Kripto ParalarYATIRIM

Kripto Para Nedir?

Dünkü yazımızda sahip olunan birikmiş paranın nasıl değerlendirileceğinin farklı bir yolu olan hisse senetlerine yatırıp kar elde etmenin sağladığı avantajlardan. Hisse senetlerinin neden düştüğü veya yükseldiğinden bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise; takas işlemlerinde kullanılabilen, dijital şifrelenmiş sanal para birimi olan kripto para nedir ve bitcoin madenciliği hakkında yazmaya çalışacağım.

Günümüzde kripto para birimi teknoloji ve İnternet ortamında olan herkesin duyduğu araştırdığı, şirketlerden devletlere kadar herkesin ilgisini çeken bilinmeyeni çok olan bir olgudur. Kripto para kavramını öğrenebilmek için öncelikle kriptografinin ne anlama geldiğini bilmek gerekir.

Kriptoloji Nedir? Şifreleme bilimi olarak tanımlanmaktadır. Gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler ile bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif tehlikelerden bilgiyi, dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da koruma amacı hedeflenir. Kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da ifade edilebilir.

Kripto Para Nedir? 

Güvenlik açısından kriptoloji bilimi kullanılarak, matematiksel olarak şifrelenmiş dijital paralardır. Banka kartları, sanal kartlar ve İnternet ortamında yaptığımız bütün alış verişler örnek gösterilebilir. Banka hesapları ve bankaların kasalarından fiziksel olarak para çıkmadan sanal olarak bu paralar harcanıyordu. bir nevi harcama yapılan bu paralar kripto para olarak değerlendirilebilir, çünkü banka hesapları ve sistemde değişiklikler oluyordu. Bu para biriminin bu kadar tercih edilmesinin sebebi organik bir yapıda olup merkezi otoriteler ve hükümetler tarafından yönetilemiyor olması parayı güvenli kılmaktadır.

Kripto Para Tarihi

Teknolojik gelişmelerle birlikte 20. yüzyılın son çeyreğinde dijital para birimi oluşturulması amacıyla farklı çalışmalar yapıldı. DigiCash, Flooz ve Beenz gibi sistemler geliştirildi. Bu girişimler, ekonomik sıkıntılar ve şirket içindeki anlaşmazlıklardan dolayı istenilen sonucu veremedi. Çalışmalar neticesinde üçüncü elden yaklaşım düşüncesini geliştirdi.

İlk kripto para olan Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler tarafından üretildi. Satoshi Nakamato tarafından geliştirildiği söylenmesine rağmen kim ya da kimler olduğu belli olmayan kişiler tarafından açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıldı. Bu ağ uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşım platformlarına benzer konseptli bir platform üzerinden ilerler.

Bitcoin Nedir?

Tamamen özgür bir sanal para birimidir. Bu sistem doğası gereği parayı amaç olmaktan bir nebze olsun çıkarıp araç haline getiriyor. Bu bakımdan Bitcoin, mevcut finansal sistemin ısrarla görmezden gelmeye çalıştığı ancak başaramadığı yeni bir deneysel teknolojidir.

 • Dijital para birimidir ve maddesel/fiziki bir karşılığı yoktur.
 • Bitcoin bir ağ etkileşimidir, bir merkezi yoktur ve kişiler arası dijital para transferi sağlar.
 • İnternet olan herhangi bir noktadan transfer yapılabilir.
 • Aracısı ya da komisyoncusu yoktur.
 • Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmış ve herkese açıktır, sistemin sahibi ise onu kullanan herkestir.
 • Tüm ülkelerde kullanılır ve kişisel hesaba müdahale edilemez.
 • Kullanım koşulu, ön sınırlama sözleşmeleri veya şartları gibi sınırlayıcılar yoktur.
 • Bitcoin, madenci denilen ücretsiz bir program tarafından üretilir.
 • Üretilecek Bitcoin sınırlandırılmıştır, toplamda 21 milyon adet üretilecektir.
 • Üretim hızını kontrol edebilmek için Bitcoin çıkarma hızını belirleyen zorluk seviyesi belirli protokoller çerçevesinde sürekli olarak ayarlanır. Zorluk ağdaki üretim yoğunluğuna göre belirlenir.
 • Her kullanıcının dijital bir cüzdanı ve hesabı vardır.
 • Bitcoin transferleriniz eşsiz bir imza ile imzalanır ve sırayla madenciler tarafından doğruluğu ve eşsizliği kontrol edilerek onaylanır. Böylece aynı Bitcoin ikinci kez kullanılamaz ve mükerrer ödeme engellenir.
 • Bitcoin ile ürün satışı yapmak için hiçbir ekstra ödemesi yapılmaz. Müşteriden herhangi bir ön koşul istenmez.
 • Bitcoin; TL, USD ve EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir.

 Bitcoin Kullanmanın Avantajları

Bitcoin eşler-arası bir dijital ödeme sistemidir ve birçok özelliğe sahip olması nedeniyle ilk ve benzersizdir. Banka havalesi, EFT veya kredi kartı gibi geleneksel ödeme sistemlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır;

 • Zaman sınırlaması yoktur.
 • Mekan sınırlaması bulunmaz.
 • Transferleri çok hızlıdır.
 • Saklamak ve taşımak çok kolaydır.
 • Dünyanın tüm bölgelerinde işlem yapılabilir.
 • Basılı paradaki gibi gider ve masraf bulunmaz.
 • Ülkelerin ekonomik veya sosyopolitik durumundan etkilenmez.
 • Ödemelerde herhangi bir alt sınır bulunmaz.
 • Ücret ve komisyon uygulanmaz.
 • Şirketlerin ödemelerle ilgili işlem giderlerini ortadan kaldırır.

Altcoin Nedir?

Bitcoin’e olan ilginin artması ile Bitcoin çıkarmanın maliyeti ve zorluğunu artmış, bununla birlikte madencilik işiyle ilgili özel donanımlar üretilmeye başlanmıştır. Artan zorluk seviyesi, yüksek maliyet ve kriptolara olan ilgi Bitcoin türevlerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu anlamda farklı bir algoritma yapısına sahip olan Bitcoin’den farklı kripto paralara altcoin denir. Yani bir nevi Bitcoin benzeri/türevi şifrelenmiş para birimleridir. 2015 başı itibariyle 600’den fazla altcoin bulunmakta ve bunlar Bitcoin exchange sitelerinde oldukça ilgi görmektedir.

Blockchain nedir?

Kelime anamı blok zinciri olan blockchain aslında; şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtım veri tabanıdır. Bitcoinle birlikte anılmaya başlanan veri bulunan her yerde kullanılan teknolojidir. Bitcoin sektöründe kripto para alış verişine dair verileri barındırırken, sağlık sektöründe ise hastaların tıbbi bilgilerini barındırıyor.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor? Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para Nasıl Üretiliyor Kripto Para Madenciliği Nedir
Kripto Para Nasıl Üretiliyor Kripto Para Madenciliği Nedir

Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtımlı bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır.

Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilme olmadan üstlenmek mümkündür.

Dijital ve Kripto Paralar

Dijital para; Elektronik paraların hepsini tanımlamak için kullanılan bir terim. Yasal bağlamda dijital paralar tıpkı itibari paralar gibi düzenlenir. Çevrim içine aktarılabilen tüm paralar -kripto paralar da dahil buna- dijital para olarak kategorilendirilir. Dijital paranın en temel özelliği fiziki olmamasıdır yani elle tutulmamasıdır.

Kripto para; Bir çeşit dijital paradır. Somut değildir ve elektronik şekilde var olur. Kriptonun arkasındaki başlıca teknoloji veri şifreleme teknolojisidir; bu da anonimlik ve işlemlerin güvenliğini sağlar. Kripto paranın diğer önemli özelliği ise blok zincir üzerinde, yani merkezsiz ve aracıları ortadan kaldıran bir yapı üzerinde işlem görmesidir.

Kripto paralar ve dijital paraların benzerlikleri

 • Her ikisi de elektronik şekilde var olur.
 • Kimlik doğrulama süreci: Her ikisinde de KYC (Müşterini Tanı) işlemleri vardır.
 • Üçüncü tarafların olması: Her ne kadar aracısız olsalar da kripto paralarla transfer yaparken işlemin düğümler tarafından onaylanmasını beklemeniz gerekir.

Aralarındaki farklar 

 • Dijital para kripto paradan daha geniş bir kavramdır. Kripto para birimleri aynı zamanda dijital paradır fakat dijital para her zaman kriptografi kullanmamış olabilir, yani elektronik şekilde var olan herhangi bir ulusal para olabilir.
 • Dijital para şifrelemeye gerek duymaz; dijital paralar sınıflandırılmasalar da kripto paralar daha spesifik olur ve şifreleme tekniği kullanılır.
 • Dijital para merkezi, kripto para ise merkezsiz yapıdadır; dijital para işlemlerinde işlemin arkasındaki otoritenin onayı gerekirken, kripto para işlemlerinde sadece topluluğun onayına ihtiyaç duyarsınız.
 • Anonimlik seviyesi; dijital para işlemlerinden farklı olarak, kripto para transferi yaparken kişisel bilgilere gerek duyulmaz. Sadece cüzdan adresi yeterli olur
 • İşlemlerin şeffaflığı: Kişisel bilgiler gizli tutulsa da kripto para transferinde bir cüzdanda yapılan tüm işlemleri herkese açık blok zinciri üzerinden takip edebilir. Tabii ki Monero gibi kripto paralarda mahremiyet her şeyden önemli tutulduğu için bu bilgilerin hiçbirine erişilemez.
 • Farklı yasal çerçeveler: Dijital para işlemleri örneğin Avrupa Birliği içerisinde yasal bir çerçevede yapılsa da, kripto para için dünyada hâlâ bütünüyle düzenli bir standart yasal çerçeve mevcut değil. Tabii ki son yıllarda, özellikle bu sene Libra’nın duyurulmasının ardından, denetleyici kurumlar farklı yasalar ve standartlar teklif etmeye başladı.
 • Geri alınamaz: Dijital paraların aksine kripto para işlemlerinde yaptığınız transferi iptal etme, geri alma gibi bir seçenek bulunmaz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Petrol Fiyatları Neden Düşer? başlıklı makalemizde Petrol Fiyatları Neden Düşer ve Petrol Fiyatlarını Düşüren Etmenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu