BANKALAREKONOMİ
Trend

İngiltere Merkez Bankası Görevleri Nelerdir?

İngiltere Merkez Bankası

İngiltere Merkez Bankası, Birleşik Krallık’ın Merkez Bankasıdır. İsveç Ulusal Bankasının ardından dünyada kurulan en eski ikinci banka konumundadır. 1694 yılında kurulan banka dünyanın en eski sekiz bankası arasında yer almaktadır. 1694 yılında İngiltere ve Fransa arasında yaşanan savaştan dolayı savaşa finansman sağlanması; tahvil ihracı ve mevduat toplanması amacıyla özel ticari statülü bir banka olarak kurulmuştur. 1944 yılında devletleştirilen bankaya ilk kez 1844 yılında para basma yetkisi verilmiştir. 1997 yılında alınan karar ile para politikası ve faiz belirleme yetkisi hükümetten alınıp İngiltere Merkez Bankasına verilmiş ve banka ilk kez bağımsız statüde hizmet vermeye başlamıştır.

İngiltere Merkez Bankası Görevleri

İngiltere Merkez Bankası Görevleri 
İngiltere Merkez Bankası Görevleri

Başkanı Mark Carney’dir daha önce Bank of Canada’nın başkanlığını da yapmış ve İngiliz olmayan ilk merkez bankası başkanıdır. İngiltere Merkez Bankasının bir diğer adı ise Old Lady’dir. Kraliçe tarafından atanan direktörler tarafından denetlenmektedir. Devlet tarafından idare edilmektedir. İngiltere’nin Londra kentinin Threadneedle Caddesi’nde bulunmaktadır. Görevleri ise;

  • Para politikalarını belirlemek
  • Enflasyonu kontrol altında tutup, fiyat istikrarının sağlanmasını hedefler
  • Para basmak piyasalara likidite sağlar
  • GBP (İngiliz Sterlini)  stabilitesini sağlar
  • Parasal dalgalanmayı azaltmak
  • Finansal stabiliteyi korumak

Banka tarafından alınan kararlar en fazla GBP ile ilgili kurları ve UK100 borsasını etkilemektedir.

İngiltere Merkez Bankasının Faiz Kararları

Banka politika faizlerini artırdığında, bankaların borçlanma maliyetleri artacağından faiz kararları kredi faizlerini etkiler. Ticari işletmeler ve tüketicilerin borçlanma maliyetleri artmaktadır. İç talep, şirket yatırımları ve tüketici harcamaları kar oranları azalır. Artırılan faiz oranları beraberinde risksiz getiri oranını artıracağından işletmeler için yatırım yapma cazibesini yitirmektedir. Finansal büyüme ve ekonomik istikrar yavaşlar. Sterlin diğer para birimlerine karşı değer kazanır, İthalatın ucuzlamasından dolayı ithalat artar, İngiltere’de üretilen malların değeri dış piyasalarda rekabet gücü zayıflayacağından ihracat azalır, dış ticaret dengesi ithalat yönünde artar ve ülkenin cari açığı artacaktır.

Faiz oranının artışı ne kadar yüksek olursa ekonomiye etkileri o kadar fazla olur. Reel sektörde faiz artışı oranının etkileri en erken 6 ayda hissedilir. Para ve sermaye piyasaları bu etkiye hemen tepki verir.

Faiz indirimi durumunda ise yukarıda belirtilen durumların tam tersi olaylar meydana gelir.

GBP’nin Açılımı Nedir?

İngiliz sterlini (İngilizce: Pound Sterling, sembol: £, ISO kodu: GBP), Birleşik Krallık’ta kullanılan para birimidir.  Uluslararası para kodu GBP’dir (Great Britain Pound).

 

Bir önceki yazımız olan IBAN (International Bank Account Number) Nedir? başlıklı makalemizde IBAN (International Bank Account Number) Nedir?, IBAN Nedir? ve IBANın Amacı ve Yararları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu