EKONOMİ

Konşimento (Taşıma Senedi) Nedir?

Konşimento

Taşıma senedi olarak da bilinen, üzerinde gönderici, alıcı; bildiri makamlara ait bilgileri olmak üzere belirtilen ticari işlemler ile ilgili gerekli her türlü bilginin olduğu kıymetli evraktır. İlk kez deniz taşımacılığında kullanılmaya başlanan Latince kökenli bir sözcüktür. Anlamı ise; bilgi ve fikir olarak değerlendirilmektedir. Sözlük anlamı ise gemiye taşınması için teslim edilen yüke Konşimento denir.

Malların taşınması ile ilgili kıymetli bir belgedir. Malın yüklendiği nokta ile malın ulaşacağı noktaya kadar gerekli olan sözleşmedir. Taşıma belgesi, taşıyıcı ile taşıtan arasında yapılan sözleşme koşullarına dayanır. İki tarafında hak ve hükümlülüklerini göstermektedir. Göndericinin nakledilen malların sahibi olmasına gerekmemektedir. Sözleşmeyi yapanın mal sahibinden başka birisinin olması, ticarette bir komisyonculuğun yapıldığını göstermektedir. Mal sahibi ise üçüncü kişi olarak gözükür.

Akreditifli işlemlerde aksi öngörülmedikçe bankalar, akreditif lehdarı dışındaki bir tarafı malların göndericisi olarak gösteren taşıma belgelerini kabul ederler. Gönderilen/Alıcı ise, eşyanın taşıma sonunda teslim edileceği taraftır. Bunun kim olacağı taşıma sözleşmesinde belirtilmemişse, gönderen aynı zamanda alıcı sayılır. Gönderen tasarruf hakkını kullanarak alıcıyı değiştirebilir yada başlangıçta belirtmediği hallerde onu bu yolla tayin edebilir. Gönderilen/Alıcı ise taşıma sözleşmesinin tarafı olmasa bile üçüncü kişi lehine sözleşme kabul edilmesinin sonucu olarak bir takım haklara sahiptir. Gönderilen/Alıcı taşıyıcıya emir ve talimatlar verebilir, yükün teslimini isteyebilir ve taşıma sözleşmesinden doğan diğer hakları kullanabilir. Alıcı bu haklarını eşyanın varış yerine varmasından itibaren kullanabilir.

Konşimento da Olması Gereken Bilgiler

Yükleyici, alıcı bilileri, İhbar merci, İhracatçının isim ve adresi, İthalatçının isim ve adresi, Taşıyıcı firmanın ad ve adresi, Malın ağırlığı değeri ve adedi, Yükleme ve varış bilgileri, Yükleme tarihi, Ürün açıklaması, Navlun ödeme bilgisi, imza ve evrak düzenleme tarihi, Ticari işlemler ile ilgili diğer bilgiler eksiksiz olmalıdır.

Konşimento Çeşitleri Nelerdir?

Konşimento Çeşitleri Nelerdir
Konşimento Çeşitleri Nelerdir

1- Konteyner Konşimentosu: Taşımanın konteyner ile yapıldığının belirtildiği çeşittir.

2- Tarifeli Sefer Konşimentosu: Tarifeli sefer yapan gemiler ile yapılan mal taşımacılığı çeşididir.

3- Tek Konşimento: Taşımaya konu malın gemi taşımacılığının yanında kara yolu ile de taşınması durumunda her iki taşıma türü için yapılan tek sözleşmeye verilen isimdir.

4- Ciro Edilemeyen Konşimentolar: Konşimentonun kaybolması ve alıcıya ulaşamaması durumunda teslimat işlemlerinin gecikmemesi için varış limanında doğrudan malın alıcısı adına ve ciro edilemeyen konşimento düzenlenir.

5- Birleşik Taşıma Konşimentosu: Birleşik taşımayı yapan firma tarafından düzenlenir.

6- Tanker Konşimentosu: Tankerler ile taşınan ham petrol, akaryakıt ve kimyevi maddeler için düzenlenen konşimentolardır.

Kara Yolu Tasıma Senedi

Uluslararası nitelikteki CMR (Convention Marchandises Routiers) anlaşmasının hükümlerini kabul eden ülkelerce kullanılan bir kara yolu tasıma belgesidir ve taşımanın CMR hükümlerine göre yapıldığını göstermektedir. Navlun komisyoncusu veya taşımacılık şirketi tarafından alıcının adına düzenlenir. Malların mülkiyetini temsil etmediği için ciro edilemez.

Hava Yolu Tasıma Senedi

Havayolu şirketlerince düzenlenen ve malların taşınmak üzere teslim alındığını gösteren makbuzdur. Mallar üzerinde tasarruf etme yetkisi vermez. Varış havalimanında gümrük işleminin tamamlanmasından sonra mallar belgede ismi yazılı alıcıya teslim edilir. Alıcı yerine alıcının bankası adına da düzenlenebilir. Bu durumda banka varış yerindeki havayolu şirketine vereceği yazılı talimatla malları alıcıya teslim ettirir. Hava yolu tasıma senedi biri alıcıya, biri yükletene, biri de havayolu şirketine ait olmak üzere 3 orijinal ve 9 kopya olarak düzenlenir. Bankalara ibraz edilen nüsha 3 numaralı yükleten nüshasıdır. Belgede yer alan bilgiler: Uçuş sefer sayısı ve tarihi, malın cinsi ve miktarı, alıcının adı, yükletenin adı, navluna ait kayıt ve havayolu şirketinin kase ve imzasıdır.

Deniz Yolu Tasıma Senedi

Bu belge bir gemi şirketinin veya onun yetkili acentesinin veya yükleme limanında acentesi yoksa gemi kaptanının malı yükletene verdiği, emre ve nama düzenlenebilen ve belge konusu malların taşınmak üzere kabul edildiğini gösteren bir makbuz ve aynı zamanda yükleme kaydı konduğunda bir tasıma sözleşmesidir. Belirtilen malın mülkiyetini de temsil eder ve belgenin ciro edilmesiyle mal el değiştirir.

Bir önceki yazımız olan CDS Nedir? başlıklı makalemizde CDS Nasıl Yorumlanır?, CDS Nedir? ve CDS Satın Almanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu