EKONOMİ

Dolarizasyon Nedir

Dolarizasyon

Bir ülkedeki ikamet edenlerin değişim aracı; hesap birimi ve değer biriktirme aracı olarak kendi ulusal paraları yerine yabancı para kullanmaları olarak tanımlanan dolarizasyon nedir? Türleri hakkında yazmaya çalışacağım.

Yabancı para değer saklama aracı olarak kullanılmaya başlanır. Yerli paranın değer kaybetme korkusu yatırımcı ve kişileri bu işlemlere yönlendirir. Ülke ekonomisinde kötüye gidişat devam ederse dolarize olma hızı ivme kazanıp miktarı da artar. Yapılan tasarruflar ve günlük ticari işlemler döviz ile yapılmaya devam eder. Bu değişim sadece dolar endeksi olmamaktadır. Ulusal para dışında kalan bütün döviz türleri kabul edilmektedir. Yerli paranın yabancı paralar ile ikame edilmesidir. Bu yaşanan süreç yerli ekonomi ve yerli para için kötü bir durumdur. Ülkede artan döviz ülke ekonomisini dışa bağımlı hale getirir. Yaşanan bu durum ile birlikte tasarruf oranları da olumsuz etkilenir.

Dolarizasyon Nedir?

Bir ülkede değişim aracı olarak kullanılan değerlerin, değer biriktirme aracı ve hesap birimi olarak kullanılan paranın yabancı para birimlerinin kullanılmasının artması ya da tamamen yabancı para biriminin takas aracı olarak kullanılması olarak kullanılmaktadır. Yani kendi ulusal para biriminin yerine başka ülke parasına resmiyet kazandırılıp kullanılması olarak da tanımlanmaktadır.

Dolarizasyon Çeşitleri

Dolarizasyon Çeşitleri
Dolarizasyon Çeşitleri

Bu sürecin farklı durumları bulunmaktadır.

1- Tam; Kendi ülke parasının tamamen terk edilip başka ülke parasının kullanılmasıdır.

2- Kısmi; Bir ülkede yaşanan yüksek enflasyon ile birlikte ülke parası değer kaybeder. Enflasyonun önlenmesi amacıyla daha güvenilir olan başka ülke parasına talebin artıp kullanılmasıdır.

3- Yarı-Resmi; Ulusal para dışında bir yabancı para biriminin o ülke tarafından resmi olarak kabul edilmiş olmasıdır.

4- Finansal; Ülkede ki finansal sisteme güvensizlik ve enflasyon yüzünden kişi ve kurumlar varlık ve borçlarını yabancı para cinsinden tutmaya başlamasıdır.

Dolarizasyonun Nedenleri

Bu durumun temel nedeni, bir ülkenin yerel para birimi yerine yabancı para biriminin değeri sayesinde ekonomide daha fazla istikrar sağlayarak o paranın avantajlarını elde etmektir.

1- Yüksek enflasyon ve kur hedeflemesi; Dalgalanma oranının düşürülmesi, enflasyonu azaltıp dengelemek amacıyla önlem alınması ve şartsız çözümlenmesi amacıyla çalışmaların yapılmasıdır.

2- Makroekonomik volatilite; Özellikle, enflasyondan daha hızlı bir şekilde sabitlendiği döviz kurunu kontrol etmek yoluyla enflasyonu düşürme ve istikrara kavuşturma amaçlı enflasyon politikası, dolarizasyonu teşvik etme eğilimidir.

3- Pozisyonlardaki boşluğun neden olduğu değişken; Yüksek dolar kurlu bir ekonomide, merkez bankası devalüasyon etkisinden korumak isteyen ekonomistlere karşı döviz kurunu katı bir şekilde sabitlemek veya kontrol etmek isteyebilir. Bununla birlikte, uluslararası rezervler yetersiz olduğunda ve ekonomi olumsuz dış problemlerden etkilendiğinde, bu döviz politikası dalgalı kurdan korkmaya karşı bir teminat olmaktadır.

4- Kredi riski; Borçlular ve borç verenler, yabancı para cinsinden kredilerin riskli borçlulara verilmesi ile ilgili kredi riskini zayıflatabilir. Döviz kurunda keskin ve önemli bir bozulma öngörememek bir yandan borç sahiplerinin aşırı kur risklerini kabul etmesini sağlarken, diğer yandan borç verenin kredi kullandırmasına neden olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan İşlem Hacmi Nedir? başlıklı makalemizde Borsa İşlem Hacmi Nasıl Hesaplanır?, Borsa İşlem Hacminin Önemi ve Formasyon ve Formasyonlarda Oluşan Hacim Hareketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu