BANKALAR

IBAN (International Bank Account Number) Nedir?

IBAN

İlk kez Avrupa Birliği Ülkelerinde bankacılık sisteminde kullanılmaya başlanan, 2010 yılından itibaren ülkemizde de kullanılan; hesap numarası standardı olarak tanımlanmaktadır. Peki IBAN nedir bu numara nerede kullanılır ve nasıl temin edilir? Bugünkü makalemde bankacılık sisteminin vazgeçilmez numarası olan International Bank Account Number hakkında yazmaya çalışacağım.

Açılımı International Bank Account Number olan İBAN’nın Türkçe anlamı ise; Uluslararası Banka Hesap Numarası’dır.

IBAN Nedir?

Uluslararası standartlara sahip banka hesap numarasıdır. En fazla 34 karakterden oluşabilen bu numara ülkelere göre karakter uzunluğu farklılık göstermektedir. Bu numaranın asıl amacı bankalarda hesabı olan müşterilerin uluslararası standartlarda tek biçim aynı şekilde tanımlama şekliyle, para, döviz ve vb. takas araçlarının transferini hatasız ve eksiksiz şekilde yapmaktır.

Uluslararası tüm banka hesapları içerisinde sadece bir hesabı tanımlamaktadır. Rakam ve harflerden oluşur. Her hesabın bir İBANı vardır. Numaranın ilk dört hanesi, iki haneli ülke kodu, iki hanesi kontrol rakamlarıdır. IBANın bundan sonraki kısmı, ulusal banka hesap numarasını içermektedir. Bu bölüm, IBANın toplam uzunluğu 34 haneyi aşmayacak şekilde her ülke tarafından serbestçe belirlenebilir. Ülkemizin IBAN uzunluğu 26 hane olarak belirlenmiştir.

Müşterilere bankalar tarafından verilen banka kartları ve kredi kartları üzerinde; kullanıcının ad, soyad, kart numarası, hesap numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgiler bulunmaktadır. Fakat kartlar üzerinde IBAN yazmamaktadır.  Numara; Telefon ile kartın verildiği banka müşteri hizmetleri, banka şubeleri, bankaya ait mobil hizmetlerden ya da bankaya ait internet sayfalarından sorgulama yapılmaktadır.

Bazı tercihlerinde bankalar, kartın üzerine Ziraat Bankası gibi bazı bankalar, çeşitli gruplardaki müşterilerinin para transferlerini kolaylaştırmak için IBAN numarasını kartın ön yüzüne eklemektedir. Bu gruplar; özellikle askerlik hizmetini gören askerler veya yaşlı müşterilerden oluşmaktadır.

IBAN Numarası Nedir ve Kaç Hanelidir
IBAN Numarası Nedir ve Kaç Hanelidir

IBANın Amacı ve Yararları Nelerdir?

IBANın Amacı ve Yararları Nelerdir?
IBANın Amacı ve Yararları Nelerdir?

Ülkeler arasında kullanılan hesap numaraları farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar yüzünde para ve diğer döviz işlemleri transferlerinde sıkıntılar yaşandığı için bu sıkıntıları önlemek ve transferlerin daha kolay yapılması amacıyla belirli standartlar altında bir hesap numarası sistemi oluşturulmuştur.

  • Bankaların yapısal farklılıklarından kaynaklı olumsuzlukları önler,
  • Para transferlerinde kolaylıklar sağlar,
  • Hata ve yanlış yapma riskini azaltığı için hem zaman hemde maliyet avantajı sağlar,
  • Uluslararası geçerliliği olduğundan yurt içi ve yurt dışında para transferi kolaylığı sağlar
  • Hatalı İBAN’larda para transferi gerçekleşemez,

“IBAN’ın uluslararası ISO 13616 standardına göre doğrulanması nedeniyle IBAN ile yapılan işlemler banka hesap numarasıyla yapılan işlemlere göre daha güvenlidir. ISO 13616 -standardı uluslararası banka hesap numarası (IBAN)’ın uluslararası veri alışverişi, finansal ortamlar ve diğer sektörlerde uluslararası veri işlemede kullanılan bileşenlerini tanımlar.”

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Fincen Belgeleri Nedir? başlıklı makalemizde Fincen Belgeleri, Fincen Belgeleri Nedir? ve Fincen Belgeleri Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu