet tarafından verilen yardımların kapsamı her geçen gün genişletilmektedir. Devlet ve bazı özel şirketler yeni doğan bebekler için bez ve mama yardımları gibi konularda maddi zorluklar çeken ailelere destek olurlar.

Bez ve Mama Yardımı Nedir?

Devlet, sosyal devlet ilkeleri kapsamında toplumsal yaşamın her kademesine yapmış olduğu desteklere yenilerini eklemeye devam etmektedir. Özellikle 2015 yılından sonra dünyaya gelen çocuklar için devlet tarafından farklı şekillerde yardımlar sağlanmaktadır. Tekil ya da çoğul gebelikler fark etmeksizin bebek sahibi olan ve maddi imkansızlıklar yaşayan ailelere devlet tarafından sağlanan maddi yardımlardır. Doğum yardımı ile karıştırılmamalı, ihtiyaç sahibi kişilerin yaptığı başvuru şartlarının sağlanması durumunda 24 ay süreyle bu yardım yapılmaktadır. Yardımın verilebilmesi için bebeğin sağ doğup yaşaması gerekmektedir.

Yardımın Alınabilmesi İçin Zorunlu Şartlar

 • Bebeğin canlı doğması ve 2 yıllık süre içerisinde yaşaması gerekmektedir.
 • Anne ve babanın T.C. vatandaşı olması gerekmektedir. Mavi kart sahibi ailelerde faydalanabilir.
 • Annenin vefat etmesi durumunda babanın vatandaşlık bilgilerine bakılır.
 • Hane gelirinin asgari ücretin 1/3 olması gerekir.
 • Bebeğin nüfus cüzdanı
 • Ailenin gelir durum belgesi
 • Ebeveynlerin kimlik bilgileri

Bez ve Mama Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım talebinde bulunacak kişilerin gerekli şartları taşıması durumunda; başvuru yapma imkanı tanınır. Yardım için başvurulması gereken kurumlar

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bakanlığın çatısı altındaki vakıflar (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri veya Sosyal Yardımlaşma Vakfı)
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)
 • Kaymakamlıklar ( Sosyal Hizmetler Müdürlükleri)
 • Muhtarlıklara başvuruda bulunabilirler.

Bez ve Mama Yardımı Ödeme Tarihleri ve Miktarı

Bez ve Mama Yardımı Ödeme Tarihleri ve Miktarı
Yardımı Ödeme Tarihleri ve Miktarı

Yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması durumunda; Kişinin başvuru sırasında ilettiği cep numarasına kısa mesaj gönderilerek; yardımın yattığına ilişkin bilgilendirme yapılır ailelere 30 ve 40 gün içerisinde ödemeye yapılmaya başlanır. Hak kazanan ailelere 24 ay boyunca aylık 239 TL en yakın PTT şubelerine yatırılır.

 

Bir önceki yazımız olan Temettü Nedir? başlıklı makalemizde Temettü Dağıtımı Nedir?, Temettü Dağıtımı Sonrası Hisse Senedi Fiyatı Ne Olur? ve Temettü Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu