EKONOMİ

İşsizlik Oranı Nedir?

İşsizlik Oranı

İşsizlerin iş gücüne katılım oranı olan, işsizlik oranı nedir? Bugünkü yazımızda işsizlik nedir türleri nelerdir, kimler bu kapsamda değerlendirilir? Sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Her ayın 16’sı ya da 17’sinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından üç ay öncesine ait verileri paylaşmaktadır. Bu verilerde artan ve azalan işsizlik rakamları açıklanmaktadır.

İşsizlik; çalışma gücünde ve isteğinde olan ve cari ücretten çalışmaya istekli olan ve iş bulamayan iş gücünün potansiyelinin varlığıdır. Kişinin işsiz sayılabilmesi için iş gücünde olması gerekmektedir. İşsizlik aktif nüfus için geçerlidir. Aktif nüfusunda çalışma isteğinde olması gerekmektedir. Bu şartlar altında işsizlik gayri iradi olarak karşılaşılan bir durumdur.

İşsiz Nedir; Cari ücret düzeyinde çalışmaya hazır olup iş bulamayan kişilere işsiz denir.

 • İradi işsiz: Cari ücret düzeyinde çalışmak istemeyen daha yüksek ücret ve daha iyi iş imkanları arayan bireylerin oluşturduğu işsizliktir.
 • Gayri İradi İşsizlik: Cari ücret düzeyinde çalışmaya hazır olup iş bulamayan kişilerdir.

İşsizlik Oranı Nedir? 

İş bulamayan nüfusun toplam iş gücüne oranı olarak bilinmektedir. (İşsiz sayısı / İş gücü) * 100 formülü ile hesaplanmaktadır. İşsizlik oranı ekonomik takvim içerisinde yer alan önemli bir veridir. İşsizlik oranın yüksek gelmesi bir ülke ekonomisi için olumsuz bir durum iken, oranın beklenenden düşük gelmesi de o ülke açısından olumlu bir ekonomik durum olarak nitelendirilebilir.

Ekonomik performansın GSMH ve büyüme hızı dışındaki diğer bir yönünde ekonominin üretken kaynaklarını ne kadar iyi kullandığıdır. İstihdam, üretim faktörlerinin -emek, toprak ve sermaye- fiili olarak üretim sürecinde kullanılmasıdır. Bu istihdamın geniş anlamda tanımıdır. Mevcut kaynakların üretime katılmayan kısmına eksik istihdam denir. Üretim faktörlerinin tam olarak istihdam edilmesi halinde, bir ekonominin üretebileceği mal ve hizmetlerin miktarına potansiyel hasıla, doğal hasıla ya da tam istihdam hasılası denilir.

Ekonomik anlamda iş gücü yada emek ülke nüfusuna dayanmaktadır. İş gücü, çalışma kabiliyeti ve yeteneğine sahip nüfustur ve aktif nüfus ile aynı anlamdadır. Faal nüfus, ülke nüfusunun çalışma çağı dışındaki nüfus ile çalışma çağındaki nüfus içerisinde olup da çalışma istek ve kabiliyetinde olmayanların sayısının düşülmesi ile elde edilir.

İşsizlik Oran Formülleri

 • İşsizlik Oranı Formülü; (İşsiz Sayısı/ İş gücü)*100
 • İşgücüne katılma Oranı Formülü: (İş gücü/Aktif Nüfus)*100
 • İstihdam Oranı Formülü: (Çalışanlar/Aktif Nüfus)*100
 • Bağımlılık Oranı Formülü: (Çalışmayan Kişi Sayısı/ Aktif Nüfus)*100

Aktif nüfus;  15-65 yaş arasındaki kişiler aktif nüfusu oluşturmaktadır.

İşsizlik Türleri

İşsizlik Türleri
İşsizlik Türleri
 • Friksiyonel- Arizi- Geçici İşsizlik: Kişilerin yer ya da meslek değiştirmesi sonucu veya mezun olduktan sonra iş buluncaya kadar geçen sürede ortaya çıkan işsizliktir.
 • Yapısal İşsizlik: Çalışanların toplam talepte ve teknolojide meydana gelen değişmelere uyum sağlayamaması sonucu oluşan işsizliktir.
 • Konjonktürel (Devrevi) İşsizlik: Toplam talebi tam istihdam karşılamada yetersiz olduğu durumda ortaya çıkan işsizliktir.
 • Gizli İşsizlik: Üretim sürecine katıldıkları halde üretime katkıları olmayan yani marjinal verimlilikleri “0” olan kişilerin oluşturduğu işsizliktir.
 • Mevsimsel İşsizlik: Yılın belli dönemlerinde çalışıp belli dönemlerinde işsiz kalan kişilerin oluşturduğu işsizliktir.
 • Teknolojik İşsizlik: İş gücü yerine makinaların kullanılması sonucu oluşan işsizliktir.
 • Bölgesel İşsizlik: Belli bir bölgenin ya da çevrenin cazibesini kaybetmesi sonucu oluşan işsizliktir.
 • Doğal İşsizlik: Bir ekonomide friksiyonel ve yapısal işsizliğin toplamda oluşan tam istihdam düzeyindeki enflasyonu hızlandırmayan işsizlik oranına doğal işsizlik oranı denir.

Dünyada İşsizlik Oranı En Düşük Olan Ülkeler

Dünyada en düşük işsizlik oranlarına sahip ülkeler incelediğinde, ortalama işsizlik rakamlarının yüzde 5 altında olduğu görülmektedir.

Japonya;  Yüzde 2.4 işsizlik oranı ile dünyanın en düşük işsizlik oranına sahip ülkesi konumunda bulunuyor.

ABD; 2020 yılı Nisan ayında işsizlik yüzde 3.6’ya inerek Aralık 1969’dan beri en düşük seviyesine inmiştir.

Birleşik Krallık; Birleşik Krallık’ta işsizlik mart ayında 1974’ten bu yana en düşük seviyesinde. Ülkede işsizlik oranı yüzde 3.8 olarak hesaplanmıştır. İş gücüne katılım oranı yüzde 76.1 ile rekor kırdı.

Almanya; 2020 Ocak ayında Almanya’da işsizlik 30 yılın dibine indi. Almanya’da mart ayında işsizlik oranı yüzde 3.7 seviyesinde gerçekleşti.

Japonya: Japonya‘da Şubat 2020’de işsizlik oranı yüzde 2.4’e geriledi. Açıklanan verilere göre, geçen ay işsizlik oranı yüzde 2.4 oldu.

Çin: Çin’de işsizlik oranları 2007’den itibaren azalarak düşüş eğilimde devam ediyorken, 2020 yılı Ocak ayına gelindiğinde işsizlik oranı yüzde 5.2 olarak açıklandı.

 

Bir önceki yazımız olan Broker (Komisyoncu) nedir? başlıklı makalemizde Borsa Brokeri Nedir?, Broker Kimdir? ve Broker Nasıl Olunur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu