Esnaf KredisiKREDİLER

Esnaf ve Sanatkarların Kredi Borçları Ertelendi Mi?

Esnaf ve Sanatkarların Kredi Borçları

2020 yılında bütün dünyada etkisini gösteren Covit-19 salgını nedeni ile iş yapamaz duruma gelmiş yaklaşık 220 bin esnafın 2 milyar lira esnaf ve sanatkarların kredi borçları bulunmaktadır. 25 Mart tarihinde Resmi Gazete yayımlanan kredi borçlarının ertelenme tarihi ne zaman? Krediler hangi koşullarda ertelenecek, erteleme süresi ne kadar ve ertelenen kredilere faiz yansıyacak mı? Bugünkü makalemde esnaf ve sanatkarların yakından takip ettiği ve merakla beklediği bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağım.

Pandemi ile mücadele döneminde esnafın ekonomik faaliyetlerine destek sağlanması amacıyla Esnaf ve sanatkarlara yönelik Halkbank tarafından Esnaf Destek Paketi hazırlanmıştır. Bu paket kapsamında esnaflara kullandırılacak maksimum kredi limiti 25 bin TL’dir. 6 ay ödemsiz 36 ay taksit imkanı ile esnafa destek olmak hedeflenmiştir.

Krediye başvurmak isteyen kredi kullanıcılarının online sistem üzerinden başvuru formunu doldurması  gerekmektedir. Form doldurulduktan sonra müşteri hizmetleri ilgili kişi ile iletişime geçmektedir. Kredi kullanmak isteyen esnasın, Esnaf ve Sanatkarlar odasına üye olması ve kredi notunun 1300 olması gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkarların Kredi Borçları Ertelendi Mi?

Esnaf ve Sanatkarların Kredi Borçları
Esnaf ve Sanatkarların Kredi Borçları

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Bu karara göre, 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 30 Eylül döneminde vadesi dolacak olan, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödenemeyen borçlar, başvuru şartı aranmaksızın faiz işlenerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3 ay ertelenmiştir.

Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmıyla tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecek. Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

Karar kapsamında ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. Erteleme işlemi maddi ve şahsi teminat durumunu değiştirmeyecek, borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkı vermeyecek. Erteleme süresince hesaplanan gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca ödenmeye devam edilecek.

Borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkârlara talepleri halinde banka tarafından düşük faizli kredi açılabilecek ve söz konusu kararlarda erteleme tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek.

Karar, 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan KYK Bursu Nedir? başlıklı makalemizde KYK Bursu Nasıl Alınır?, KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir? ve KYK Bursundan Kimler Yararlanamaz? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu