EKONOMİ

Emekli Maaşı Ne Kadar?

Emekli Maaşı

Belirli bir meslek çalıştıktan sonra kanunlarla düzenlenen mevzuat gereği işten ilgisi kesilen kendisine aylık bağlanan kişiye emekli denir? Emekli olduktan sonra emeğinin karşılığı olan emekli maaşı ne kadar? Meslek gruplarına göre farklılık gösteren memur ve işçi emekli maaşları hakkında yazmaya çalışacağım.

Emekli maaşlarına yapılan zamlar ilk 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirlenir. Ülkemizde memur ve emekli maaşları Haziran ve Aralık ayı enflasyon rakamları sonucunda belirlenip yılda iki kez zamlı maaş alınır. Her yıl yapılan düzenlemeler ile maaşlar belirlemekte ve emekliler bu düzenleme sonucunda yıllık bazda enflasyon endeksli zamlı maaşlar alırlar. Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) en son yaptığı düzenleme ile emekliye verilecek olan en düşük maaşın ne kadar olacağını belirlemiştir. 2018 yılında yapılan düzenleme sonucunda en düşük emekli maaşı 1000 TL, 2019 yılı düzenlenmesi ile en düşük maaş 1500 TL olarak belirlenmiştir.

Emekli Maaşı Ne Kadar?

Memurlar işçi ve Bağ-Kur emeklileri her yıl belirlenen şartlar ve enflasyon farklı maaş zamları alırken 2019 yılında yapılan düzenleme ile bu yıl emekli aylıkları 1500 TL’nin altında olup 1500 TL’ye yükseltilen emeklilere herhangi bir zam yapılmadı. En düşük emekli maaşı 1500 TL en yüksek maaşlar ise iş, çalışılan sektör ve memuriyet durumu ve kademesine göre farklılıklar göstermektedir.

En düşük emekli aylıkları;

2000 yılı öncesi çalışan SGK: 1982,6 – 2111,3

2000 yılı sonrası çalışan SGK: 1181,4 – 1258,0

Esnaf Bağ-Kur: 1774,7 – 1889,8

Tarım Bağ-Kur: 1249,6 – 1330,7

Memur: 2521,7 – 2660,2 TL’dir.

Emekli Maaşları Hangi Tarihlerde Ödenir?

Emekli Maaşları Hangi Tarihlerde Ödenir
Emekli Maaşları Hangi Tarihlerde Ödenir

Bir işte çalışıp yasal olarak emekli olan çalışanların maaş ödeme tarihleri farklılıklar gösterir. Maaş ödeme tarihleri, doğum tarihi, tahsis numarası vb. gibi bilgilere göre farklılık göstermektedir. Emekli olan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen numaradır. Verilen bu numara ile emekli maaşları kontrol edilmektedir. Tahsis numarasının son hanesine göre emekli maaşı banka ya da PTT hesabına yatırılmaktadır.

Emekli olan kişi tahsis numarasını öğrenip o-line olarak maaş ödeme tarihini kendisi sorgulayabilir ya da SGK’ya gidip verilen numara ile emekli aylığı ödeme tarihini öğrenebilir. Tahsis numarası e-devlet üzerinden sorgulanıp alınabilir.

2020 yılı temmuz ayı sonunda memur emekli maaşları; Emekli Sandığı, SSK ve BAĞ-KUR’luların emekli aylıklarına da yüzde 5.75 oranında zam yapılacak. Eşi çalışmayan, iki çocuklu olduğu varsayılan en düşük memur maaşı 4 bin TL’den 4 bin 230 TL’ye yükselecek. En düşük emekli memur aylığı da yılın ikinci yarısında 2 bin 661 TL’den 2 bin 814 TL’ye çıkacak.

 

 

Bir önceki yazımız olan Açığa Satış İşlemi Nedir? başlıklı makalemizde Açığa Satış İşlemiyle Nasıl Kazanç Sağlanır? ve Borsada Açığa Satış İşlemi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu