EKONOMİ

Kredi Garanti Fonu (KGF) Nedir?

Kredi Garanti Fonu

Kredi alma işlemlerinde teminatsız kredi alma imkanı sağlayan Kredi Garanti Fonu (KGF) nedir? Ne tür krediler sağlar bu kredileri kimlere verir? sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız KGF sorusu, kuruluşun amacı ve anlamı en fazla merak edilip araştırılan konuların başında gelmektedir. Bu destek kredilerinden kimler faydalanabilir, desteğin ne kadar olduğu, bu kuruluşun anlaşma sağladığı bankalar vb sorular sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Nedir?

Kurumsal bir kefalet kuruluşu olarak teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yararlanamayan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin KOBİ ve KOBİ olmayan işletmelere kefil olmak suretiyle kredi erişimini sağlamaktadır. KGF, KOBİ’lere verdiği kefalet ve üstlendiği risk ile bu işletmelerin daha çok banka kredisi kullanabilmelerini sağlamakta, uzun vadeli ve uygun maliyetli kredilerden küçük işletmelerin de yararlanmasını mümkün hale getirmektedir. Girişimcilik teşvik edilmekte, KOBİ’ler lehine ek bir kredilendirme yaratılarak ekonomik büyüme ve kalkınmaya katkı sağlanmaktadır.

Yenilikçi yatırımların gerçekleştirilmesi, ileri teknoloji içeren küçük girişimler, ihracatın desteklenmesi, istihdam artışı sağlayacak yatırımlar ve bölgesel kalkınma amaçlı yatırımlar KGF kefaletlerinde öncelikli olarak değerlendirilen konulardır.

KGF’den Kimler Yararlanabilir?

KGF'den Kimler Yararlanabilir
KGF’den Kimler Yararlanabilir

Bankalar nezdinde kredi değerliliği olan ancak teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yararlanamayan KOBİ tanımını haiz işletmeler ve KOBİ tanımı dışında kalan işletmeler de KGF kefaletlerinden yararlanabilmektedir. KOBİ tanımını haiz olan diğer işletmeler gibi esnaf ve sanatkarlar, serbest meslek mensupları, tarımsal işletmeler ile çiftçiler de KGF kefaletinden yararlanabilmektedir.

Kredi Garanti Fonu’na Kimler Başvurabilir?

KGF’ye başvuru; KOBİ’lerin bu desteğe başvuru yapabilmesi için yapmaları gereken anlaşmalı bankalardan kredi başvurusunda bulunurken kefalet desteği ihtiyacı duyulması halinde banka tarafından hazırlanan dosyaya muvaffakıyet vermesidir. KOBİ’lerin kredi talebi banka tarafından uygun görülmesi halinde banka tarafından hazırlanan dosya KGF‘ye iletir. KGF‘de KOBİ‘nin bu talebini inceler uygun görür ise kefalet desteği sağlar.

Kredi Garanti Fonu Devlet Kuruluşu Mu?

Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir anonim şirkettir. Kamu kuruluşu olan ve kamu kuruluşu sayılan ortakları bulunmaktadır.

KOBİ’ler Doğrudan Kredi Garanti Fonu’na Başvurabilir Mi?

KOBİ’ler; TTGV, TÜBİTAK, KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Eximbank destek ve kredilerine yönelik kefalet talepleri için KGF Şubelerine doğrudan başvurabilmektedir.

KGF Ne Kadara Kefalet Sağlar?

KGF KOBİ ‘lere 1 milyon liraya kadar kefalet sağlamaktadır. Ancak, KOBİ dolayılı yada doğrudan olarak risk gurubu oluşturduğu durumlarda ise bu miktar 1,5 milyon liraya kadar çıkmaktadır. KGF kullanılacak olan kredinin %100 kefalet sağlamamaktadır. En fazla sağladığı kefalet oranı kredi miktarının %80 kadardır. KGF kesinlik ile kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Ancak, işletim ücretlerinin karşılanabilmesi için komisyon almaktadır. Bu komisyon bir kereye mahsus olarak alınır ve kefalet risk bakiyesi üzerinden en az %0,5 en fazla ise %2 arasında olmaktadır.

Kredi Garanti Fonu Kredi Verir Mi?

KGF bir kefalet kuruluşudur. Faaliyet konusunda kredi tahsisi hususu yer almamaktadır. Ancak işletmeler lehine kefil olmak suretiyle işletmelerin kredi ve destek kullanımını kolaylaştırmaktadır.

KGF Hangi Krediler İçin Kefalet Verir?

Bireysel krediler, tüketici kredileri ve çek karnesi kredisi ile şirket kredi kartları hariç, işletmelerin ihtiyaç duyduğu işletme ve yatırım finansmanı için her türlü nakdi ve gayri nakdi kredilere yönelik kefalet veriyor.

 

Bir önceki yazımız olan Maaş Bordrosu Nedir? başlıklı makalemizde Maaş Bordrosu Nasıl Sorgulanır?, Maaş Bordrosu Nedir? ve Maaş Yazısı Nasıl Hazırlanır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu