BANKALAR

Fed Nedir?

Fed

Özellikle son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz Fed nedir; görevleri nelerdir, faiz karlarına nasıl müdahale eder yapılan müdahaleler ile dolar kuruna ve altın fiyatlarına etkisi nasıl olur? Sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Fed Nedir?

Federal Reserve System ismi ile tanımlanan ABD Merkez Bankası’nın kısa adıdır. Federal Reserve System‘in baş harflerinden oluşan bir kısaltma ile dile getirilmektedir. 23 Aralık 1913 yılında kurulan bu banka, Guvernörler Kurulu, Federal Açık Piyasa Komitesi  ve 12 Bölgesel Fed’den oluşmaktadır.

Yetkileri bakımında merkez bankası gibi gözükse de işleyişi bakımından farklıdır. Bankalar kendi bölgelerinde 12 farklı merkez bankasından oluşmakta, her bankanın 9 yönetim kurulu üyesi bulunmaktadır. Bu üyelerin altısı pay sahibi banka tarafından belirlenirken geri kalan üç kişi ise Fed tarafından atanmaktadır. bu bankacılık sistemini Washington merkezli Yönetim Kurulu (Guvernörler Kurulu) takip etmektedir. Kurulun bir başkan bir başkan yardımcısı olmak üzere toplam 7 üyede oluşmaktadır.

Belirtilen kurulun bütün üyelerinin ABD başkanı tarafından belirlenip ABD kongresi tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

ABD Merkez Bankası (Fed’in) Görevleri Nelerdir?

ABD Merkez Bankası (Fed'in) Görevleri Nelerdir
ABD Merkez Bankası (Fed’in) Görevleri Nelerdir

Her ülkede olduğu gibi ABD merkez bankasının görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu görevler;

  • Para basma ve para ihracı,
  • Enflasyon ve döviz kurunu yönetmek amacıyla faiz oranlarını belirler.
  • Para arzı ve ihtiyaç duyulan kredi ihtiyacını tespit eder.
  • Bankalar üzerinde hükmü bulunmakta, bankaların denetim ve düzenlenmesini sağlar.
  • Ödeme sistemi denetimini sağlar.
  • Bankalar arası fon akışını sağlar.
  • Ticari bankaların likidite ihtiyacını karşılar.
  • Bankaların sorusuz şekilde işletilmesini sağlar.
  • Fiyat istikrarını sağlar.
  • Paranın diğer ülke para birimleri karşısında değerinin korunmasını sağlar.

Merkez bankaları görev ve sorumluluklarını ifa ederken uygulayacakları para politikası ve kullanacakları araçlar konusunda bağımsız olmaları gerekmektedir.

Fed Faiz Artırırsa Ne Olur?

Belirlenen hedef faiz oranı artırıldığında beklenmeyen durumlar ile birlikte ekonomik gelişme ve büyümede yavaşlama olur. Bankaların borçlanma maliyeti artacağından, tedbir  amaçlı; kredi, kredi kartı ve ipotek faizlerini artırma yoluna gider. Artan faizler bireysel ve kurumsal harcamalarının kısıtlanmasıyla risksiz yatırımlar artar, ticari yatırımlar azalır. Faiz artırımı ile birlikte ABD dolarının diğer para birimleri karşında değeri artar. Bu artış beraberinde ithalatın azalı ihracatın artmasıyla sonuçlanacağından ABD’nin dış ticaret açığı artar.

Fed’in Faiz Kararı Doları Nasıl Etkiler?

Fed'in Faiz Kararı Doları Nasıl Etkiler
Fed’in Faiz Kararı Doları Nasıl Etkiler

Merkez bankalarının faiz oranlarını belirleme yetkisi olduğundan söz etmiştik. ABD merkez bankası faiz oranlarını düşürürse dolarda bundan etkilenip düşecektir. Faiz düştüğünden para birimine olan ilgi azalacağından talep olmayacak yatırımcı faiz oranı yüksek diğer para birimlerine yönelecektir.

Faiz oranını artırırsa buna bağlı olarak dolarda yükselecektir. Faiz oranının artması dolara olan talebi artıracağından dolarda artış gözlemlenecektir.

Fed’in Faiz Kararı Altını Nasıl Etkiler?

Fed’in faiz artırması karşısında altının davranışı her zaman aynı olmaz. Altın diğer yatırım araçlarına kıyasla çok daha uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için faiz artışları ve indirimleri karşındaki davranışı konjonktüre bağlı olarak değişebilir dolayısıyla komplekstir. Altın, faiz ve benzeri gibi sabit getiri sağlayan bir yatırım aracı olmadığı içn Fed faiz artırdığında altın fiyatlarının kısa vadede gerileyerek tepki vermesi olağandır ancak bu her koşulda geçerli değildir. Dünyada siyasi, ekonomik ve jeopolitik gerilimler arttığında genellikle para ve benzeri diğer tüm varlıklara olan güven azalır ve altın değer kazanır.

Fed Başkanı

ABD Başkanı, Fed Başkan adayını belirler. Senatonun da uygun görmesi ile Fed başkanı seçilir ve görev süresi dört yıldır. Fed’in şu anki başkanı Jerome Powell’dir.

Bir önceki yazımız olan Borsa Nedir? başlıklı makalemizde BİST Nedir?, Borsa Nedir? ve Borsa Yatırım Stratejisi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu