EKONOMİ

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Evde Bakım Yardımı

Bakıma muhtaç olduğu zorunlu belgelerle kanıtlanmış hasta, yatalak ve engelli vatandaşlara devlet tarafından verilen evde bakım yardımı; nedir, hangi şartlarda verilir ve bu yardım hangi dönemlerde verilir? Sorularına detaylı bir şekilde yanıt bulmaya çalışacağım.

Evde bakım yardımları, her ay belirlenen tarihler aralığında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenir. Evlerinde bakıma muhtaç, ihtiyacı olan engelli ve yaşlılara yönelik hizmet bedeli bu paralar düzenli olarak verilmektedir.

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardımdır. (https://ailevecalisma.gov.tr). Engelli ya da yaşlıların bakımı amacıyla verilen bu yardımlar, engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylık olarak da tanımlanmaktadır.

Evde Bakım Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Evde bakım yardımından faydalanmak için temel üç şart bulunmaktadır.

  • Gelir kriterlerinin uygun olması,
  • Bakıma muhtaçlık kriteri,
  • Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.
  • Özürlü ve bakıcı olarak yazılan kişilerin kimlik bilgileri
  • Engelli kişinin iki adet vesikalık fotoğrafı
  • Engelliye ait varsa eğitim durumunu gösteren belgeler.
  • Özürlünün vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı
  • Anne babanın boşanmış olması halinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı

Hane halkı net tüm gelirleri toplanıp, kişi sayısına bölünmektedir. Bu gelire engelli kişi dahil edilmektedir. Yardımın alınabilmesi için ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa İlçe Müdürlüklerine başvuru yapılır.

SMS ile Evde Bakım Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Sorgulanır?

Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden de sorgulayabilir. TC kimlik numarası ile E Devlet şifresi kullanarak giriş yapıldıktan sonra arama çubuğuna Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yazan alana tıklanır. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detaylar bulunmaktadır. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunmaktadır.

Evde Bakım Aylığı Nasıl Takip Edilir?

Engelli aylığından yararlanmak isteyen engelli ve yaşlı kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gitmek zorundalar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılmakta ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanmaktadır.

Evde Bakım Yardımı Ne Kadar?

Evde Bakım Yardımı Ne Kadar
Evde Bakım Yardımı Ne Kadar

2020 yılında evinde hasta, engelli ya da yaşlı vatandaşlara bakan 1. derecedeki yakına ödenen evde bakım maaşlarına zam geldi. 2022 engelli aylıkları; Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 509 liradan 536, yüzde 70 üstü engeli olanların da 763 liradan 804 liraya ulaşabilecek. 1.384 lira tutarındaki evde bakım desteği, 1.457 liraya çıkabilecek. Engelli bir bireyin maaş alabilmesi için maddi durumunun kötü olması yani fakir olması, muhtaç ve kimsesiz olması gerekmektedir. 2022 aylığı olarak bilinen engelli maaşları için başvurular Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına yapılmaktadır.

2022 engelli aylıkları; Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 509 liradan 536, yüzde 70 üstü engeli olanların da 763 liradan 804 liraya ulaşabilecek. 1.384 lira tutarındaki evde bakım desteği, 1.457 liraya çıkabilecek.

Evde Bakım Yardımı Nasıl Alınır?

Evde Bakım Yardımı Nasıl Alınır
Evde Bakım Yardımı Nasıl Alınır

Evde bakım aylığı için kişinin yüzde 50 ve üzerinde engelli olmak gerekmektedir. Ayrıca raporda ağır engelli bölümüne evet yazılmış olması da aranan şartlardandır. Engel durumuna hastanelerdeki heyet karar veriyor. Bakım maaşı yaşlı, hasta ve muhtaç olan kimselere değil onlara bakan kimseler veriliyor. Başvuru Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor.

Bakım ödemesinin yanında yaşlının kendisine de maaş verilmektedir. Bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve geliri olmayanlara bağlanan maaş halk arasında 65 yaş aylığı olarak biliniyor.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvurunun SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşmasını takiben, özürlü ve ailesi hakkında, sosyal çalışmacı, doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, hemşire, sağlık memuru ve sosyolog unvanına sahip en az üç kişiden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti, özürlüyü ve ailesini ikametinde ve ikamet adresinde yaşamıyorlarsa fiilen yaşadıkları yerde gerekli incelemeleri yaparak bakım raporu hazırlar. Bakım raporunun hazırlanması sürecinde, acil durumlar haricinde, yukarıdaki belgelerin SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşması ile başvuru sahibinin oturduğu yer dikkate alınarak işlem sıralaması yapılır. Başvurunun sonuçlanması, normal süreçte 3-6 aylık bir süre aldığı belirtilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Dolarizasyon Nedir başlıklı makalemizde Dolarizasyon Çeşitleri, Dolarizasyon Nedir? ve Dolarizasyonun Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu