BANKALARYATIRIM

Eurobond Nedir?

Eurobond

İlk kez 1963 yılında İtalya Devlet Demiryolları Autostrade tarafından Londra’lı bankerlerin düşüncesi ile Amsterdam Schipol Havalimanı’nda ihraç edilmiştir. Vergide sağladığı avantajlar nedeni ile Lüksemburg’da ödeme yapan, nominal 15 milyon ABD doları tutarında Eurobonddur. Eurobond kavramı ise Eurodollar isminden türetilip kullanılmıştır. Eurodolar, ABD dışına çıkarılan ABD doları demektir. Sadece Avrupa ile sınırlamamak gerekmektedir. Fakat ilk kez ABD’den Avrupa’ya gelmiş dolar için kullanılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı ile birlikte ABD Rusya’ya savaş malzemeleri ile birlikte parasını da değerlendirebileceği şekilde yardım etmiştir. Ancak Soğuk Savaş dönemi ile ikili ilişkileri bozulan ABD ve Rusya dolar bazlı ticareti kesmiştir. ABD Rusya’nın bu hamlesinden sonra Fransa’ya yatırımlarına başlamıştır. Fransız Frankı dışındaki para birimlerinin kendisini ilgilendirmediğini açıkladı. ABD merkez bankası Fed’in Fransa’da faaliyet gösteren bir bankaya talimat vermesi de söz konusu olmadığından Fransız bankası Sovyetlerin parasını istediği şekilde değerlendirdi. Böylelikle ortaya Fed’in gözetimi dışında bir ABD doları tipi oluştu.

Eurobond Nedir?

Bir firma ya da ülkenin yabancı para karşılığında yurtdışına borçlanması durumuna denir. Borçlanma genellikle kaynak yaratmak amacıyla uluslararası piyasalardan ihraç edilen borçlanma araçları veya tahviller olarak kullanılmaktadır. Borçlanma bir ya da daha fazla banka aracılığı ile sağlanmaktadır. Borçlanma araçları sadece Dolar veya Euro ile sınırlı değildir. Japon Yeni, İsviçre Frangı, İngiliz Poundo gibi temel para birileri cinsinden ihracı sağlanan tahvillere eurobond denilmektedir. Yatırım aracı olarak normal tahvillerden farklı değillerdir. Yatırımcıya belirli bir para cinsinden sabit gelir sağlar.

Eurobondlar uzun vadeli yatırım araçlarıdır. 5/30 gibi yıllık vadeler ile ihraç edilebilirler. Eurobondlarda kupon faizi ve ana para ödemeleri tahvilin ihraç edildiği para birimi cinsinden yapılır. Kupon ödemeleri 6 ayda bir veya yılda bir kez yapılır.

Eurobondların Özellikleri Nelerdir?

Eurobondların Özellikleri Nelerdir
Eurobondların Özellikleri Nelerdir
  • Euro, ABD Doları, Japon Yeni, İsviçre Frangı ve İngiliz Poundo cinsinden ihraç edilebilir.
  • Kupon oranları sabit ve değişken faizli olabilmektedir.
  • Basit faizli kuponlar ABD Doları 6 ayda Euro tahvilleri ise yılda bir kupon ödemelidir.
  • Kupon faizleri ile birlikte yatırımcıya düzenli nakit sağlanır.
  • Vade sonu gelmeden ikincil piyasalarda alım satım imkanı sağlanır.
  • Eurobond kuponları üzerinden stopaj kesintisi olmamaktadır.

Eurobond Nasıl Alınır?

Ülkeler eurobondlarını yurtdışında bulunan piyasalara aracı kuruluşlar aracılığı ile ihraç ederler. Bu aracı kuruluşlar ise eurobonları finans kuruluşları ya da bankalara pazarlamaktalar. Banka ve finans kuruluşları portföylerinde bulunan bu tahvilleri kurumsal firma veya yatırımcılara satarak ikinci piyasa oluştururlar.

Eurobond Alım Satımı için Belirlenen Limit Ne Kadar?

Kotasyonlar 500 bin dolar ve katları olarak belirlenmiştir. Fakat geniş kitlelerden talep olduğu takdirde taleplerin toplamından paylara bölünüp işlem yapılabilmektedir. 10 bin doların altında işlem yapmak mümkün değildir.

Eurobonlar yurtdışında da işlem gördüğünden günün her saatinde işlem yapılabilmektedir. Fakat Londra Borsasının işlem saatleri 10-17.00 saatleri arasındadır. Belirtilen saatler ise en fazla işlem yapılan zamanlardır. New York borsasının açılması ile işlem yapılır fakat işlem hacmi yoğun değildir.

Organize bir ağı bulunmadığından işlemler bankalar aracılığı ile takip edilebilmektedir. Bankaların Reuters’taki Eurobond sayfalarından da izlenebilir. Bunun yanı sıra, Bloomberg’den de Eurobond’lar hakkında bilgi almak mümkündür.

Eurobondlar avantajlı yatırım aracıdır. Hem getirisinin yüksek olması hem de vergi avantajı sunması, yatırımcı açısından oldukça avantaj sağlar. Bu arada yabancı paranın getirdiği avantaj da göz ardı edilmemelidir. Diğer yatırım araçlarına göre daha risksiz. Hem iç hem de dış gelişmelerden etkilenmesi nedeniyle riskini önemli oranda dağıtıyor.

Her bankanın Eurobond portföyü bulunmaktadır. Ancak, şu anda piyasada aktif olan 15 – 20 banka eurobond satışı yapmaktadır. Bunların 5 – 6’sı Eurobond’ları müşteriye de satıyor. Diğer bankalar ise daha çok kendi portföyleri için almaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Borsada Destek ve Direnç Noktaları Nedir? başlıklı makalemizde Borsada Destek ve Direnç Noktaları Nedir?, Destek ve Direnç Nasıl Bulunur? ve Destek Ve Direnç Noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu