EKONOMİ

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Hemşire Maaşları

Hemşirelik mesleği Sağlık Bakanlığına bağlı mesleğini ifa eden ilgili üniversitelerin ilgili birimlerinden mezun olan sağlık çalışanlarıdır. Hemşireler aldıkları ücretler kamu ve özel sektör olarak iki şekilde ödenir. En çok merak edilen konuların başında gelen hemşire maaşları ne kadar? Sorusuna yanıt bulmaya çalışacağım.

Üniversitelerin hemşirelik bölümünden mezun olan hemşire adayları hem kamu hem de özel hastanelerde çeşitli iş fırsatından yararlanabiliyor. Özel hastanelerde görevlerini ifa eden hemşirelerin maaşları, çalıştıkları hastaneye göre farklılık gösterebiliyor. Kamu hastanelerinde çalışan hemşireler ise devlet memurları kanununa göre maaşlarını alıyor. Aynı zamanda kamu hastanelerinde çalışan hemşireler, 6 ayda bir gerçekleşen memur ve enflasyon zammından da yararlanabiliyor.

Hemşirelerin iş olanakları oldukça geniştir. Günümüzde görev yapan hemşireler hastaneler dışında kreşlerde, dispanserlerde, okullarda, fabrikalarda, huzur evlerinde ve pek çok özel ve kamu kuruluşlarında çalışma imkanına sahiptir.

Hemşire Kimdir?

Hemşire Kimdir
Hemşire Kimdir

Farsça kökenli bir kelime olan, sağlık hizmetlerini yürüten yardımcı sağlık çalışanlarına verilen isimdir. Hekim ve doktorlar tarafından verilen görevleri ifa ederler. Hasta bakımı, tedavi süreçlerini denetler ve hizmet alanlarında düzeni sağlarlar.

Hemşire Maaşları Ne Kadar ve Görevleri Nelerdir?

Devlet kurumlarında ve özel sektörde çalışan hemşireler; hastaneler, poliklinikler, aile hekimlikleri, muayenehane, özel kurum ve şirketlerde hizmet vermektedirler. Görev yaptıkları birim ve kuruma görevleri farklılık göstermektedir.

 • Hastaların tedavi süreci ve hastalara yardımcı olurlar,
 • Görev bölgelerinde düzeni sağlayıp gerekli dezenfekte işlemlerini yaparlar,
 • Hasta bakımı ve tedavi süreçlerini denetler.
 • Tedavi ve tetkik işlemlerine yardımcı olur.
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında hastaların bakımı ve hazırlıklarını yaparlar.
 • Hasta bakımı ve durumu hakkında durumunu raporlar,
 • Kan alımı, şeker, kan basıncı, tansiyon, ateş ölçümü ve serum takma işlerini yapar.
 • Acil durumlarda hastaları tedavi eder, hasta ve yakınlarına psikolojik destek verir.
 • Görev bölgesinde koordinasyonu sağlar.

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Toplu sözleşmeye tabii olan hemşire maaşları, çalışan kişinin çalıştığı kuruma göre farklılık gösterebiliyor. Memur ve emeklilerin maaşları toplu sözleşme tarafından belirlendiği için kamuda çalışan hemşirelerin maaşları da bu şekilde belirleniyor. Ancak özel sektörde çalışan hemşireler ise kamudan tamamen bağımsız bir şekilde maaş alıyor.

Kamuda yeni işe başlayan hemşire maaşları 4 bin 500 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanında yer alan yan haklarla ve kıdeme göre hemşire maaşları 5 bin liranın üzerine çıkabiliyor. Derecelerine göre 2020 yılı hemşire maaşları aşağıda verildiği gibidir;

 • 8/1 derecesine göre çalışan hemşire maaşları 4 bin 500 TL,
 • 6/3 derecesine göre çalışan 5 yıllık hemşire maaşı 4 bin 600 TL,
 • 4/2 derecesine göre çalışan 10 yıllık hemşire maaşı 4 bin 850 TL,
 • 2/1 derecesine göre çalışan 15 yıllık hemşire maaşı 5 bin TL,
 • 1/3 derecesine göre çalışan 20 yıllık hemşire maaşı 5 bin 150 TL,
 • ¼ derecesine göre çalışan 25 yıllık hemşire maaşı 5 bin 250 TL olarak belirlenmiştir.

Özel Sektörde Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde çalışan hemşireler kamuda çalışan meslektaşlarına oranla daha düşük maaş almaktadır. Yeni mezun olan hemşireler genellikle asgari ücret almaktadır. Çalışanın tecrübesi arttıkça maaşları da artmaktadır. En düşük hemşire ücretleri 2 bin -2500 TL arasında en yüksem maaşlar ise 4-5 bin arasındadır.

İşe Yeni Başlayan Hemşire Maaşı Ne Kadar?

Kamuda başlayan hemşireler 4 bin-4500 TL arasında maaş almaktadır. Çalışanın medeni durumu, eğitim durumu, çocuk sayısı, AGİ, döner sermaye, ek tazminat, sigorta, BES ve sendika kesintileri ile farklılık göstermektedir. Özel Sektörde ise; 2000-2500 TL arasındadır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kıdem Tazminatı Nedir? başlıklı makalemizde Evlilik Nedeniyle İstifa Eden Bayan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?, Kendi İsteği İle İşten Ayrılıp Kıdem Tazminatı Alama Şartları Nelerdir? ve Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu