EKONOMİ

Emeklilik Türleri Nelerdir?

Emeklilik Türleri

İnsanoğlu ömrünün büyük bir kısmını eğitim öğretim ve çalışma ile geçirmektedir. Bu eğitim, öğretim ve çalışmanın sonunda yaşlanan insanlar daha rahat ve huzurlu bir hayat idame etmek istemektedirler. Farklı ve karmaşık emeklilik sistemleri bulunan ülkemizde, insanların en fazla merak ettiği ve araştırdığı konuların başında emeklilik türleri gelmektedir. Bugünkü yazımda bu türler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Emeklilik türlerine geçmeden önce emeklilik şartlarından söz etmek yerinde olacaktır.

  • Sigortalılık Süresi: Sigortalı çalışmaya başlanılan ilk gün ile emeklilik başvurusunun yapıldığı gün arasında geçen süredir.
  • Prim Gün Sayısı: Sigortalı çalışılan gün sayısıdır.
  • Yaş: Kanun ile belirtilmiş emeklilik yaşıdır.
  • Normal Emeklilik: Yaş ve prim gün sayısının sağlandığı durumlarda kazanılan emekliliktir.
  • Kısmi Emeklilik: Normal emeklilik koşullarının sağlandığı yaşı ilerlemiş çalışanların düşünüldüğü sistemdir.
  • Malulen Emeklilik: Çalışma hayatında yaşanan/yaşanabilecek olumsuzluklar ya da çalışma gücünde oluşabilecek kayıplar sonucunda zorunluluk teşkil eden emeklilik sistemdir.

Emeklilik Türleri Nelerdir?

Emeklilik Türleri Nelerdir
Emeklilik Türleri Nelerdir

Çalışanların emekli olabilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır. Sigortalı çalışma süresi, prim gün sayısı ve yaş süresinin doldurulması gerekmektedir. SGK tarafından takip edilen sigorta ve emeklilik için üç tür emeklilik sistemi bulunmaktadır. Bu emeklilik sistemleri 4A, 4B ve 4C olarak isimlendirilmektedir. Çalışanlar bazı şartlara göre belirtilen bu sistemlerden birine kayıt olmaktadır. Bu çalışanın isteği ya da talebi ile değil çalışma şartları veya türüne göre farklılık göstermektedir.

4A Emeklilik Sistemi Nedir Kimleri Kapsar?

Eski ismi ile SSK ödemelerini kapsayan sigorta türüdür. 4A sistemine tabii olan çalışanlar; çalıştıkları kurumlarda sözleşmeli olarak çalışan kişileri kapsamaktadır. 4A olarak adlandırılan sistem 5510 sayılı yasa gereği Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde yer almaktadır. Bu sistemde çalışanlar emeklilik hesaplarını e-devlet üzerinden yapabilmektedir.

4B Emeklilik Sistemi Nedir Kimleri Kapsar?

Eski adı Bağ – Kur olan ve yeni yasa ile SGK’ye bağlı hale getirilen çalışanların tabii olduğu sisteme 4B denir. Kariyer meslek olarak bilinen melekler dışında kalan iş alanlarını kapsamaktadır. Mimar, mühendis, şehir plancısı, hemşire sağlık memuru, veznedar vb. memurları kapsamaktadır. 4B sisteminde çalışacak memurların KPSS’ye girmesi ve Kamu kurum ve kuruluşlarının boş kontenjanlarına atanmaları gerekmektedir. Bu sistemde çalışanlar emeklilik hesaplarını e-devlet üzerinden yapabilmektedir.

4C Sistemi ve Emeklilik Türleri Nedir Kimleri Kapsar?

Eski ismi ile emekli sandığına bağlı kişilerin SGK’ye bağlandığı sisteme verilen isimdir. 4C’ye bağlı olarak çalışanlar, bir yıldan az ya da mevsimlik olarak hizmet sunan çalışanlardır. Devlet Personel Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak görüşleri doğrultusunda,  Bakanlar Kurulu’nun karar verdiği  görevde, yine belirtilen ücret ve adet sınırı içinde sözleşme ile çalıştırılan kişileri kapsayan hizmet türüdür.

 

Bir önceki yazımız olan Kimler Çift Emekli Maaşı Alabilir? başlıklı makalemizde Çift Emekli Maaşı, Çift Maaş Şartları Neler? ve Kimler Çift Emekli Maaşı Alabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu