EKONOMİ

Fitch Ratings Nedir?

Fitch Ratings

Fitch grup bünyesinde bulunan 1975 yılında kurulan üç derecelendirme kurumundan biridir. Dünya da iki ayrı merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler New York ve Londra’da bulunmaktadır. Derecelendirme kuruluşlarının en küçüğüdür. Buna göre Moody’s ve Standarts and Poor’s göre daha az pazar imkanına sahiptir. Bu üç derecelendirme kuruluşu sektörün %95’ini elinde bulundurmaktadır. Sektörün %80’i diğer iki kuruluşta %15’lik kısmı ise Fitch Ratings tarafından idare edilmektedir.

Fitch Ratings Nedir?

Güçlü piyasa tecrübesi, kredi görüşleri ve piyasa uzmanlarının oluşturduğu kürsel hizmetler sunmaktadır. 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren kuruluşun dünya genelinde 50’den fazla ofisi bulunmaktadır. Görevleri ise; ülkelerin, kuruluşların ve kişilerin kredi derecelendirme notunu belirlemektedir. Ülkelerin notları verilirken cari varlıkları, cari borçları ve ülkelerin mali geçmişleri incelenmektedir.

Kuruluş ülkemizde 1999 yılından beri ülkemizde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde derecelendirme serüveni ise 1991 yılında başlamıştır. Bu tarihten önce derecelendirme kuruluşları gelişmekte olan ülkelerin kredi notlarını belirlemezdi.

Fitch veya diğer adıyla Fitch Ratings, 1913 yılında, ABD’li John Knowles tarafından New York’ta Fitch Publishing Company ismi ile Fitch Group altında kurulmuş olan kredi decerelendirme kuruluşudur. Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen notlar, ülkelerin ekonomik ve mali sorumluluklarını yerlerine getirme durumlarını belirtmektedir. Derecelendirme yapılırken, ülkelerin cari durumları ve geçmişteki mali performansları incelenir. Bu veriler açıklanırken asıl hedef görülen kitle, yatırımcılardır. Kredi derecelendirme kuruluşları verdikleri notlar ile dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılara, yatırımlarının riskleri hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamaktadırlar.

Kredi derecelendirme kuruluşları derecelendirmeleri yaparken bazı kriterler kullanmaktadır. Bu kriterler harf ve rakamlardan oluşur.

 • AAA ve AA derecelendirmeleri faiz ödemeleri ve anapara çok güçlü olan ekonomik göstergeleri ifade etmektedir.
 • A ve BBB kredi notu ise orta seviyeyi belirtmektedir. Olumsuz durumlar göz önünde bulundurulur dikkatli olunmalıdır.
 • B ve BB derecesi şirketler veya ülkeler açısından ödeme gücünün zayıflığını ve de spekülatif hareketlere açık olunduğunu belirtir.
 • CCC , CC, C, D derecelendirmeleri ise şirketlerin veya ülkelerin çok yüksek riskli olduğunu belirtir. Ödeme yapılamayacağını belirtir. Alınabilecek en kötü derecelendirme notudur. Bu dereceye sahip ülke, şirket veya finansal varlığa yatırım yapmak çok risklidir. Bu ürünlere junk yani çöp yatırımlar denmektedir.

Fitch Kısa Dönemli Kredi Derecelendirme Notları

Fitch Kısa Dönemli Kredi Derecelendirme Notları
Fitch Kısa Dönemli Kredi Derecelendirme Notları
 • F1+: Kuruluşun tüm mali sorumluluklarını yerine getirdiğini belirtir. En iyi nottur.
 • F1  : Kuruluşun mali sorumluluklarının hemen hemen hepsini yerine getirdiğini belirtir. En iyi notlardan birisidir.
 • F2  : Kuruluşun mali sorumluluklarını tatmin edici seviyeye getirdiğini belirtir.
 • F3 : Kuruluşun mali sorumluluklarını yerine getirme kapasitesinin olduğunu fakat kısa vadede olumsuzluk olduğunu belirtir.
 • B  : Kuruluşun kısa dönemde mali sorumluluklarını yerine getirmek için asgari seviyede kapasitesinin olduğunu belirtir.
 • C  : Borç ödememe ihtimali yüksek. Kuruluşun finansal sorumluluklarını yerine getirme durumu ekonomik koşullara bağlı olarak değişir.
 •  : Kuruluş finansal sorumluluklarını yerine getirmede başarısızdır.

Fitch ve diğer önemli iki büyük kredi derecelendirme kuruluşlarının belirlediği notlara göre; ülkeler ve şirketler uzun ve kısa dönem kredi notlarını belirlediğinde yatırımcı şirketler ve yine ülkeler üzerinde önemli karar yetkisi oluştururlar ve verilen bu kredi notları dikkate alınır.

 

Bir önceki yazımız olan Moody's Nedir? başlıklı makalemizde Moody's ve Moody's Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu