EKONOMİ

Döviz Kuru Nedir?

döviz

Yatırım yapan, piyasalarla ilgilenen ya da piyasalarla hiç ilgilenmeyen parası olan kişilerin sürekli duyduğu bir terim olan döviz nedir ve döviz kuru nedir? sorularını yanıtlamaya çalışacağım.

Dövizler ekonomik açıdan bakıldığında iktisadi bir mal özelliği taşıyan kıymetli evrak niteliğine sahiptir. Tokyo,  New York, Londra, Paris ,Zürich, Frankfurt ve dünyadaki en büyük döviz borsaları olarak bilinirler. Dövizi sadece belirli bir yer ve ya mekan ile sınırlı piyasalar şeklinde düşünmek doğru olmayacaktır. Döviz borsaları, genellikle farklı coğrafi bölgelerde faaliyet gösterseler de genel olarak çeşitli teknolojiler ve elektronik haberleşme araçlarıyla birbirleri ile iletişimi sağlarlar. Döviz borsaları günün her saatinde açık ve döviz kurlarında işlem yapılmaktadır. Bunun da sebebi ülkeler arasındaki zaman dilimlerinin birbirinden farklılık göstermesidir.

Ülkemizde ki döviz hareketlerine göz atacak olursak 1929 tarihine kadar Lozan Antlaşması’ndaki hükümlerden dolayı döviz piyasalarına pek fazla müdahalede bulunulmamıştır. Antlaşmadaki sınırlamaların sona ermesi ile 20 Şubat 1930  tarihinde çıkartılan Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu ile birlikte, döviz işlemlerini düzenleme yetkisi Maliye Bakanlığı’na verilmiştir. Böylece yoğun bir şekilde döviz kontrolünün uygulamaya başlaması sağlanmıştır. Döviz kurları takip edilmeye başlanmıştır.

Döviz Kuru Nedir?

Döviz ve Döviz Kuru Nedir
Döviz ve Döviz Kuru Nedir

Yabancı ülke paralarını tanımlamak için kullanılan bir sözcüktür. Döviz kuru ise farklı ülke para birimlerinin ülkemizde ki TL karşılığı olarak adlandırılmaktadır. Yabancı ülkelerin paralarının dönüştürülmesiyle ilgili işlemlere ise döviz işlemleri ya da kambiyo adı verilir. Serbest piyasa da döviz kurları, çeşitli sebeplerden anlık olarak kur farklılıkları gösterebilir.  Ülkelerin ekonomik durumlarında olan değişiklikler, alım-satım rakamlarında olan ciddi oynamalar, güncel döviz kurları üzerinde farklılıklara sebep olabilir. Genel olarak bakıldığında döviz fiyatları neden düşer, neden yükselir sorusunun birçok yanıtı bulunmaktadır.

Türkiye’de döviz kurlarını üç kategori içerisinde değerlendirilir. Merkez Bankası kurları, banka ve özel finans kuruluşlarının belirlediği kurlar ve serbest piyasa kurları;

1-Esnek Piyasa Döviz Kuru; Merkez bankasının piyasaya müdahalede bulunmadan önce kurların dalgalanmasına izin verdiği kurlardır.

2- Sabit Kur Sistemi; Merkez bankasının piyasalara müdahale ettiği döviz kurunu dengede tuttuğu sistemdir.

3- Denetimli Kur Sistemi; Merkez bankasının döviz kurlarındaki dalgalanmaları kontrol etmeyi amaçladığı sistemdir.

Kur Çeşitleri

1- Nominal Kur;  yabancı para birimlerinin ulusal para birimi karşısındaki değeridir.

2- Reel Kur; nominal kurların enflasyon oranlarına göre düzenlenmesi sonucunda bulunur. Dolayısıyla nominal kur, doğrudan reel kurla bağlantılıdır. Reel kurda olası bir artışın görülmesi, Dolar/TL paritesinde TL tarafının değer kaybetmesiyle sonuçlanır.

3- Çapraz Kur; yabancı paraların bir başka yabancı para birimine olan kur değeridir.

4- Efektif Kur; iki yabancı döviz kurunun birbirine olan ortalamasının hesaplanmasıyla bulunur.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Menkul Kıymetler Nedir? başlıklı makalemizde Menkul Kıymetler Nedir?, Menkul Kıymetlerin Özellikleri ve SPK Tarafından Kabul Edilen Menkul Kıymetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu