BANKALAREKONOMİ

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu

Bankalarda kredi kullanmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında kredi çekebilir miyim çekemez miyim sorularıdır. Kredi kullanabilmek için kredi kullanıcısı için en önemli kriter tüketiciye ait kredi notunun uygun olması gerekmektedir. Devlet ya da özel bankalarda kredi kullanmak isteyen tüketiciler ilk olarak kredi puanları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bankalar ise kredi kullandırmadan önce tüketiciye ait bazı bilgilere sahip olmak ve kredi kullanıcısının bazı kriterleri taşımalarını istemektedir. Bu kriterlerin başında kredi notu gelmektedir. Kredi puanı nedir, kredi puanı nasıl yükseltilir ve Kredi puanı nasıl hesaplanır? Sorularına yanıt bulmaya çalışacağım.

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Yükseltilir?

En basit tanımı ile tüketiciye ait kredi geçmişi olarak tanımlanmaktadır. Tüketici tarafından daha önce yapılan fatura ödemleri, kredi kartı taksit ödemeleri, kredi ya da kredi kartı ödemelerinin yasal takibi sonunda kullanıcıya ait notu hesaplanmasıyla kredi puanı ortaya çıkmaktadır. Bankalara yapılan kredi başvurularında banka tüketiciye ait kredi notunu inceleyip puana göre kredi tahsisi yapmaktadır.

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Kredi notunun yüksek olması kredi kullana bilirliği artırmaktadır. 0-699 en riskli grup, 700-1099 orta riskli grup, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 arasındaki kredi notları ise çok iyi olarak değerlendirilmektedir.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulanabilmektedir. Kredi kullanıcıları internet üzerinden herhangi bir ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullanacağı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebilmektedir.

KKB’nin Findeks’i kurması ile birlikte ülkemizde kredi puanı belirlemekte tek yetkili kurum Findeks’tir. Bunun nedeni kredi notunu doğru olarak değerlendirecek tek veri kaynağının Findeks’te mevcut olmasıdır. Bu kadar veriye sahip olmasının en önemli nedeni KKB’yi 9 bankanın kurması ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşların üye olarak verilerini bu kuruluşla paylaşmasıdır. Birçok banka, müşterilerine kredi puanı sorgulama işlemi sunuyor. İnternet bankacılığı aracılığıyla ya da şubeye giderek yine belirli bir ücret karşılığında kredi puanı öğrenilebilmektedir.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılır?

Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılır
Kredi Notu Yükseltmek İçin Neler Yapılır
  • Ödemeleri tüketici bütçesine göre ayarlamalı,
  • Tüm borçların tek kredide birleştirilmesi,
  • İpotekli kredi tutarlarının yüksel olmasına özen gösterilmeli
  • Ödemlerin günlük olarak bile geciktirilmemesi gerekmektedir.
  • Düşük limitli bile olsa kredi kartı kullanıcısı olmak gerekmektedir.
  • Bankalar ile aktif ve düzenli çalışılmalı
  • Not yükseltilmeden kredi başvurusunda bulunulmamalı
  • Ödeme güçlüğü çekilen durumlarda kredilerin yapılandırılması gerekmektedir.
  • Otomatik ödeme talimatı verilmeli
  • Kredi karı borçlarının asgari değilde tamamen ödenmesi

Kredi notu sorgulanması kredi notunu düşürmez.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Merkez Bankası Nedir ve Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Merkez Bankası Nedir ve Görevleri Nelerdir? ve Merkez Bankası'nın Temel Amacı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu