BANKALAR

Fincen Belgeleri Nedir?

Fincen Belgeleri

2500’ün üzerinde belgeyi kapsamaktadır. 2000-2017 yılları arasında bankaların Amerikalı yetkililere gönderdiği belge ve dokümanları kapsamaktadır. Bankalar bu belgeler ile ilgili müşterilerinin hesaplarında bulunan para hareketleri, kara para hakkındaki kaygı ve şüphelerini belirtmektedir. Fincen belgeleri uluslararası bankacılık sisteminin en sıkı korunan belgeleri arasında gösterilmektedir.

Bankalar bu belgeleri şüpheli para hareketlerinde ihbar amaçlı olarak kullanmaktadır. Fincen belgeleri ABD’deki mali suçları araştırma ağının kısaltmasıdır. Finansal suçlar ile mücadele eden bu birim ABD Hazine Bakanlığı bünyesinde faaliyet vermektedir. Dolar cinsinden yapılan şüpheli işlemleri bu kuruma bilgi verilmesi gerekmektedir. Bu işlemler ABD sınırları dışında bile yapılmış olsa da kuruluşa bilgi verilmek zorundadır. Şüpheli işlem raporları SAR ismi verilmektedir. Banka herhangi bir müşterisinin işlemlerinden şüphelenmesi durumunda Fincen kuruluşuna bilgi vermek zorundadır.

Fincen Belgeleri Önemi

Fincen Belgeleri Önemi
Fincen Belgeleri Önemi

Yasa dışı yollarla elde edilen kaynaklar, kara para aklama şeklinde elde edilen paralar uluslararası ekonomik sisteme dahil edilmektedir. Yasal olmayan yollarla elde edilen gelirler, kara para ve uyuşturucu ticareti sonucunda kazanılan gelirler sisteme dahil olan bir bankaya aktarıldığında veya suçla bağlantılı bir durum tespit edildiğinde suç unsurlarının üstü örtülmek istenebilir. Rus Oligarklarının en fazla tercih ettiği kara para aktarma şeklidir. Kanunlar gereği bankalar müşterilerinin kim ya da kimler olduklarını bilmeleri gerekmektedir. Müşterilerine ait şüpheli işlem tespit edildiği anda bu işlemleri raporlamaları gerekmektedir. Şaibeli finansal işlemlerde gerekli belgelerin olması durumunda bankaların para akışını kesmeleri ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Hangi Belgeler İfşa Oldu?

  • HSBC; dolandırıcılar tarafından 100 milyon dolar finansal piyasalara çalıntı para girişinin sağlanmasına göz yumdu. Banka ABD’li yetkililerin dolandırıcılık olduğuna dair bilgi vermedi
  • JP Morgan; Londra’da kime ait olduğu belli olmayan bir şirketin 1 milyar dolarlık parasının transferine göz yumuldu. Bu paranın en çok aranan bir mafya babasına ait olduğu FBI tarafından tespit edildi.
  • Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası; İran’nın yaptırımlarının delinmesine yardımcı olundu ve uyarılara uymadı.
  • Deutsche Bank; Organize suç örgütlerinin, uyuşturucu tacirlerinin ve Batılı ülkeler tarafından terörist olarak sınıflandırılan şahısların kara paralarının transferlerine aracılık etti.
  • Standard Chartered; Arap Bankası’nın Ürdün’deki şubelerinin ‘terörün finansmanından’ suçlu bulunmasından sonra dahi yıllarca Arap Bankası’nın fonlarının transferine aracılık etmeyi sürdürdü.
  • 2017 Paradise Belgeleri; Offshore hesap danışmanı Appleby ve danışmanlık şirketi Esera’ya ait çok sayıda doküman basına sızdı. Belgelerde politikacıların, ünlü isimlerin ve iş dünyasından tanınmış kişilerin offshore hesaplarıyla ilgili bilgiler yer alıyordu.
  • 2016 Panama Belgeleri; Hukuki danışmanlık şirleti Mossack Fonseca’ya ait belgeler, varlıklı kişilerin vergi cennetlerini kullanarak nasıl vergiden kaçındığını ortaya çıkarmıştı.
  • 2015 İsviçre Belgeleri; HSBC’nin İsviçre’deki bireysel bankacılık faaliyetleri, bankanın İsviçre’deki gizlilik yasalarından faydalanarak müşterilerinin vergiden kaçınmasına yardım ettiğini göstermişti.
  • 2014 Lüksemburg Belgeleri; Pricewaterhouse Coopers şirketine ait belgeler, büyük uluslararası firmaların Lüksemburg’da vergi anlaşmaları yaparak yüksek vergi ödemelerinden kaçındığını ortaya koymuştu.

Fincen Belgeleri çok sayıda uluslararası kuruluşun bilgilerinden oluşmaktadır. Bu belgelerin sızdırılması ABD ulusal güvenliği için ayrı bir tehdit oluşturmaktadır. Raporları hazırlayan kurum ve şahıslar içinde aynı zamanda tehdit unsuru sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Nasıl Yükseltilir, Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir? ve Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu