EKONOMİ
Trend

Emlak Balonu Nedir?

Emlak Balonu

Emlak piyasalarında görülen arz ve talep dengesinin bozulmasından kaynaklı fiyatların hızlı ve spekülatif şekilde yükselmesi olarak tanımlanmaktadır. Spekülatif ve doyumsuz harcamalar neticesinde artan konut fiyatlarının çöküş noktası ile sonuçlanmasına kadar geçen zamanı belirtir. Emlak balonu genellikle sınırlı arz karşısında görülen talep artışı ile başlar. Spekülatörler ise piyasalara daha fazla para akışı sağlayarak talepleri daha da artırır. Böyle bir durumda arz artarken talep azalır ya da durgunlaşır. Bu da fiyatlardaki ani düşüşe sebep olur ve balon patlar.

Balon geçici bir durumdur fakat etkisi uzun yıllar alabilir. Balon spekülasyon, talep, aşırı likidite veya yüksek yatırım gibi etmenler tarafından yönlendirilir. Belirtilen faktörler konut fiyatlarının sürdürülebilirliğini ortadan kaldırmaktadır. (IMF) verilerine göre, emlak balonları öz kaynak balonlarından daha az görülse de etkileri çok daha uzun süreli olabilmektedir. Sadece emlak krizine sebep olmaz herkes üzerinde etkisini gösterir. İnsanlar emlak balonu sebebiyle ipoteklerini ödemenin yollarını aramaya zorlanabilir veya evlerinde yaşayabilmek için emeklilik fonlarını kullanmak zorunda kalabilirler. Bu özelliğiyle emlak balonları, insanların tasarruflarını kaybetmelerinin ana nedenlerinden biri olmuştur.

Emlak Balonu Nedir?

Konut piyasalarındaki spekülatif hareketler ve konut talebinin genellikle suni yollarla artırılması sonucunda fiyatların çok hızlı bir şekilde yükselmesidir. Konut arzının sınırlı olması ve düşük faizli konut kredisi seçenekleri, bu balonun oluşmasındaki ana etkenlerdendir.

Her sektörde olduğu gibi emlak ve konut sektörü de bir ülkenin diğer ekonomi dinamiklerinden doğrudan etkilenmektedir. Örneğin, banka faizlerinin düşmesi veya kamu bankaları aracılığıyla düşük faizli konut kredilerinin verilmesi, sınırlı konut arzına yüksek talep oluşmasına neden olmaktadır. konut fiyatlarındaki kısa süreli veya dönemsel artışların her birinin emlak balonu olarak değerlendirilmesi de yanlıştır. Her üründe olduğu gibi veya borsa, hisse senedi, döviz, emtia vb gibi yatırım portföylerinde beklendiği üzere, belirli artışların ve fiyat dalgalanmalarının görülmesi normaldir. Konut sektöründe bir emlak balonundan bahsedebilmek için fiyatların beklenenin çok üzerinde artmış olması gerekmektedir.

Emlak Balonunun Nedenleri Nelerdir?

Emlak Balonunun Nedenleri Nelerdir

Konut sektörü, büyük işlem ve taşıma kapasitesi yönünden maliyetleri nedeni ile diğer ekonomik piyasalara oranla balonlara eğilimli değildir. Faizlerin artırılması kredi oranlarının sıklaştırılması ya da taleplerin azaltılması konut balonlarının patlamasına yol açmaktadır.

  • Kredi Erişimi Zorluğu: Bankalar, faiz oranları, finans faktörleri ve mevcut ekonomik durum kapsamında kredi değerlerini düşürüp riskten kaçınmaktadırlar.
  • Faizlerin Yükseltilmesi: Faizlerin artması ile konutlara olan talep azalır ve konut satışları düşer.
  • Ekonomik Resesyon: İşsizlik oranının artması ve ekonomide görülen durgunluk konut satışlarının düşmesine yol açar.
  • Spekülatiflerin Yatırım Yapmaması: Konutlara olan talep azaldıkça spekülatörler piyasalardan çekilir arzı artırıp fiyatları düşürürler.

Emlak balonun patlaması sadece emlak, konut, inşaat vb gibi belirli sektörlerde değil, ülkenin genelinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Her şeyden önce, konut fiyatlarının hızlı bir şekilde düşmesi, yeni konut projelerinin sayısını ciddi oranda azaltacak bu da sektörde büyük bir işsizliğin kapısını aralayacaktır. İnşaat sektöründen elde edilen gelirler, bir ülkenin toplam gelirlerindeki oranı ne kadar büyükse, bir emlak balonunun patlaması durumunda yaşanacak kayıplar da o kadar fazla olacaktır. Emlak balonunun patlaması, kısa ve uzun vadede farklı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. İlk etapta büyük inşaat firmaları bu gelişmeden etkilenirken, sonrasında daha küçük ölçekli firmalar, taşeronlar ve tedarikçiler olumsuz etkiyi hissetmeye başlayacaktır. Zamanla sektördeki bütün paydaşlar, emlak balonunun patlamasından sonra farklı sürelerde ve derecelerde etkilenecektir.

Bir önceki yazımız olan Tahakkuk (Gerçekleşme) Nedir? başlıklı makalemizde Ek Tahakkuk Nedir?, Tahakkuk (Gerçekleşme) Nedir? ve Tarh veTebliğ Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu