EKONOMİ

Doktor Maaşları Ne Kadar?

Doktor Maaşları

Bir önceki yazımda doktorların yardımcısı konumunda bulunan hemşire maaşları hakkında yazmıştım. Bugünkü bu makalemde ise doktor maaşları ne kadar? Doktorlar ne iş yapar sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Doktorluk mesleği dünyanın en eski ve en kutsal mesleklerinden biridir. İnsanoğlunun dünyaya geldiği ilk günden itibaren sağlık hizmetlerine ihtiyaç duymuştur. Tıp ve sağlık bilimlerinin gelişmesi  ile birlikte sağlık problemlerine çareler bulunmuş insanların daha sağlıklı yaşamalarına imkan tanınmıştır.

Sağlık bilimlerinin gelişmesine olanak sağlayan, uygulayan, hastalıklarla mücadele eden ve hastalar ile ilgilen doktorlar bu alanda önemli görevler üstlenmiştir. Günümüzün en popüler mesleği olan doktorluk herkes tarafından takip edilip yapılmak istenmektedir. Peki doktor maaşları ne kadar?

Doktor Nedir? Doktor Kimdir?

Doktor denilince akla ilk sağlık kuruluşlarında çalışan tıp doktorları gelmektedir. Tıp doktorları Sağlık Bakanlığı bünyesinde görevlerini ifa eden sağlıkçılara verilen isimdir. Aynı zamanda Doktor bir akademik unvandır. Akademik olarak doktor öğretim üyeleri doktorasını bitirmiş olan kişilerdir.

Kökeni Fransızca’ya uzanan doktor kelimesi ilgili üniversitelerin 6 yıllık bölümünden mezun olan, belirli bir bilim dalında ilerleyen, gerekli sınavları başarı ile tamamlayan ve şartları sağlayan kişilere doktor denir. Genellikle hekim olarak da bilinen tıp alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Hastanelerde, polikliniklerde, aile hekimliklerinde, sağlık ocakları, özel hastane ve özel muayenehanelerde çalışan kişilerdir. 6 yıllık eğitimin ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı yani TUS’u başarı ile tamamlayan doktorlar uzman doktor unvanı kazanır.

Doktorlar Ne İş Yapar? Görevleri Neler ve Doktor Maaşları Ne Kadar?

 • Hastaları muayene etmek,
 • Hastalara bilgi vermek,
 • Hastalıklarını araştırmak ve teşhis etmek,
 • Teşhis edilen hastalıkları tedavi etmek,
 • Reçete yazmak,
 • Tedavi sonrasında sağlık durumunu değerlendirmek gibi birçok sağlık konusunda görevi bulunmaktadır.

Doktorların Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Doktorların Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri
Doktorların Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Doktorlar çok zor şartlarda çalışan kişilerdir. Hasta, hastalık, hasta yakınları ile ilgilenmeleri yanı sıra sağlık sektörü de her geçen gün geliştikçe doktorlarında kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Çalışma şartları da belirtilen nedenlerden dolayı zor olmaktadır. Personeller genellikle 09.00-18.00 saatleri arasında çalışmakta, Fakat nöbet ve vardiya sisteminde çalışan doktorların çalışma saatleri farklılık göstermektedir. Doktorlar; 12-24, 24-48 ya da 24-72 saatlik vardiyalarla hizmet vermektedir. Doktorları çalışma saatleri aynı zamanda çalışılan sektör, birim ve kuruma göre değişiklik gösterebilir.

Doktor Maaşları Ne Kadar?

Devlet kurumunda ve özel sektörde çalışan doktorların maaşları farklılık göstermektedir. Devlet kurumlarında çalışan doktorlar; toplu sözleşme zammı, AGİ, aile ve çocuk yardımı, enflasyon farkı, döner sermaye, çalışılan kurum/ bölge, operasyon ücreti, ek tazminat, eğitim durumu, sigorta ve BES ödemleri gibi nedenlerden farklı ücrette maaş almaktadır.  Özel sektörde ise; çalışılan kurum, deneyim ve başarısına göre maaş almaktadır. Özel muayenehanelerde çalışan doktorlar hasta sayısı deneyim ve tanınmışlık ile ilgili ücret kazanırlar. Tüm bu kriterler göz önüne alındığında 2020 yılı doktor maaşları; Devlet kurumunda çalışan doktorlar 8000 TL civarında maaş almaktadır. Özel sektörde 5000-10000 TL arasında ve özel muayenehanelerde çalışan doktorlar ise 120000 TL’ye kadar kazanabilmektedir.

Devlet Kurumlarında Çalışan Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

 • Mesleğe yeni başlayan doktorların maaşları 8 bin TL,
 • 5 yıl deneyimi olan doktorların maaşları 8 bin 250 TL,
 • 10 yıl deneyimi olan doktorların maaşları 8 bin 500 TL,
 • 15 yıl deneyimi olan doktorların maaşları 8 bin 750 TL,
 • 20 yıl ve üstü deneyimi olan doktorların maaşları 9 bin TL,
 • 7.bölgede görev yapan 25 yıl deneyimli 1/4 statüsündeki pratisyen hekim 7.570 TL
 • 1.bölgede görev yapan 25 yıl deneyimli 1/4 statüsündeki pratisyen hekim 7.000 TL
 • 7.bölgede görev yapan 18 yıl deneyimli 1/3 statüsündeki pratisyen hekim 7.549 TL
 • 1.bölgede görev yapan 18 yıl deneyimli 1/3 statüsündeki pratisyen hekim 6.979 TL
 • 7.bölgede görev yapan 10 yıl deneyimli 3/1 statüsündeki pratisyen hekim 7.293 TL
 • 1.bölgede görev yapan 10 yıl deneyimli 3/1 statüsündeki pratisyen hekim 6.722 TL

Pratisyen Hekim Maaşları Ne Kadar?

Pratisyen hekim maaşları 2020 yılı itibari ile 7 bin TL civarındadır.

Emekli Doktor Maaşları Ne Kadar?

Emekli doktorlar 6 bin TL civarında maaş almaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde Hemşire Kimdir?, Hemşire Maaşları Ne Kadar ve Görevleri Nelerdir? ve Hemşire Maaşları Ne Kadar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu