EKONOMİ

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen Emeklilik

Sağlık şartlarının kötü, çalışmaya elverişli olmayan ve sağlık açısından çalışmaya uygun olmayan kişiler için devlet tarafından tanına bir haktır. Sigortalı iş yaşamında verimli çalışmaya engel olacak şekilde ortaya çıkan kaza ve hastalık sonrası iş gücünün kaybı malulen emeklilik hakkını doğurur. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenen emeklilik şartları nelerdir? Kimler malul sayılır, emeklilik başvuruları nasıl ve nereye yapılır? Bugünkü yazımızda sağlık sorunları bulunan çalışanların en çok merak ettiği konulara açıklık getirmeye çalışacağım.

Sigortalı olarak çalışan kişilerin; iş hayatlarından verimli ve düzenli olarak çalışmalarına engel teşkil edecek sağlık sorunlarının meydana gelmesi malulen emekli olma hakkını doğurur. 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan kişilerin sağlık sorunları nedeni ile malulen emekli olabilmeleri için gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

Malulen Emeklilik Nedir?

Sigortalı iş yaşamında verimli çalışmaya engel olacak şekilde ortaya çıkan kaza ve hastalık sonrası iş gücü kaybı malulen emekli olma çalışan vatandaşların mağdur olmamalarına yönelik çıkarılan bir haktır. Çalışanın hangi emeklilik türüne bağlı olmasına bakılmaksızın çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını; kaybetmesi malul sayılmasına sebebiyet vermektedir. Emeklilik türleri olan 4A, 4B ve 4C kapsamında olan çalışanların emekli olabilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır.

 •  4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C (Emekli Sandığı) emeklilik türü kapsamında olduğu fark etmeksizin sigortalı olarak en az 10 yıl çalışması gerekmektedir.
 • 10 yıl çalışmanın sonunda en az 1800 günlük prim ödemesi ve hizmet süresinin bulunması gerekmektedir.
 • Çalışanın sağlık kurulundan %60 iş göremez raporunun alması gerekir.
 • 4A (SKG) emeklilik kapsamında işten ayrılması gerekmektedir.
 • 4B (Bağ-Kur) kapsamında çalışan kişinin ticari faaliyetlerini sonlandırması gerekmektedir. Çalışanın prim borcunun olmaması gerekir.
 • 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan çalışanın görevinden ayrılması gerekir.
 • Emekli olacak kişinin çalıştığı kuruma yazılı dilekçe ile başvurması gerekmektedir.

Malulen Emekli Olma Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır?

Malulen Emekli Olma Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır
Malulen Emekli Olma Hangi Hastalıkları Kapsamaktadır

Beyin Tümörü, bunama, sara, Parkinson, Şizofreni, kanser, retina kanamaları, görme bozuklukları, anemi, kol bacak gibi organ kayıpları, böbrek, kalp ve akciğer nakilleri. Karaciğer nakli, zeka geriliği, denge problemi olan duyma kaybı, kalp yetmezliği, kalp rahatsızlıkları, Solunum hastalıkları. Verem AIDS gibi sorunlu hastalıklar emekliliği kapsamaktadır.

Malullük İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) ve kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile köy ve mahalle muhtarları (4/b’li) sigortalılar için;

 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi,
 • Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi,

Kamu görevlisi olan (4/c’li) sigortalılar için;

 • Malullük aylığı bağlanabilmesi için açıkta bulunanların şahsen/vekâleten veya görevde bulunanlar için Kurumları aracılığı ile yapılacak başvuru,
 • Malulen emekliye sevke ilişkin emekliye sevk onayı,
 • Maluliyetin tespiti için Sağlık Kurulu raporu

Malulen Emeklilik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Çalışanın 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlaması,
 • Kontrol muayenesi sonucu malullük durumunun ortadan kalkması, hallerinde kesilir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Emeklilik Türleri Nelerdir? başlıklı makalemizde 4A Emeklilik Sistemi Nedir Kimleri Kapsar?, 4B Emeklilik Sistemi Nedir Kimleri Kapsar? ve 4C Sistemi ve Emeklilik Türleri Nedir Kimleri Kapsar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu