EKONOMİ

Moratoryum Nedir?

Moratoryum

Borçlunun ödeme gücünü kaybetmesinden dolayı borcunun tümü ya da bir kısmını ödeyememesini ilan etmesi olan moratoryum nedir? Hangi ülkeler ilan etmiştir? sorularına yanıt aramaya bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Bu durum daha çok devletler nezdinde görülmektedir. Fakat bazen bu durumu bazı gruplarda borçlarını ödeyemediği için yaşamaktadır. Doğal afetler, savaşlar vb. durumlarda borçların ödenememesi bu borçların devlet ya da bankalar tarafından ertelenmesi, yeniden yapılandırılması, ertelemesi ve yeniden yapılandırılması örnekler arasında yer almaktadır.

Moratoryum Nedir?

Devletler veya grupların yasal bir yükümlülüğü yerine getirememesi ya da bu yükümlülüğü yasal olarak erteleme isteme talebine denir. Başka bir tabiri ise borç yükümlülüklerinin yerine getirilememesi olarak da tanımlanabilir. Genellikle bir ülkenin borçlarını ödemeyi bir süreliğine ertelemesine o ülkenin moratoryum ilan etmesi denir. İlan edildiği zaman borç ortadan kalkmaz, sadece ödemelere ara verilir. İlan eden bir ülke borç taksitlerinin belirli bir kısmını ödeyebilir veya hiçbirini ödemez. Bazı özel durumlarda borcun kısmen silinmesi söz konusu olabilir.

İlk olarak 20 haziran 1920 tarihinde ülkelerin ABD’ye olan borçlarını yapılandırmak amacıyla uluslararası bir bildiri olarak yayımlamışlardır. Uluslararası ekonomik krizin rahatlatılması ve toparlanmanın sağlanması amacıyla ilan edilmiştir. Ayrıca 1932 Lozan Konferansı’nın ardından Almanya tazminat ödemelerinden kurtulmuştur. ABD Kongresi, Fransa ve Birleşik Krallık’ın borçlarını hafifletme konusuna ise karşı çıkmıştır.  Hoover moratoryumu, borçlarını ödeme güçlüğü çeken Türkiye’nin de dikkatini çekmiştir. Bundan yararlanmak istemiş ve Paris’te görüşmeler yapılmıştır. Paris’te yapılan görüşmelerin ardından daha uygun ödeme şartlarıyla yeni bir anlaşma imzalanmıştır. 22 Haziran 1933 Osmanlı Borçları Meselesi bu şekilde halledilmiştir.

İktisadi Alanda Moratoryum Nedir?

Vadesi gelmiş borçların yasa, mahkeme kararı, borçlu ve alacaklı arasındaki bir anlaşma veya doğrudan doğruya tek taraflı ertelenmesi işlemidir. Bir ülkenin dış borçları ile ilgili olabileceği gibi, ülke içinde belirli bir grubun borçları üzerinde de yapılabilir.

Kamu Maliyesi Alanında?

Devletin mali anlamda güç durumda bulunduğu dönemlerde yeni bir anlaşma yapmak suretiyle borcun ödeme şekli ve süresini yeni esaslara bağlamasına denir.

Hangi Ülkeler Moratoryum İlan Etmiştir?

Hangi Ülkeler Moratoryum İlan Etmiştir
Hangi Ülkeler Moratoryum İlan Etmiştir

 Peru, Meksika, Arjantin, Brezilya, Pakistan ve Rusya  moratoryum ilan eden ülkelerdir. Osmanlı İmparatorluğu 1875 yılında moratoryum ilan etmiş ve 1881’de Duyun-i Umumi idaresi kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti de 5 Ağustos 1958 yılında moratoryum ilan etmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan PMI Nedir? başlıklı makalemizde Endeks Nasıl Hesaplanır?, Endeks Nasıl Öçülür? ve PMI Endeksi Ne İşe Yarar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu