KREDİLER

Eğitim Kredisi (Öğrenciye Kredi)

Öğrenciye Kredi

Öğrenci veya öğrenci velisinin öğrenim gören kişi için eğitim masraflarının karşılanması amacıyla başvurdukları kredi türü olan eğitim kredisi nedir? Hangi şartlarda verilir ve kredi verilme şartları nelerdir? Sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Yaşam standartlarının yükselmesiyle birlikte günümüzde nakit ihtiyacının karşılanması da zor olmaktadır. Eğitim ve okul masraflarının karşılanması artık üçüncü şahıslarda alınacak borçlar ile karşılanamaz duruma gelmiştir. Bu borçların ödenmesi için en iyi alternatif bankalardan alınacak kredilerdir. Bankaların verdikleri bu krediler belli şartlara bağlı ve bazı kriterler taşımaktadır.

Eğitim Kredisi (Öğrenciye Kredi) Nedir?

Eğitim masraflarının karşılanması amacıyla bankalar tarafından destek amaçlı verilen kredi türüdür. Her türlü masraflardan olan, üniversite, kreş, okul, kurs, master ve dershane giderleri için sağlanan finansman durumudur. Öğrenci kredisi, çocukların doğru eğitim kurumlarından iyi ve kaliteli bir eğitim alabilmesi için verilmektedir. Sadece öğrenciler için değil ebeveynlerde bu krediden faydalanabilir. Aynı zamanda sertifika eğitimleri içinde verilmektedir.

Eğitim için gerekli olan finansman desteğine bankalar aracılığıyla sahip olunabilinir. Yıllık veya dönemsel olarak talep edilen okul taksitleri, aylık taksitlere bölerek eğitim masraflarının karşılanmasını sağlar.

Eğitim Kredileri Nasıl Alınır?

Eğitim Kredileri Nasıl Alınır
Eğitim Kredileri Nasıl Alınır

Bankalar verecekleri kredilerin riskli duruma düşmemesi için, kredi verilecek kişilerin kredi notu, kredi sicilleri önem arz etmektedir. Sicil durumları temiz olan kişiler bankalara kredi başvurusu yapıp kredi alabilirler. Kredi verecek banka öğrenciden; eğitim belgesi, nüfus cüzdanı ve aylık gelir belgesini talep ederler. Bazı bankalar kefil ve ipotek talep edebilir. Krediye kefil olacak kişininde kredi kullanabilmesi gerekmektedir. Özellikle kredi notu yüksek olan kişiler, bu bankaların neredeyse tamamında kefilsiz olarak çok rahat bir şekilde eğitim kredisi çekebilirler.

Öğrenciye Kredi İmkanı Sunan Bankalar

Akbank, HSBC, Denizbank, Yapıkerdi Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Garanti Bankalarıdır.

Gelir Belgesiz Kredi Çekilebilir mi?

Gerek bankacılık kurumu, gerekse mevzuat nedeniyle finansman sağlanacak olan müşterinin bir gelir kaynağı olmalı ve bu kazanç temerrüte düşmeden çektiği parayı ödeyebilecek seviyede olması şarttır. Bu şartlara haiz olmayan kişilere mevzuat gereğince de kredi verilemez.

Sigortası Olmayanlar İçin Kredi Var Mı?

Kredi kullanımı şartlarına uymayan müşteriler arasında yer alan sigortası olmayanlar için kredi kullanımı, bir gelir durumunun belgelenmesi ile sağlanabilmektedir. Bir yerde düzenli çalışma zorunluluğu olmadan da kredi kullanımı bu şekilde mümkün olabilmektedir.

Eğitim Kredisi Almakta Herhangi Bir Sakınca Var Mıdır?

Kredi kullanmak öğrenci için herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Öğrencinin kredi taksitlerini düzenli olarak ödemesi ve ödemelerinde herhangi bir aksama olmaması, öğrencinin söz konusu krediden herhangi bir zarar görmemesine neden olacaktır. Bu nedenle öğrencilerin ihtiyaç kredisi kullanmaları konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Mortgage Nedir? başlıklı makalemizde Kredi Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?, Mortgage ( Konut Finansmanı) Nedir? ve Mortgage Kredi Türleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu