EKONOMİ
Trend

Mevsimlik İşçi Hakları Nelerdir?

Mevsimlik İşçi

Yılın belirli dönemlerinde süreli çalışmanı uygulandığı işler mevsimlik işler olarak adlandırılmaktadır. Mevsimlik çalışma sözleşmeleri işveren ile çalışan arasında; bir sonraki çalışma sezonunu kapsayan anlaşmaların olduğu durumlarda ilgili çalışanların çalışma süreleri sona ermektedir. Belirtilen koşullarda çalışan kişilere mevsimlik işçi denir.

Mevsimlik işler, iş faaliyetlerinin belirli bir dönemde devam ettiği ya da tüm yıl boyunca iş yerlerinde çalışmaların devam ettiği, belirli zamanlarda iş yoğunluğunun arttığı işlerde yapılan çalışmalar olarak da ifade edilebilir. (Eğlence yerleri, oteller, plajlar, tarım, deri, gıda ormancılık vb.) iş kolları için kullanılmaktadır.

İş Kanununda belirtilen şartlara göre; belirli süreli işlerde ya da belirli bir işin tamamlanması veya belirli bazı durumların ortaya çıkması ile şeffaf koşullarda yapılan sözleşmedir. Mevsimlik iş ve aralıklı iş kavramları sıklıkla karıştırılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus, yapılan işler mevsimsel ya da mevsime bağlılığı söz konusu değildir. Belirli bir mevsime bağlı olmamakla beraber dönem dönem daha az emek çalışma yapılan işlerdeki işler mevsimsel değil aralıklı işler olarak tanımlanmaktadır.

Mevsimlik İşçi En Fazla Ne Kadar Çalıştırılabilir?

Mevsimlik İşçi En Fazla Ne Kadar Çalıştırılabilir
Mevsimlik İşçi En Fazla Ne Kadar Çalıştırılabilir

Bir işin mevsimlik iş olup olmadığının tespiti yapılırken işin belirtilen yıl boyunca kaç ay devam ettiğine bakmak gerekmektedir. Yargıtay kararlarına göre 11 aydan daha fazla devam eden işler mevsimlik iş olarak kabul edilmemektedir. Dolayısıyla mevsimlik işler işlerin el verdiği şekilde 11 aya kadar devam ettirilebilir.

Mevsimlik İşçilerin İş Sözleşme Süreleri Nasıl Yapılır?

Mevsimlik işçilerin iş sözleşmeleri süreli yapıldığı gibi süresiz de yapılabilir. Sözleşme tek bir mevsim için yapıldıysa belirtilen mevsimin sona ermesi ile iş sözleşmesi biter. Sözleşme belirli süreli yapılmış olsa bile işçi devam eden yıllarda çalıştırılıyorsa sözleşme belirli süreli olacaktır.

Mevsimlik İşçi Hakları Nelerdir?

  • Mevsimlik işçiler zorunlu çalıştırıldıkları için ücretli izin hakları bulunmamaktadır.
  • İş sözleşmesi askıda olan mevsimlik işçilere ücret ödenmemektedir. (Sözleşme veya toplu iş sözleşmeleri ile işçi iş sözleşmelerinin askıda olduğu dönemde ücret verileceğini kararlaştırabilir.
  • Mevsimlik işçilerin iş sözleşmelerinin askıda olduğu dönemlerde farklı işlerde çalışabilirler.
  • İş sözleşmesi işveren tarafından feshedilen ya da mevsim başlangıcında işe başlatılmayan işçi gerekli koşulları sağlıyorsa kıdem ya da ihbar tazminatı hakkı kazanabilir.
  • İş sözleşmesi askıda iken işe çağrılan işçi işine devam etmediği takdirde iş akdi sonlandırılabilir.
  • İşsizlik ödeneği için en az 120 gün kesintisiz çalışmış olmak ve son üç yıl içerisinde 600 gün işsizlik sigortası priminin olması gerekmektedir.
  • Ödenekler 180 gün ila 300 gün arası ödeme yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan İş Kaybı Tazminatı Nedir? başlıklı makalemizde İş Kaybı Tazminatı Nedir?, İş Kaybı Tazminatı Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır? ve İş Kaybı Tazminatından Faydalanma Koşulları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu