BANKALAR

Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı

Borç ödemek, ödeme yapmak ve alış veriş yaparken nakit para yerine kullanılabilen kartlar olan kredi kartı nedir; Çeşitleri nelerdir ve bu kartlar nasıl kullanılmalı sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Günümüz şartlarında nakit para yerine alış verişlerde en çok kullanılan ve en büyük yardımcılarımızdan olan kredi kartları; kullanıcıları tarafından gerektiği gibi kullanılmadığı takdirde birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Harcama yaparken hiç ödenmeyecekmiş gibi bilinçsizce kullanan bu kartlar, kredi kartlarının kullanımını kötü olarak göstermektedir. Yani kredi kartını kullanmayı gerektiği gibi kullanıldığı sürece çok fazla avantaj sağlamaktadır.

Kredi Kartı Nedir?

Bankaların müşterilerine belirli bir dönemde kullanılmak üzere belli bir miktarda limitle verdiği ve anlaşmalı üye iş yerlerinde POS cihazı üzerinden belirlenen limit ve dönem dahilinde alışverişlerde kullanılabilen bir çeşit ödeme ve borçlanma aracıdır. Kredi kartına sahip olan banka müşterileri belirlenen limit dahilinde tek seferde veya mümkün olması durumunda taksitli alışveriş yapabilmektedirler. Bu kartlar başvuru yapan herkese verilmeyen, geçmiş mevcut ekonomik durumlar göz önünde bulundurularak bankalar tarafından müşterilerine verilmektedir.

Kredi kartı ile yapılan harcamalar için kullanıcılar bankaya, en fazla banka tarafından belirlenen kredi bakiyesi kadar olacak şekilde ve aylık periyotlarda borçlandırılır. Kart sahibi her ay hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihleri arasında, o ay yapmış olduğu harcamalar sonucu oluşan borcunun tamamını ya da bir kısmını ödemek zorundadır.

Kredi Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Kredi Kartı Çeşitleri Nelerdir
Kredi Kartı Çeşitleri Nelerdir

Bankaların müşterilerinin pozisyonlarına göre kullanıcılarına sunduğu iki çeşit kredi kartı bulunmaktadır. Bu kartlar bireysel ve ticari borçlanma araçlarıdır.

Son Ödeme Tarihi Nedir?

 Dönem içinde yapılan harcamaların hesaplanmasıyla elde edilen toplam borcun en son ödeme tarihini gösterir.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

İlgili dönemde yapılan harcamaların hesaplanma tarihini gösterir.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Son ödeme tarihinde dönem borcuna ait ödenmesi gereken azami tutarı gösterir. Bu tutar kredi kartılarının limitlerine göre değişiklik gösterir. Kredi kartları limiti 1 – 14.999 TL arasındaysa dönem borcunun en az %30’u, 15.000 – 19.999 TL arasındaysa %35’i, 20.000 ve üzerindeyse %40’ı ödenmelidir. Asgari ödeme tutarı ödenmediği takdirde tüketiciye gecikme faizi, gecikme bildirim ücreti gibi ekstra masraflar yansıtılır. Asgari ödeme tutarı ödense bile dönem borcunun tamamı ödenmezse kalan dönem borcu üzerinden gecikme faizi alınır.

Kredi Kartı Faizleri

Kart ekstresinde alışveriş faiz oranı, nakit çekim faiz oranı ve gecikme faiz oranı güncel haliyle yer alır. Ekstre dışında ilgili bankanın şube, internet şubesi, mobil şubeler, ATM ve telefon bankacılığından sorgulama yapılabilir. Kart borcu ödemeleri aynı yollarla yapılabildiği gibi aynı zamanda farklı bankaların ödeme yolları ile de yapılabilir. Bu kartlar iptal edilmek istenirse, borç olmaması durumunda bir dilekçe yazılarak kredi kartı iptal edilebilir. Kredi kartlarının çalınması, bilgilerin başka kişilerin eline geçmesi veya kaybolması durumunda ilgili bankanın çağrı merkezi aranarak veya internet, şube, mobil şubeden kapatılması gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Fed Nedir? başlıklı makalemizde ABD Merkez Bankası (Fed'in) Görevleri Nelerdir?, Fed Başkanı ve Fed Faiz Artırırsa Ne Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu