Konut KredisiKREDİLER

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi

Satın alınacak konutlar için teminat olarak bankalardan alınan finans desteği konut kredisi nedir? sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

Bankların müşterilerine ev alabilecekleri şartlarda hizmet götürme olanağıdır. Bankaların insanların ihtiyaçlarını dikkate alarak kredi hizmeti vermeye başlamışlardır. Lüks yaşama standartları artan konut fiyatları ile birlikte insanları kredilere yönlendirmektedir. Bankalar verdikleri bu kredi karşılığında evi ipotek altında tutar. Borcun tamamen ödenmesi durumunda bankalar hizmetin karşılığı olarak evi teslim eder.Bankaların risk almadan yüklü miktardaki paraları müşterilerine güvenerek vermeleri böylece daha kolay olmaktadır.  Özellikle 2007 yılında mortgage uygulamasının yasallaşmasıyla birlikte, ev kredileri üzerinde daha farklı alternatifler oluşmuş ve vatandaşlar için avantajlı durumlar ortaya çıkmıştır. Bu sayede daha düşük aylık ödeme tutarlarıyla birlikte, kira öder gibi ev sahibi olmanın önü açılmıştır. Bununla birlikte bankaların yanında farklı finansal kuruluşlar da ev konularında çeşitli seçeneklerle ortaya çıkmıştır.

Konut Kredisi Nedir?

Gerçek kişilere, yeni ya da kullanılmış konut alımlarının finanse edilmesi amacıyla, satın alınacak konutun ipoteği alınarak veya satış vaadi sözleşmesine bağlı olarak garantörlüğü iyi niyet mektubu teminatı ile kullandırılan kredilerdir. Konut kredisinde satın alınan konutlar teminat olarak alınır. Ticari nitelikli gayrimenkuller ise teminat olarak alınamaz. Bu teminat kapsamında banka, satın alınacak konut üzerine kendi lehine ipotek tesis eder. Kredi ödemesinin bitmesinin ardından ipotek kaldırılır. Konut kredisi tutarı krediye konu gayrimenkulün belirlenen değerinin %75’i kadar olabilmektedir. Konut kredisi veren bankalar sabit veya değişken faiz uygulayabilir. Türkiye’de uygulanan konut kredisi faizleri genellikle sabittir. Yani, kredinin vadesi boyunca ödenecek kredi taksit tutarı değişmez. Sabit faizli konut kredilerinde vadesinden önce kredinin kapanması durumunda %2 erken kapama komisyonu ödenir.

Konut kredileri nedir sorusu ile birlikte düşünülmesi gereken ilk konu kredi notudur. Kredi notu, konut kredisi şartları arasında en belirleyici unsurdur. Kredi notu özetle; belgelenebilir net gelir, daha önce kullanılan krediler, kredi kartları ve bunların ödeme geçmişleridir. Kredi sorusu ile ilgili olarak en fazla merak edilen detay, kredi peşinat oranıdır. Yasal olarak, bankalar evin değerinin tamamını karşılamazlar.

Kredi Şartları

Kredi Şartları
Kredi Şartları
  • Kredi alırken öncelikle başvuru yapan kişinin kredi notunun 1100 olması gerek.
  • Bankaya borcun olması, daha önce alınmış kredilerin taksitlerinde gecikmelerin yaşanması, kredi kartları borçlarının düzeni ödenmemesi kredi notunu düşüren etkenlerdir.
  • Hane halkının toplam gelirlerinin mevcut harcamalar düzenlendikten sonra ödenmesi gereken kredi borcuna uygun olması gerekir.
  • Kredi talebinde bulunup alacak kişinin 18-70 yaş aralığında olması gerek

Alınacak konutun ekspertiz raporuna göre uygun olması ve raporun sonucuna göre kredi miktarı belli olur.

En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Alınabilir?

Düzenli maaş, diğer gelirlerin toplamı alınacak kredi miktarı için önemli bir etkendir. alınacak kredi başvurulacak konutun %75’i oranında çekilebilir.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konut kredisi kullanacak kişilerin faiz oranlarının yanı sıra dosya masrafı, banka komisyonu, yıllık maliyet, kredilendirme oranı, kefil sayısı gibi etmenlere de önem arz etmektedir. Peşinat ne kadar yüksek olursa ödenecek kredi miktarı o denli az olur. Çekilen miktar yüksek vade süresinin uzunluğu ödemlerin artmasına sebep olur.

Maaşa Ne Kadar Kredi Alınabilir?

Bazı vergilerden muaf olmasından dolayı ödenen faiz oranları da diğer kredi türlerine göre %20 oranında bir indirim söz konusudur. Bundan dolayı ihtiyaç ve taşıt kredilerine göre daha uygun bir kredi türüdür. Konut kredisi hesaplanırken alınan maaşın %50’si aylık ödenebilecek krediyi verir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Nedir? Ve Kredi Çeşitleri Hangileridir? başlıklı makalemizde Kredi Çeşitleri Nelerdir?, Kredi Nedir? ve Kredi Taleplerinin Sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu