KREDİLERMortgage Kredisi

Mortgage Nedir?

Mortgage

Konut sahibi olmak isten kişilerin, ipotekli konut  kredisi, tutulu satış kredisi veya uzun vadeli konut kredisi olan mortgage ( Konut Finansmanı) nedir? Bugünkü makalemizde kredi ile ev sahibi olmanın farklı bir türü olan konut finansmanı hakkında yazmaya çalışacağız.

Mortgage, düşük faizli borçlanma ile çekilen uzun dönemli konut kredisi veya alınacak bir değerin kredisi olarak bilinmektedir. 6. Mart.2007 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile yeni sistem yürürlüğe girmiştir. Konut sahibi olmak için yeterli birikimi bulunmayan kişilere kira ödemesi yapar gibi aylık düşük taksitler ile ödeme yaparak ev sahibi olma imkanı sunulmaktadır.

Mortgage ( Konut Finansmanı) Nedir?

Genellikle gayrimenkul olmak üzere, bir mal satın alınmak istendiğinde, bu malın ipotek edilmesi karşılığında verilen kredilere denir. Konut edinmeleri amacıyla veya sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi kullandırılması ve bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kredi kullandırılmasıdır. Mortgage kredi vadeleri 12 ay ila 240 ay arasında değişir. Banka tarafından kredi teminatı olarak, ödeme vadesinin sonuna kadar satın alınan konutun üzerine ipotek şerhi konulur. Mortgage kredisi ödemeleri bittiğinde, konut üzerindeki ipotek kalkar. Tüketicilerin birbirini takip eden 2 taksiti ödememeleri durumunda, finans kuruluşları en az 30 günlük süre bildiriminde bulunarak, borcun tamamının geri ödenmesini talep edebilirler. Bu talebin yerine getirilmemesi halinde yasal takip süreci başlatılır.

Mortgage Kredi Türleri Nelerdir?

Başlıca konut finansmanı kredi türleri ise arsa kredisi, ev kredisi, inşaat kredisi, konut geliştirme kredisi, iş yeri kredisi ve refinansman kredileridir.

Ev (Konut) Kredisi; Konut talebi için başvurulan kredidir. Alınan konut borç bitinceye kadar ilgili bankanın malıdır. Kira öder gibi borç ödenir ödenen borç bittikten sonra mal sahibi olunur.

İş Yeri Kredisi; Büro, ofis, işyeri, üretim alanları, fabrika ve imalathane gibi yerler satın almak için kullanılan kredi türüdür.

Arsa Kredisi; Arsa finansmanı için kullanılan türdür.

Konut Geliştirme Kredisi; Konutların yenilenmesi dekore edilmesi ve tadilat işlemleri için kullanılan kredi türüdür.

İnşaat Kredisi; Kaba inşaatı bitmiş yapıların finansmanını desteklemek için kullanılan bireysel bir kredi türüdür.

Refinansman Kredisi; Konut kredisi borç transferi ve yenilen yapılandırma kredisi isimleriyle de bilinmektedir.

Sistem Nasıl İşler?

Sistem Nasıl İşler
Sistem Nasıl İşler

Öncelikle alınacak konut veya gayri menkul belirlenir. Belirlenen taşınmazın yaklaşık %25’lik kısmı kadar peşinatın bulundurulması gerekmektedir. Geri kalan miktar için herhangi bir bankaya borçlanılır. Borçlanma ekpertiz raporuna göre değişebilir. Eksper raporuna göre borçlanma durumu ortaya çıkar.  Banka yine gelirinizi belgelemenizi ister. Maaşlı çalışan olmanız durumunda aylık gelirinizi, kendi işinizi yapıyor ya da ticaretle uğraşıyorsanız da bir takım belgeler istenir. Buna göre sizin çekebileceğiniz bir kredi tutarı belirlenir.

Mortgage Kullanmanın Avantajları Neler?

Mortgage yasasına göre konut kredilerinde uygulanan faiz oranı sabittir. Değişken veya her ikisini de içerecek şekilde olabiliyor. Bankalar konut kredilerinde yaygın olarak eşit taksitli ödeme planı sunuyor. Eğer 3 ayda bir veya yılda bir prim, ikramiye vs alıyorsanız, balon ödemeli konut kredilerini tercih edilebilir.

Kredi Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?

Başvuru belgelerinin eksik olması, satın alınacak gayri menkulün krediye uygun olması, gelirin çekilecek kredi tutarına uygun olması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Alınabilir?, Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Konut Kredisi Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu