EKONOMİ

Motorin Nedir?

Motorin

Dizel motorlarda kullanılan ham petrolün 200-380 C dereceler arasında damıtılmasıyla elde edilen özkütlesi 0,89 kg/dm³ olan bir yakıt türüdür. Yapısında Hidrojen ve Karbon dışında % 1 kükürt, % 0,02 kül ve çok az miktarda azot bulunmaktadır. Motorinde en düşük setan sayısı 40 olmalıdır. Dizel motorlarda, motorun hızına göre üç ayrı tip motorin kullanılır. İçerdiği setan sayısı, parlama noktası, vizkozite, kül ve kükürt miktarlarına göre piyasada farklı motorin tipleri bulunur.

Motorin Nedir?

Ham petrolün rafine edilmesi ile ortaya çıkarılan petrol türev maddelerinin karışımından oluşan dizel motoru yakıtına verilen isimdir. Benzin ile çalışan motorlara oranla daha verimli ve ucuz olmaktadır. Dizel motorlarda yalıt olarak kullanılan motorinler, dizel ya da mazot olarak adlandırılır.

Motorinin Kalitesini Belirleyen Özellikler

Motorinin Kalitesini Belirleyen Özellikler
Motorinin Kalitesini Belirleyen Özellikler

Dizel motorlar yüksek, orta ve düşük hızlı olarak tasarlanmaktadır. Yüksek hızlı dizel motorlar binek taşıtlarda, orta hızlı dizel yük taşıtlarında ve düşük hızlı dizeller ise ağır iş makinelerinde kullanılmaktadır. Motorinlerin özellikleri;

  • Vuruş Dayanımı: Dizel motorlarda kızgın hava üzerine püskürtülen yakıtın tutuşma süresinin düşük olması istenmektedir. Tutuşma gecikmesi uzun olursa silindirde yakıt miktarı artacağından yanma daha şiddetli olur. Bu istenmeyen yüksek basınç dalgalarına ve sıcaklıklara neden olacağından motora zararlıdır. Tutuşma gecikmesi, motorinin setan sayısı ile ilişkilidir. Setan sayısı yüksek olursa tutuşma gecikmesi düşmekte, setan sayısı düşük olursa tutuşma gecikmesi artmaktadır. Setan sayısının artması is oluşumunu da artırdığından setan sayısı üst sınırı 70 alt sınırı 40 olarak belirlenmiştir.
  • Buharlaşma Derecesi: Motorun soğuk havada çalışması ve otomatik tutuşmayı kolaylaştırmaktadır.
  • Akma Direnci:  Motorinde viskozite önemli bir parametredir. Çok yüksek viskozite, pompalama işini zorlaştıracağı gibi püskürtme sonrası taneciklerini iri olmasına neden olacağından tutuşma gecikmesini artırır.

  • Korozyon: Motorinin hem kendisinin, hem de yanma sonu ürünlerinin korozyona sebep olmayacak özelliklerde olması istenmektedir. Kükürt miktarı, yanma sonunda korozyon etkisine sahip asitler oluşturduğundan mümkün olduğunca düşük olmalıdır.

  • Duman Miktarı: Motorin, yanma sonu ürünleri bakımından benzinden çok daha yüksek is ve kül ihtiva etmektedir. İs miktarını minimum düzeylerde tutmak için setan sayısının 70’in altında tutulması gerekirken, 40’ın altındaki setan sayısı da yanmayı kötüleştirerek kül ve is miktarının artmasına neden olmaktadır.
  • Çinko Oranı: Çinko ile oluşturacağı bileşikler korozyon etkisine sahiptir. Özellikle çinko ihtiva eden çelik depolarda saklanırken çinko ile reaksiyona girmemesi için çinko aktivitesi mümkün olduğunca düşük olmalıdır.
  • Akışkan Özelliği: Motorinin akma noktası çalışma şartlarında donmayı engelleyecek ve akma kabiliyetini kaybettirmeyecek düzeyde olmalıdır.
  • Alev Alma Durumu: Motorin, benzine nispeten daha düşük sıcaklıklarda tutuşma kabiliyetine sahip olmasına rağmen buharlaşma özelliği daha düşük olduğu için alevlenme tehlikesi de daha düşüktür. Motorinin alevlenmesi için sıcak bir yüzey gerekirken benzinin alevlenmesi buhar tabakasının kıvılcım ile teması sonucu oluşur.

Mazot  ve Motorin Arasındaki Farklar

İkisinin verimlilik süreleri farklılık göstermektedir. Mazot daha çok kamyon ve iş makinası gibi araçlarda kullanılırken, motorine ise otomobillerde kullanılır. Motorin kullanan araçlar kısa süreler içerisinde tutuşamamakta ve dolayısıyla ısınamamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Emlak Balonu Nedir? başlıklı makalemizde Emlak Balonu Nedir? ve Emlak Balonunun Nedenleri Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Zahir Nazlı

Genç, yakışıklı, dinamik, kendini okumaya ve yazmaya adamış karizmatik bir karakter.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu