EKONOMİ

Dış Ticaret Açığı Nedir?

Dünkü makalemizde alım satıma konu olan mal, hisse senedi, tahvil, bono, menkul kıymet, kıymetli evrak ve madenlerin. Belli kurallar çerçevesinde alıcısı ile satıcısını buluşturan kurumsal piyasalara verilen isim olan borsa hakkında yazmıştım. Bugünkü yazımızda ise; Bir ekonominin ya da ülkenin belli bir dönem içerisinde yaptığı ithalat ve ihracat arasındaki dengeyi belirten dış ticaret açığı hakkında yazmaya çalışacağım.

Dış ticareti yapılan bir ürün ya da hizmetin farklı bir ülkeye doğrudan veya dolaylı bir şekilde satılması ihracat. Bir başka ülkeden aynı şekilde alınmasına ithalat denir. Küresel piyasa ekonomilerin gelişmesinde önemli rol oynayan dış ticaret ülkelerin gayri safi milli hasılaların da önemli bir etkendir. Yapılan dış ticaretler ülkelerin ödemler dengesi ve cari açıkları ile doğrudan bağlantılıdır. İthalat ve ihracat arasında oluşacak denge farkından dış ticaret açığı meydana gelmektedir.

İç Ticaret Nedir?

Bir ülkenin kendi sınırları içerisinde farklı bölgeler veya şehirler arasında yerel olarak üretilen ürün ve hizmetlerin ticaretidir. Ükelerin farklı iklimlere sahip bölgelerinde her yöreye has farklı tarım ürünleri yetiştirilir ve bu ürünlerin üretildiği yerden diğer bölgelere satılması iç ticareti oluşturur.

Dış Ticaret Açığı Nedir?

Negatif ticari durumdur. Bir ülke veya ekonominin mal ve hizmet ithalatına ödediği toplam bedel ile, ithal ettiği mal ve hizmetlerden elde ettiği gelirden fazla  olduğu durumda oluşan ilişkiye denir. Yani ülke dışı alım ve ülke dışı satım faaliyetlerinin dengesizliğinden ötürü oluşan duruma denir. İhracat değerinin ithalat değerini aştığı durumda ise ticaret fazlası ortaya çıkar. Dolayısı ile bir ülkenin ekonomisinin gücüne de işaret eder.

İthalat, ülkelerin veya insanların farklı ülkelerden satın aldıkları mallar ve hizmetler, ihracat ise yabancılara satılan malların tanımıdır.

Dış Ticaret Nasıl Yapılır?

Farklı iki ülke arasındaki mal ve hizmetler alışı olarak tanımlanan dış ticaretin en önemli unsurları; ithalatçı, nakliye ve gümrük işlemleridir. İthalatçı ile ihracatçı arasında pazar arayışları tamamlandıktan sonra sipariş, faturalama, nakliye ve gümrük işleri işlemler halledildikten sonra fiili olarak dış ticaret ithalat ve ihracat sağlanmış olur.

Dış Ticaret Açığı Nedenleri

Dış Ticaret Açığı Nedenleri
Dış Ticaret Açığı Nedenleri
  • Yerli şirketlerin ihtiyaçları olan ürünleri yurt dışından tedarik etmesi, yurt dışı menşei ürünlerin iç piyasada satılması ithal ürün özelliği görür.
  • Bir ülke kendi vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayacak üretimi yapamıyorsa, dışa bağımlı hale gelir. yurt dışından getirilen mallar dış ticaret açığı oluşturur.

Ticaret Açığı’nın İlk Etkileri

  • İnsanlar daha fazla ürün yelpazesine sahip olacağından yaşam standartları artar.
  • Ürünler dengeli bir şekilde fiyatlandırıldığından enflasyon riskini azaltır.
  • Satın alma gücü yerli üretimi aşacağından varlıklı bir nüfus göstergesi oluşur.

Ticaret Açığı’nın Kalıcı Etkileri:

  • Şirketler aşamalı olarak dış üretim kaynaklarına yönelir.
  • Yurt içi talep, yabancı mamul ürünlere yöneldiğinden, yerel şirketler hızla artmaya başlar.
  • Ticaret açığına sahip ülke, daha az iş yaratırken, ithal ürünlerin geldiği ülkelerde daha çok yaratılmaktadır.

Dış Ticaret Politikası Nedir?

Ülkelerin dış ticaretlerine ilişkin olarak belirledikleri hedeflere ulaşmak üzere aldıkları önlemler ve yürürlüğe koydukları uygulamalarda oluşur. Dış ticaret politikalarının uygulamasında temel olarak gümrük tarifeleri ve gümrük tarifleri dışındaki araçlar kullanılır.

Dış Ticaret Hacmi Nedir?

Bir ülkenin dış ülkelere yaptığı mal ve hizmet ihracatından elde ettiği toplam gelirleri ile dış ülkelerden yaptığı mal ve hizmet ithalatına ödediği toplam bedel ülkenin dış ticaret hacmini gösterir.

Dış Ticaret Dengesi Nedir?

İhraç edilen mal ve hizmetlerde elde edilen toplam gelirler ile ithalat edilen mal ve hizmetler için ödenen toplam bedellerin birbirine eşit olması durumudur.

 

Bir önceki yazımız olan Fon Nedir? başlıklı makalemizde Fon Çeşitleri, Fon Nedir? ve Yatırım Fonu ve Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu