BANKALAR

İş Bankası Kime Ait?

İş Bankası

Bankalar, mevduat kabul eden, kabul edilen bu mevduatları; en verimli şekilde kredi işlemlerinde kullanan esas amacı düzenli bir şekilde kredi veren ve kredi kullanan kuruluşlardır. Başka bir tanımı ise; sermaye, para ve kredi konuları gibi yatırım araçlarını değerlendiren, düzenleyen ve çeşitli işlemleri yapan özel veya kamusal kurumlardır. Dünyada ve ülkemizde faaliyet gösteren bu kuruluşlar bir nevi para ticareti yapmaktadır. Ülkemizde Para ticaretini yapan bir kuruluş olan İş Bankası kime ait? Hissedarları kimler ve banka ne zaman kuruldu? Makalemizde bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağım.

Bankalar faiz sistemi ile çalışıp faizle paran satan, iskonto, kambiyo, kredi işlemleri yapan, banka kasalarında, değerli belge, para döviz, buna benzer değerli şeyleri saklayan ve ekonomik etki, işlem, ticaret yapan kuruluşlardır. Banka kelimesi İtalyan kökenli Banca kelimesinden dilimize banka olarak geçmiştir. Asıl anlamı para bozma ya da para gişesi olarak tanımlanmaktadır. Bankacılık sistemi para kavramın ortaya çıkması ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Modern Bankacılık sistemi ilk olarak 1609 yılında Amsterdam Bankası olarak faaliyet göstermiştir. Türk bankacılık tarihinde ise ilk banka Osmanlı imparatorluğunun son dönemi olan 1847 yılında kurulan İstanbul bankasıdır. Cumhuriyetin ilanından sonra Devlet teşvikleri ile İş Bankası ve Türkiye Sanayi ve Maadin Bankası kurulmuştur.

İş Bankası Kime Ait?

Ülkemizde en çok tartışılan konuların başında bankanın kim ait olduğu ve ortaklık yapısı gelmektedir. Çok fazla bankada bulunmayan çalışan sandığı uygulaması ve siyasi partinin ortak olması merak edilen konuların başında gelmektedir. Bankanın sahiplerini üç grup oluşturmaktadır. Bu gruplar; İş Bankası Munzam Sandık Vakfı (%40,15 hisse), Atatürk Hisseleri (Cumhuriyet Halk Partisi) (%28.09 hisse) ve Halka Açık Paylar (%31.76 hisse) olarak banka sahiplenilmiştir. Bankanın diğer bir hissedarı olan CHP siyasi partiler kanunu gereği, herhangi bir parti ya da devlete aitliği söz konusu değildir. CHP’nin temettü hakları Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu‘na aktarılmaktadır. İş Bankasının asıl sahipleri İş Bankası çalışanları, Cumhuriyet Halk Partisi ve halka açık diğer ortaklardır.

Atatürk’ün hisseleri CHP tarafından temsil edilmekte olup, Temettü gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna aktarılmaktadır.

Banka 1924 yılında Ankara’da kurulmuştur. 1955 yılında şubeleşme adımları atılmıştır. 1987 yılında Bankamatikler kullanılmaya başlanmış, 1990’lı yılların başında Mavihat telefon bankacılığı, Elektronik Fon Transferi (EFT) ve internet bankacılığı yaygınlaşmaya başlanmıştır.

Hazinenin İş Bankasındaki Payı Ne Kadar? 

Bankanın ortaklık yapısında hazinenin de payı bulunmaktadır. 1988 yılında hazine hissesi (%12.3) halka arz işlemi sonucunda yerli ve yabancı sermayelere satılmıştır. Bu hisseler Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

İş Bankasının Munzam Sandık Vakfı Kimlere Ait?

Bankanın %40.15 Munzam Sandık Vakfına aittir. Bu vakıf’ın sahipleri bankadan çalışan ve emekli olan kişilerdir.

İş Bankası Devlete Mi Ait?

İş Bankası Devlete Mi Ait
İş Bankası Devlete Mi Ait

Bankada devletin payı bulunmamaktadır. 1988 yılında halka arz ile hazineye ait olan hisseler satılmıştır. Borsa İstanbul’da işlem gören bu hisseler aracılığıyla yatırımcılar bankaya ortak olabilmektedir.

İş Bankası Nasıl Kuruldu?

Banka Hindistan’dan gelen yardımlar ile kuruldu. Kurtuluş Savaşı döneminde Hindistan Hilafet Komitesi tarafından gönderilen yardımların bir kısmı ile savaş masrafları karşılandı kalan diğer kısım ile Türkiye’nin ilk yerli ve milli bankası kurulmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kimin? başlıklı makalemizde Günümüzde Ziraat Bankası, Ziraat Bankası Kimin? ve Ziraat Bankasının Yardımları Nelerdi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu