EKONOMİ

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem Tazminatı

Bir önceki yazımızda tamamlayıcı emeklilik sisteminden bahsetmiştik. 2022 yılında yürürlüğe girecek olan bu sistem ile birlikte çalışanlar çalışmalarının sonucunda emeklerinin karşılığı olan tazminatı alabilecek mi? Bir önceki yazımızda dile getirdiğimiz tamamlayıcı emeklilik sistemi; sonrasında en fazla merak edilen konuların başında gelen kıdem tazminatı hakkında yazmaya çalışacağım.

İşveren tarafından iş akdi sonlanan çalışanlara verilen tazminat tazminata verilen isimdir. Çalışanın 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işten çıkarılması durumunda işveren tarafından çalıştığı yıllar için ödediği ücrettir. İşçi çalıştığı her bir yıl için bir maaşı kadar kıdem tazminatı alır. Çalışan bu tazminatı alabilmek için en az bir yıl aynı kurumda çalışmış olmalıdır. Aynı kuruma bağlı farklı iş yerleri için de bu şart geçerlidir.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Çalışanın çalıştığı yıl sayısı kadar işine son verilmesi veya belirli koşullarda işten ayrılması durumunda aldığı brüt maaştır. Çalışanın çalıştığı kurumda işten çıkarılması durumunda veya yasalarda belirtilen istisnai durumlar dışında kendisinin işten çıkmasıyla 3 brüt maaşını tazminat olarak alır. İşten ayrılmadan kendisine ödenen son brüt maaş değerlendirilir.

Bu tazminat işçilere ödenir memurlar bu tazminattan yararlanamaz.

Kıdem Tazminatının Şartları Nelerdir?

 • 1475 sayılı kanunun 14. maddesinde belirtilen şartlara uygun aynı iş verenin yanında çalışılmış olması,
 • Çalışanın iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı tavırlar sergilemediği takdirde işine son verilmesi
 • Gerekli şartları sağlayan işçinin iş yerinin kapanması sonucunda işinden olması
 • Askerlik veya evlilik nedeni ile işinden ayrılması
 • Emeklilik hakkının doldurulması, yaş gereği emeklilik süresinin solması ya da sigorta prim gününün dolması sebebi ile çalışanın işten ayrılması
 • İşçinin vefat etmesi

Belirtilen nedenlerden birinin gerçekleşmesi ile çalışan kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Kendi İsteği İle İşten Ayrılıp Kıdem Tazminatı Alama Şartları Nelerdir?

 • Ağır şartlarda çalışma
 • İşe başlarken iş sözleşmesinde belirtilen şartlara uyulmadığında
 • Sigorta ve maaşların geç yatığı durumlarda
 • İşçiden habersiz sigorta giriş çıkışlarının olması durumunda
 • Mesai ücretinin ödenmediği durumlarda

Gibi durumlarda işçi kıdem tazminatını alabilir.

Evlilik Nedeniyle İstifa Eden Bayan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Yasal olarak işten kendi isteğiyle ayrılan istifa eden işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak, yasal düzenleme gereği; kadın işçiler, evlilik nedeni ile işten ayrılmaları durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatına hak kazanabilmektedirler.

Hamilelik veya Doğum Nedeni ile İşten Ayrılan İşçi, Kıdem Tazminatına Hak Kazanır Mı?

İşten kendi isteğiyle ayrılan (istifa) işçinin, herhangi bir tazminat hakkı oluşmamaktadır. Yasal düzenleme açısından hamilelik veya doğum nedenine dayalı işten ayrılmalar bu kapsamda değerlendirildiğinden, bu nedenlerle işten ayrılan işçiler için tazminat hakkı doğmamaktadır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır
Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

İşe başlama tarihinden itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işveren, işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlüdür. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Ödenecek tutardan sadece damga vergisi (%0,759) kesintisi yapılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir? başlıklı makalemizde Emeklilik İçin Belli Bir Süre ve Yaş Şartı Var Mı?, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Hangi Oranda İlave Edilecek? ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu