BANKALAR

EFT Nedir Nasıl Yapılır?

EFT

İnternet ortamında gerçekleştirilen para transferlerinde EFT veya havale işlemleri kullanılmaktadır. Aynı işlemi gören bu kavramlar arasında önemli fark bulunmaktadır. Biri aynı bankada bulunan hesaplar arasında yapılan para transferleri için kullanılırken. Diğeri ise farklı bankalar da bulunan hesaplar arasında yapılan para transferleri için kullanılan kavramlardır. Elektronik Fon Transferi sistemi 1992 yılında kurulmuştur. Bankalar fark etmeksizin para bu yöntem ile para transferi yapılabilir.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi kelimesinin kısaltmasıdır. İki farklı bankada bulunan hesaplar arasında yapılan para veya döviz transferi işlemlerine verilen isimdir. Para transferlerinde IBAN veya hesap numaralarının olması gerekmektedir. Alıcı ve göndericilerin banka hesapları farklı ise bu yöntemden işlem yapmalıdır. EFT yaparken bankların çalışma saatlerine dikkat edilmelidir. Genellikle transfer saatleri 09.00-17.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Hafta sonları ise bu işlem yapılmamaktadır. Bankalar ile yapılan anlaşmalara göre para transferlerinde transfer ücreti bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Havale ise bankalarda ücretlendirilmez. Havale günün her saatinde yapılabilmektedir.

EFTler ortalama beş dakika içerisinde karşı tarafın hesabına geçer. IBAN veya hesap numarasıyla genel olarak “para transferi” kısmında yer alan diğer bankaya transfer veya Elektronik Fon Transferi kısmı seçeneği üzerinden yapılır. IBAN ile yapılması durumunda sadece alıcının ad ve soy ad bilgisi genel olarak yeterli olurken, hesap numarasıyla Elektronik Fon Transferi işleminde paranın gönderileceği banka ve şube bilgisi de ayrıca istenmektedir.

Havale ile Elektronik Fon Transferi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale ile Elektronik Fon Transferi Arasındaki Farklar Nelerdir
Havale ile Elektronik Fon Transferi Arasındaki Farklar Nelerdir
  • Havale sadece bir banka üzerinde gerçekleşirken Elektronik Fon Transferi ise bütün bankalar arasında yapılabilir.
  • Havale işlemleri EFT işlemlerine göre daha kolay gerçekleşir.
  • Para transferlerinde eftlerden ücret tahsil edilirken havaleden tahsil edilmez.
  • Havale 7/24 yapılırken Elektronik Fon Transferi ise hafta içi belli saatlerde yapılır.

EFT ücreti almayan bankalar; Enpara.com, Albaraka, Türkiye Finans ve CEPTETEB

Elektronik Fon Transferi işlemleri; Banka şubeleri, İnternet bankacılığı, ATM’ler, Mobil bankacılık ve Telefon bankacılığından yapılabilmektedir. Elektronik Fon Transferi işlemiyle sadece yurt içindeki vadesiz hesaplara ve Türk Lirası cinsinden para transferi yapılabilir. Hafta sonunda yapılan Elektronik Fon Transferi işlemiyle transfer edilen paralar izleyen ilk iş gününde alıcı hesaba geçer.

 

Bir önceki yazımız olan Eurobond Nedir? başlıklı makalemizde Eurobond Alım Satımı için Belirlenen Limit Ne Kadar?, Eurobond Nasıl Alınır? ve Eurobond Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu