EKONOMİ

KYK Borçları Silinecek Mi?

KYK Borçları

Son zamanlarda gündeme gelen ve milyonlarca üniversite mezunu öğrenciyi yakından ilgilendiren KYK borçları silinecek mi? KYK’da son durum, KYK borç affı, borçlarda faiz silme ve yapılandırma olacak mı? Soruları en fazla merak edilen ve takip edilen konuların başında ve sıkça gündeme gelmektedir. Bugünkü yazımda bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağım.

KYK öğrenim kredisi borçları için yapılandırma, borç affı ve faiz silme 5 milyon öğrenci tarafından takip edilmektedir. Borçları öderken öğrenciler sıkıntı çekmektedir. Hükümet kanadı tarafından borçlar ile ilgili yapılan açıklama öğrencilerde bir heyecan yarattı. Cumhurbaşkanınında borçlar silinecek ifadesinden sonra gençler bu konu hakkında daha fazla ümitlenmeye başlamıştır. Cumhurbaşkanının bu açıklamasından sonra burs ve kredi konularında yeni çalışmalar mı olacak yapılan çalışmalar hangi kapsamda olacak? Çalışma ve kapsamının kredilerin kalkacağı ve öğrencilere sadece burs verilecek şekilde düzenleneceği belirtilmiştir.

Yeni taslak yasaya göre;

  • Erteleme ve indirim ihtimali,
  • Borçlar, TÜİK yurt içi üretici fiyat endeksindeki artışlar göz önüne alınarak hesaplanacak.
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirtilen esasa göre belirlenen tutar, yarıya kadar indirebilecek.
  • Cumhurbaşkanı mücbir sebep halinde ilgili dönemin endeksini uygulamadan erteleyebilecek.

KYK Borçları Yapılandırılacak Mı?

KYK Borçları Yapılandırılacak Mı
KYK Borçları Yapılandırılacak Mı

Borçların yeniden yapılandırılması gündeme geldi. Maliye ve Hazine Bakanı tarafından yapılan açıklamada 2020 yılında 5 milyon öğrenciyi ilgilendiren borç durumu yapılandırılması; Mevcut borcu üzerine faiz işleyen kişilerin faiz borçlarının silinmesi ve yeniden taksitlendirilmesi şeklinde olacaktır açıklaması yapılmıştır. Öğrenci borçlarının tamamı için 6-7 milyarlık bir yapılandırma paketi üzerinde çalışmaların devam edildiği belirtilmiştir. Sadece borç faizlerinin silinmesi gündemde. Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmada KYK borçlarının silinmesi ve vatandaşların yaşadığı diğer problemlerin yer aldığı düzenleme paketi aralık ayı sonunda duyurulacağı öne sürüldü.

Borçlarını ödeyemeyen 280 bin kişinin hesabına haciz uygulanmıştır. KYK kredi borçları, vergi sorgulama sisteminden öğrenilebilmekte, E-Devlet üzerinden de KYK borçları görüntülenebilir.

Öğrenim süresi boyunca alınan toplam kredi miktarına Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanmakta, miktarın ilave edilmesi suretiyle tespit edilmektedir. Kısaca alınan toplam kredi + Yİ-ÜFE ilavesi şeklindedir.

Edinilen bilgiye göre, yeni bir yapılandırma ve faizlerin düşürülmesi ya da silinmesi seçenekler arasında yer alıyor. Her birinin maliyeti çıkarılırken, anaparanın silinmesi ise kesinlikle söz konusu değildir. Öğrenim veya katkı kredisinden borcu bulunanlardan; tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan hayatını çalışarak kazanamaz ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların kredi alırken veya aldıktan sonra, vefat edenlerin borçları silinmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Kadar? başlıklı makalemizde Emekli İkramiyeleri Ne Kadar?, Kimler Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Alabilecek? ve Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu