EKONOMİ

Kimler Çift Emekli Maaşı Alabilir?

Çift Emekli Maaşı

Aldıkları emekli maaşları yetersiz olan emeklilerin bazı durumlarda çift maaş alma hakkı bulunmaktadır. Vefat eden sigortalının eşi, anne/babası üzerinden belli şartlarda çift emekli maaşı alma durumu söz konusu. Bu kapsama kimler dahil, maaş alma şartları neler, ödemler ne kadar ve hangi durumlarda üç maaş alma hakkı doğuyor. Bugünkü yazımda yetim, dul ve emeklilerin çokça merak ettiği bu konular hakkında yazmaya çalışacağım.

Sosyal Sigortalar Kurumundan iki ya da daha fazla maaş almak isteyenler, anne/baba üzerinden iki yetim maaşı, emekliler ise kendi emekli maaşları ile birlikte dul aylığı da alabilirler. Emeklilerin yetim aylığı alması durumunda SGK’dan üç maaş almaktadır.

Kimler Çift Emekli Maaşı Alabilir?

Sosyal Güvenlik bünyesinde emekli olan özellikle bayan emeklilere çift maaş hakkı tanınıyor. Ödenen bu maaş sadece emeklilere değil yetim ve dul insanlara sağlanıyor. Dul kavramı sadece bayanları kapsamamaktadır. Erkek emekli kişilerde dul olarak değerlendirilir. Emeklilerin çoğu maaş kesintisi ya da yönetmelik hükümlerini tam bilmediğinde ikinci veya üçüncü maaş haklarını aramamaktadır.

Emeklinin bağlı olduğu sigorta kurumu değişmeksizin (Bağkur, Emekli Sandığı ve SSK) vefat eden eşinden dolayı ikinci maaşı alabilir. Vefat eden eş SSK veya Bağkurle ise eşinin emekli maaşının %50’sini, Eş emekli sandığına, memur ise maaşının %75’ini alabilir. Bazı özel durumlarda bayan emekli kişi üç farklı maaş alabilir. Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alır, vefat eden Bağkur emeklisi kocasının ölümünden sonra dul aylığı alan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından sonra yetim aylığı da alabiliyor. Yani üç maaşa da hak kazanıyor.

SSK (4A), Bağkur (4B) ve Emekli Sandığı (4C) sigortalarına tabi kişiler iki ya da üç maaş alabilir; Yetim maaşı için yaş ve medeni hal önem taşımaktadır. Bayanlar için;

  • Çalışma durumu,
  • Medeni durum (Dul, bekar boşanma)
  • Ebeveynlerin vefatından dolayı maaş alabilir,
  • Sigortalı bir işten maaş almıyorsa,

Erkek çocuklarının öğrenim durumuna ve yaş durumu farklılık göstermektedir. Öğrenim görmemeleri durumunda 18 yaş, orta öğrenim görmeleri durumunda 20 yaş, yüksek öğrenim görmeleri durumunda ise 25 yaşını doldurana kadar veriliyor.

Çift Maaş Şartları Neler?

Çift Maaş Şartları Neler
Çift Maaş Şartları Neler

 

  • Emekli Sandığı’na bağlı ya da Bağ-Kur’lu sigortalının Ekim 2008’den sonra ölmesi halinde en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekiyor.
  • Ekim 2008’den sonra ölen sigortalının SSK’lı olması halinde 5 yıldan beri sigortalı olması ve 900 gün prim ödemiş olması gerekiyor.
  • Ölen Bağ-Kurlunun genel sağlık sigortası primi dahil tüm prim borçlarının ödenmiş olması gerekiyor.
  • SSK’lı sigortalının Ekim 2008’den önce vefat etmesi halinde 5 yıl sigortalı olarak çalışmış olması ve en az 900 gün prim ödemiş olması gerekiyor.
  • Bağ-Kurlu sigortalının Ekim 2008’den önce ölmesi halinde 1080 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan KYK Borçları Silinecek Mi? başlıklı makalemizde KYK Borçları, KYK Borçları Silinecek Mi? ve KYK Borçları Yapılandırılacak Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu